Nahajate se:
Poletna muzejska noč v Notranjskem muzeju Postojna
Poletna muzejska noč v Notranjskem muzeju Postojna
20. 6. 2022
DORIS K. H.
438
Na jubilejno 20. Poletno muzejsko noč, v soboto 18. junija, je Notranjski muzej pripravil vrsto dogodkov, ki so se odvijali na dveh lokacijah.
V Postojni so vsi dogodki potekali v Notranjskem muzeju. Neprekinjeno je bil odprt od 10. do 24. ure. Obiskovalci so si ogledali stalno razstavo o krasu oziroma klasičnem krasu in občasni razstavi, biološko z naslovom Biotska raznovrstnost Notranjske in predstavitev umetniških izdelkov iz lesa z naslovom Navdih notranjskih gozdov.
Ob 17. uri je bila v muzejski stavbi dobro obiskana otroška delavnica z naslovom Kaj dela arheolog? Otroci starejši od 5. leta so se seznanili z delom arheologov na izkopavanjih in v konsevatorsko restavratorski delavnici s predmeti ter z obdobji starejše zgodovine. Delavnico je vodil interpretator kulturne dediščine Tadej Curk, ki je hkrati tudi arheolog.
Najbolj vztrajni in vedoželjni obiskovalci so se udeležili večernega strokovnega vodstva po razstavah Notranjskega muzeja. Vodstvo se je začelo ob 22. uri in končalo malo po polnoči. Vodila sta ga arheolog Tadej Curk in umetnostni zgodovinar Tine Kaluža.
Osrednji dogodek Poletne muzejske noči je potekal v Cerknici. Prireditev je bila v celoti posvečen arheološki dediščini Cerkniškega polja s poudarkom na zgodnjem srednjem veku. Povod za razstavo in dogodek je bilo leta 2021 odkrito slovansko grobišče ter ostaline rimske arhitekture pri pokopališki cerkvi sv. Janeza Krstnika v Cerknici. Notranjski muzej je skupaj s podjetjem Avgusto d. o. o. in Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območno enoto Ljubljana, pripravil preliminarno razstavo z naslovom Slovani v Cerknici.
Razstava, avtorjev Ines Klokočovnik (Avgusta d. o. o.), dr. Maje Bricelj (ZVKDS OE Ljubljana) in Petra Križmana (Notranjski muzej Postojna), kljub še nedokončani analizi novega arheološkega najdišča, na poljuden način predstavlja arheološke raziskave in okvirno ovrednoti slovansko ter tudi rimskodobno dediščino. Razloži zapletene konservatorsko restavratorske postopke in predstavi arheološko dediščino Cerkniškega polja.
Otvoritev razstave, ki je postavljena na Ploščadi pred Kulturnim domom Cerknica je bila ob 19. uri. Na ogled bo vse do 29. avgusta 2022.
V nadaljevanju, ob 20. uri, so bili vsi udeleženci otvoritve povabljeni v Kulturni dom, kjer je sledilo predavanje Ines Klokočovnik in dr. Maje Bricelj. Temi predavanj sta bili varovanje arheološke dediščine in raziskave zgodnjesrednjeveškega grobišča.
Vseh dogodkov, ki so bili brezplačni se je udeležilo slabih 200 obiskovalcev.
muzejska svetnica
Alma Bavdek, univ. dipl. arheol.
kustos pedagog
Tadej Curk, univ. dipl. arheol.
Foto: Mitja Turk, Teja Čeč
Foto: Mitja Turk, Teja Čeč