'Novo življenje odrabljenih stvari' - projekt ozaveščanja o pomenu trajne rabe izdelkov
Pomladna izmenjevalnica oblačil in obutve
- Doma zberemo oblačila, ki jih ne potrebujemo več in jih zložimo v vrečko ali škatlo.
- Na izmenjevalnico prinesemo čista in ohranjena oblačila - takšna, kot jih bi tudi sami želeli dobiti.
- Oblačila oddamo na izmenevalnici na primerno mesto. Poiščemo za nas ustrezna oblačila in obutev.
- Na izmenjavi velja pravilo, da toliko oblačil in v taki kvaliteti, kot jih prinesemo, jih smemo tud odnesti.
- Izmenjevalnico za seboj pustimo pospravljeno.
Izmenjevalnica oblačil in obutve
Z izmenjavo damo rabljenim oblačilom priložnost, da se vrnejo nazaj v uporabo. S tem pripomoremo k čistejšemu okolju in boljši družbi, pri tem pa se zabavamo in privarčujemo.
torek (14. 2.): 8h-12h in 15h-18h
sreda: (15. 2.): 8h-12h in 15h-18h
četrtek: (16. 2): 15h-18h
petek: (17. 2.): 15h-18h
sobota: (18. 2.): 8h-12h
Doma zberemo oblačila, ki jih ne potrebujemo več in jih zložimo v vrečko ali škatlo. Na izmenjevalnico prinesemo čista in ohranjena oblačila - takšna, kot jih bi tudi sami želeli dobiti. Oblačila oddamo na izmenevalnici na primerno mesto. Poiščemo za nas ustrezna oblačila in obutev. Na izmenjavi velja pravilo, da toliko oblačil in v taki kvaliteti, kot jih prinesemo, jih smemo tudi odnesti. Izmenjevalnico za seboj pustimo pospravljeno.
Evropski teden zmanjševanja odpadkov
Letošnji ETZO je namenjen tekstilu oz. odpadkom iz tekstila. Projekt NOVO ŽIVLJENJE ODRABLJENIH STVARI se s to problematiko ukvarja skozi celo leto, saj je tekstilna industrija drugi največji onesnaževalec planeta. Z izobraževalnimi vsebinami ozavešča različne ciljne skupine, izmenjevalnice so pa tiste, kjer se to ozaveščanje izvaja v praksi. Ob zaključku leta lahko povemo, da so bile povsod zelo lepo sprejete, prepričali smo tudi marsikaterega skeptika in število obiskovalcev je vsakič večje.
ETZO smo obeležili v ponedeljek, ko smo v avli dijaškega doma SGLŠ izvajali delavnico šivanja vrečk iz zaves. Iz odrabljenih zaves in majic smo ustvarili vrečko, ki ima žep, v katerega jo lahko pospravimo. Osnovna ideja je bila, da bi to vrečko imeli vedno s sabo, ko gremo v naravo in bi vanjo pobrali smeti, ki jih srečamo na svoji poti. Vrečko pa lahko uporabimo tudi za kaj drugega, idealna je za nakup sadja in zelenjave, saj se tako izognemo uporabi plastičnih vrečk, pa tudi za razne druge namene.
Delavnico v tej obliki smo izbrali, da udeležencem predstavimo, da so tudi smeti (v tem primeru odrabljen tekstil) lahko material s katerim ustvarimo nekaj novega in s čimer se izognemo ustvarjanju novih smeti (vrečke za sadje in zelenjavo).
Istočasno so udeleženci spoznali, da šivanje ni tako enostavno, kot si mislimo, ko kupimo oblačila za nekaj evrov. Za to je potrebno nekaj znanja, veliko spretnosti in dela. Ob šivanju smo se pogovarjali tudi o pogojih dela in izkoriščanju delavcev v tekstilni industriji v državah tretjega sveta.
Z delavnico smo zaključili projektne aktivnosti za letošnje leto.
NEPOSREDNI VPLIV TEKSTILA NA NAŠE ZDRAVJE
V okviru projekta NOVO ŽIVLJENJE ODRABLJENIH STVARI so dijaki 3. letnika Zdravstvene nege delali raziskovalno nalogo na temo vplivov kemičnih snovi iz tekstila na naše zdravje med uporabo le-teh.
Izsledke naloge so predstavljeni na plakatih, ki so na ogled v avli dijaškega doma do konca novembra.
Tekstilni industriji se za pridelavo in obdelavo uporablja 3500 različnih kemičnih spojih, od tega jih je 750 nevarnih za zdravje (21,4%) in 440 nevarnih za okolje (12,6%).
Za pridelavo bombaža za eno majico se uporabi 1 kg kemikalij.
Ravno tako se pri izdelavi tekstila uporabljajo kemične snovi, ki so škodljive tako za naše zdravje kot za naravo. Toksini, ki ostanejo v tekstilu se preko kože vnašajo v telo. Najbolj pogoste kemične spojine uporabljene v tekstilni industriji so: formaldehid, azo barvila, težke kovine, organo – kositrne spojine, klorobenzene snovi in ostale.
27% teže tekstilnega izdelka predstavljajo kemične snovi, od tega je 8% formaldehida.
Dijaki so predstavili na katere organe posamezne kemične spojine vplivajo in katere bolezni povzročajo.
Posvetili so se tudi iskanju alternativ. Predvsem bi si želeli, da se zmanjša nakupovanje novih oblačil in ostalega tekstila, če pa se temu ne moremo izogniti priporočajo, da se nakupuje organske materiale ali tekstil s certifikati ter oblečila iz izmenjave, second hand nakupovanja, ponovna uporaba tekstila, ki smo ga dobili od prijateljev in družinskih članov.
Pri hitri modi se poleg onesnaževanja večkrat pojavi tudi izkoriščanje delavcev, otroško delo, neprimerni delovni pogoji, neprimerno plačilo zato so predstavili tudi certifikate, ki naslavljajo to problematiko.
Pri raziskovalni nalogi so sodelovali dijaki 3. z razreda Zdravstvene nege SGLŠ:
- Patrik Klasič
- Arno Avsec
- Luka Salopek
- Matej Mavsar
- Karin Benčina
- Nika Nared
- ter mentorici Karmen Tomažič in Mateja Premrl.
Raziskovalna naloga je potekala oktobra in novembra 2022.
Vabljeni na delavnico 'S tekstilom nad odpadke' in razstavo plakatov 'Neposredni vpliv tekstila na naše zdravje'.
NOVO ŽIVLJENJE ODRABLJENIH STVARI V SGLŠ
Projekt je konec oktobra gostoval na Srednji gozdarski in lesarski šoli Postojna. Izmenjevalnica oblačil in obutve je potekala v avli dijaškega doma od 20. do 27. oktobra in bila zelo dobro obiskana. Namenjena je bila srednješolcem in odraslim. Lokacijo smo izbrali, ker se v avli srečujejo različne skupine ljudi, od dijakov, zaposlenih, gostov ter tistih, ki pridejo na malico. Obiskovalci so prinesli raznorazna oblačila in obutev, tako za otroke, ženske kot tudi za moške. Velika večina oblačil je zamenjala lastnike in bo tako podaljšala svoje življenje. Obiskovalci so nad idejo navdušeni, nekateri izmenjevalnice obiskujejo redno, nekateri so prišli prvič, nekateri so prišli s kančkom dvoma, domov pa odšli z navdušenjem.
Z dijaki 3. letnika Srednje zdravstvene šole smo v sklopu raziskovalne naloge pridobivali informacije o škodljivih vplivih iz tekstila med njegovo uporabo, torej med nošenjem in vzdrževanjem, na naše zdravje in telo, ter tudi naravo. Cilj naloge je te podatke prestaviti grafično na plakatih, ki jih bomo javnosti predstavili čim večkrat, tako v sklopu naslednjih izmenjevalnic kot razstav. Podatki, ki smo jih poiskali niso ravno spodbudni, predstavili pa bomo tudi certifikate, ki nam garantirajo kakovostni tekstil brez kemikalij in ostale alternative nakupovanju.
ALTERNATIVE PRI NAKUPOVANJU
Izmenjevalnice oblačil in drugih predmetov so alteranative nakupovanju, ki pripomorejo k čistejšemu okolju in boljši družbi. Z njimi našim rabljenim predmetom damo priložnost, da najdejo druge lastnike.
Na izmenjevalnico prinesete oblačila, obutev ter modne dodatke, ki jih ne potrebujete več. Oblačila in čevlji naj bojo čisti in ohranjeni, takšni, kot jih bi tudi sami želeli dobiti. Iz izmenjevalnice odnesete, kar vam pride prav, pri tem pa velja pravilo, da toliko oblačil kot smo jih prinesli, smemo tudi odnesti.
Projekt NOVO ŽIVLJENJE ODRABLJENIH STVARI gostuje v Vrtcu Postojna
Še v petek, 14. oktobra 2022 lahko obiščete izmenjevalnico oblačil v telovadnici Vrtca Postojna, od 14h do 17h.
Na naših policah lahko najdete oblačila tako za dojenčke kot do velikosti 8 let, tako za punce kot za fante. Imamo tudi kar nekaj obutve.
Cel teden ste nas pridno obiskovali in izmenjali ogromno oblačil, navdušeni ste bili nad idejo in ponudbo ter nam izrekli veliko besed pohvale in podpore.
Malčki se učijo o škodljivih vplivih hitre mode in o načinih kako lahko zmanjšamo nakupovanje oblačil. Skupaj z vzgojiteljicami so si ogledali risanko, ki pripoveduje o klasičnem načinu izdelave oblačil Krtek dobi nove hlačice in pa prirejen in preveden film A lifecycle of a t-shirt, kjer so spoznali problematiko hitre mode. Po filmu je povzet tudi delovni list katerega postopno izpolnjujejo in so ga odnesli domov staršem kot vabilo na izmenjevalnico. Nekateri ste nas obiskali na stojnici že v četrtek, otroci pa so prišli na obisk v izmenjevalnico v petek in nas navdušili s tem, kar so se že naučili.
Nekaj foto utrinkov:
Projekt NOVO ŽIVLJENJE ODRABLJENIH STVARI na tržnici nevladnih organizacij PO-STOJ na živi ulici 2022
Včerajšnji dan je zaznamovalo pestro dogajanje v središču mesta. Karmen in Mateja sta obiskovalcem predstavili projekt Novo življenje odrabljenih stvari in vsebine, ki se bodo izvajale v prihodnosti. Organizirali sta tudi delavnico izdelave vrečk za sadje in zelenjavo iz zavrženega tekstila, ki je bila zelo zanimiva predvsem za mlajše udeležence, ki so se z največjim veseljem lotili šivanja, večina od njih je prvič sedela za šivalnim strojem. Mimoidoči, predvsem starejši so s kančkom nostalgije opazovali naše mlade krojače in bili zelo veseli, da med njimi vlada tako veliko zanimanje za šivanje.
Vrečke smo izdelali po navodilih iz naše prejšnje objave iz odrabljenih zaves, posteljnine in bombažnih majic.
Vsak je svojo vrečko s ponosom odnesel domov, uporabljali pa jih bodo za različne namene, saj so ugotovili, da je vsestransko uporabna.
Nekaj foto utrinkov včerajšnjega zanimivega in živahnega dne:
SE VIDIMO V NEDELJO!
Vabljeni v nedeljo, 4. septembra od 15h na našo stojnico v sklopu PO-stoj-na živi ulici. Pripravljamo pop-up presenečenje!
KAKO NAREDIMO VREČKO ZA SADJE IN ZELENJAVO IZ ODSLUŽENIH ZAVES
V sklopu počitniških aktivnosti za otroke smo izvajali tudi šiviljske delavnice. Letos smo bili trajnostni in smo šivali iz tekstila, ki bi drugače končal v smeteh. Tako kot približno 80% oblačil, ki jih zavržemo.
Zašili so tudi vrečke za sadje in zelenjavo s katerimi lahko nadomestimo plastične vrečke v trgovinah.
Za izdelavo potrebujemo:
- Kos odrabljene zavese
- Kos blaga, ki ni raztegljivo
- Trak iz odrabljene majice ali vrvico
- Šivalni stroj
- Sukanec
- Bucike
- Škarje
- Meter
- Varnostna zaponka
Nekaj znanja in dobre volje 😊
Najprej iz zavese izrežemo dva kvadrata 35 x 35 cm.
Iz neraztegljivega bombažnega blaga trak 5 x 75 cm.
Cca 100 cm dolg trak iz majice ali vrvico.
Dva kosa zavese položimo enega na drugega in zašijemo 3 stranice:
Bombažno blago prepognemo po dolžini na polovico in zalikamo. Na eni strani blago spodvijemo v notranjost iz zalikamo rob.
Tako dobimo tulec, ki ima krajšo stranico zavihano. Zašijemo po celotni dolžini daljše stranice.
Vrečko obrnemo in jo poravnamo. Na njeno odprtino položimo tulec iz blaga, ki ga obrnemo s šivom navzgor.
Del, kjer je odprtina z zavihkom položimo na en vogal vrečke (kjer je šiv).
Tulec spnemo z bucikami na vrečko (na odprtino). Na koncu nam ostane tulec, ki je nekaj cm daljši od vrečke. Odvečni del zavihamo v notranjost, tako, kot smo prvega. Šivati začnemo na robu, kjer je tulec z odprtino in šivamo v krogu, do konca tulca in vrečke.
Vrečko obrnemo in jo poravnamo.
Vzamemo trak iz majice ali vrvico. Na en konce traku damo varnostno zaponko. Sponko s trakom damo v odrtino v tulcu in se s sponko počasi pomikamo po celotnem tulcu, dokler ne pridemo na drugi strani ven. Trak nekoliko povlečemo iz tulca, pri tem pa pazimo, da ga je na drugi strani še nekaj izven tulca. Odstranimo sponko in oba konca traku poravnamo in zavežemo z vozlom.
Torba je končana 😊
Ne pozabite je vzeti s sabo po nakupih.
Vrečke, ki smo jih izdelali na počitniških delavnicah z mentoricama Matejo Premrl in Karmen Tomažič, projekt je sofinancirala Občina Postojna.
TRAJNOSTNO TUDI MED POČITNICAMI
Tudi med počitnicami je čas za ozaveščanje o problematiki tekstilne industrije, zato sta Karmen Tomažič in Mateja Premrl v sklopu počitniških aktivnosti za otroke organizirali šiviljske delavnice.
Letos so v duhu trajnosti šivali iz odrabljenega tekstila, ki bi drugače končal v smeteh.
Zašili so predpasnike, kjer so uporabili odsluženo posteljnino, prte in majice. Kroj predpasnika je takšen, da bo rastel skupaj z udeleženci in ga bodo lahko nosili več let.
Iz odrabljenih zaves so zašili vrečke za sadje z vrvico. Tako bodo za vedno opustili uporabo plastičnih vrečk pri nakupovanju v trgovinah. Vrečko se lahko uporablja tudi za druge namene, v njej lahko shranjujemo copate za športno vzgojo, saj so vrečke zračne.
Udeleženci so se naučili osnov šivanja in hkrati videli, da se tudi iz ostankov blaga da narediti marsikaj uporabnega.
Nad svojimi izdelki so bili navdušeni, saj so v njihovo izdelavo vložili kar nekaj truda, vsak pa je tudi unikaten, saj so sami izbrali detajle za njih.
Delavnice so sofinancirane s strani Občine Postojna iz razpisa za družbene dejavnosti 2022.
V sklopu dogodka smo učencem 4-ih, 6-ega in 8-ih razredov predstavili problematiko hitre mode ter predstavili izdelavo oblačil iz lanu – od semena do izdelka – kot so ga poznali naši predniki.
Vsak popoldan je na vhodu v prve triade potekala tudi izmenjevalnica oblačil, obutve in dodatkov, ki je navdušila predvsem mlajše učence, ki so nas pridno obiskovali in si izmenjali veliko blačil. Obiskali so nas tudi nekateri predšolski otroci s starši in pa učenci OŠ Antona Globočnika.
Vsi so bili nad idejo navdušeni in z veseljem pričakujejo tudi nadaljnje dogodke iz projekta.
Vsakdo je med rabljenimi oblačili lahko izbral nekaj zase, pa tudi ponudba je bila pestra, saj so prinesli res veliko lepih oblačil, ki so jih prerastli.
Izmenjevalnica je bila opremljena tudi z zanimivimi in zaskrbljujočimi podatki o učinkih hitre mode, posledicah za planet, o izkoriščanju surovin in delovne sile na račun bogatenja peščice ljudi.
Zaključili smo z delavnico IZDELAVA POVOSKANIH KRPIC, kjer smo krpice iz bombaža premazali s čebeljim voskom in drevesno smolo ter jih tako spremenili v vodotesne trajne krpice v katere lahko zavijemo hrano ali pokrijemo posode s hrano. So enostavne za uporabo, vzdrževanje in lahko jih tudi popravimo, ter tako podaljšamo njihovo uporabo.
Zahvaljujemo se vsem obiskovalcem, zaposlenim na OŠ Miroslava Vilharja za pomoč pri izvedbi in vas vabimo na naše naslednje dogodke.
S projektnimi dogodki bomo nadaljevali jeseni, vse Informacije o le teh, bodo pravočasno objavljene ne tej strani in v medijih.
Lepo in planetu prijazno poletje vam želimo.
Vir: awareanimals.com
SVETOVNI DAN RINFUZE
Danes, 16. junija, obeležujemo prvi svetovni dan rinfuze. Namen še enega okoljskega dne je spodbujanje uporabe trajne embalaže z možnostjo ponovnega polnjenja, ki poteka pod geslom VRNIMO PONOVNO UPORABO V NAŠ VSAKDAN.
Za DAN RINFUZE so zaslužni aktivisti Britanske organizacije City to Sea, ki so zasnovali tudi mobilno aplikacijo s katero si lahko pomagamo pri življenju z manj odpadki. Aplikacija vam bo olajšala nakupe in vedenjske odločitve saj so na seznamu trgovine, ki omogočajo nakup brez embalaže, javni pitniki in gostinski lokali, kjer je mogoč nakup hrane in pijače z lastno embalažo.
Podatke za Slovenijo Ekologi brez meja delijo z nami na strani MANJ JE VEČ.
Ne pozabimo, da vsak od nas lahko prispeva k boljšemu jutri, zato:
- ZMANJŠAJ UPORABO
- PONOVNO UPORABI
- NATOČI
- PONOVI!
V ponedeljek smo z delavnico IZDELAVA POVOSKANIH KRPIC zaključili prvi dogodek iz projekta NOVO ŽIVLJENJE ODRABLJENIH STVARI. Učencem, ki so se na delavnico prijavili smo razložili postopek izdelave povoskanih krpic, ki smo jih nato skupaj izdelali.
Prvi dogodek iz projekta NOVO ŽIVLJENJE ODRABLJENIH STVARI (projekt je bil izglasovan v okviru participativnega proračuna) se bo dogajal naslednji teden na Osnovni šoli Miroslava Vilharja v Postojni.
Namenjen bo osnovnošolkam in osnovnošolcem, ki bodo ob koncu šolskega leta imeli priložnost prevetriti svojo garderobo, pa tudi zamenjati dodatke in šolske potrebščine.
V sklopu projekta smo za mlajše pripravili izobraževalno delavnico Tekstil nekoč in danes – izdelava obleke iz lanu, kjer bomo prikazali postopke, ki so jih včasih uporabljali za izdelavo lanenega blaga.
Za starejše bo izvedeno predavanje o problematiki hitre mode in trajnostnem oblikovanju izdelkov, ki omogočajo popravila, ponovno uporabo ali reciklažo.
Vabljeni, da čez vikend pospravite omare svojih osnovnošolcev, iz njih vzamete stvari, ki jih ne nosijo več, so pa primerno vzdrževana, jih lepo zložite v vrečo in prinesete na izmenjevalnico oblačil, ki bo potekala od ponedeljka do petka (6. junij – 10. junij 2022) od 11.50 do 16.30 pred vhodom v 1. triade OŠ Miroslava Vilharja.
S tem boste brez stroškov zamenjali garderobo svojega osnovnošolca, pripomogli k manjšemu številu zavrženih oblačil, k čistejšemu okolju, pa še zabavali se boste.
Na izmenjavi velja pravilo, da toliko oblačil, kot jih prinesemo smemo tudi odnesti.
- Vstop na izmenjevalnico je prost, tudi za učence in starše drugih šol
- V primeru slabega vremena bo izmenjevalnica potekala na vhodu na hodniku
- Delavnice so namenjene učencem OŠ Miroslava Vilharja
Že nekaj let društvi Lokalc in Prostor, v Postojni organizirata izmenjevalnice oblačil. Z izmenjavo damo našim rabljenim oblačilom priložnost, da se vrnejo nazaj v uporabo. V letu 2022 in 2023 bosta društvi izvajali projekt Novo življenje rabljenih stvari, ki ste ga občani izglasovali na participativnem proračunu občine Postojna. V okviru projekta bojo izvajalci z različnimi vsebinami, z namenom ozaveščanja o pomembnosti trajne rabe izdelkov, nagovarjali različne ciljne skupine.
Z zmanjševanjem prekomerne potrošnje namreč ne vplivamo zgolj na okolje v katerem živimo (prepolni smetnjaki), temveč vplivamo tudi na okolje v katerem se izdelki, ki jih mi uporabljamo, izdelujejo (države tretjega sveta) in na ljudi, ki te izdelke izdelujejo.
Vsebine bojo večinoma vezane na tekstil, saj je modna industrija 2. na lestvici največjih onesnaževalcev narave, takoj za naftno. V Sloveniji zavržemo povprečno od 15 do 20 kilogramov oblačil na prebivalca letno. Posledice naših nakupovalnih navad so že sedaj velike, a morda včasih skrite našim očem.
Projektne vsebine so sestavljene iz izobraževanj, s katerimi želimo nagovoriti k razmisleku o naših navadah, iz izmenjevalnic oblačil, s katerimi želimo ponuditi alternative nakupovanju in iz praktičnih delavnic izdelave trajnostnih izdelkov za lastno rabo.
Dolgoročni cilji so preoblikovanje nakupovalnih navad lokalnih prebivalcev s tem pa podaljševanje življenske dobe predmetom in zmanjševanje odpadkov ter soustvarjanje čistejšega okolja.
Projekt se bo izvajal na različnih lokacijah, glede na dogovor s ciljnimi skupinami (predšolski otroci, šolarji, mladi, socialno šibki, modno usmerjeni, upokojenci, moški, ženske…)