Nahajate se:
10. mednarodna vojaška vaja Jadranski udar 2022
10. mednarodna vojaška vaja Jadranski udar 2022
16. 5. 2022
DORIS K. H.
480
Med 23. majem in 5. junijem bo v Republiki Sloveniji potekala že 10. leto zapored mednarodna vojaška vaja Jadranski udar 2022 (angl. Adriatic Strike), na kateri bo Slovenska vojska v sodelovanju z zavezniškimi in partnerskimi državami in ob podpori vojaškega letalstva izvedla usposabljanje kontrolorjev združenega ognja.
Na letošnji vaji, ki jo bo organiziralo in vodilo poveljstvo 15. polka vojaškega letalstva, se bodo usposabljali certificirani kontrolorji združenega ognja, posadke strelnih platform, poveljniki do ranga divizije in načrtovalci združenega ognja ter pripadniki specialnih enot.
Na vaji se pričakuje okoli 650 udeležencev, od tega približno 400 pripadnikov iz 25 zavezniških in partnerskih držav, in sicer; Albanije, Avstrije, Belgije, Bosne in Hercegovine, Češke, Črne gore, Danske, Finske, Francije, Grčije, Hrvaške, Italije, Kanade, Latvije, Litve, Madžarske, Nemčije, Nizozemske, Poljske, Romunije, Slovaške, Španije, Turčije, Velike Britanije in Združenih držav Amerike.
Letalniki bodo v podporo usposabljanju kontrolorjev združenega ognja vzletali z letališča Cerklje ob Krki in Brnik, zavezniška letala hrvaški Pilatus PC-9, italijanski in nemški Eurofighter, italijanski Tornado in ameriški F-16 bodo vajo podpirali z matičnih letališč ter ameriški F-18 in španski Harrier iz letalonosilk.
Usposabljanje kontrolorjev ognja potekalo na štirih lokacijah po Sloveniji, in sicer na Osrednjem vadišču Slovenske vojske Postojna, na katerem bodo letalniki, minometi in tanki zagotavljali ognjeno podporo, na širšem območju občin Bohinj, Idrija in Ribnica, kjer bodo letalniki samo simulirali letalsko podporo.
Tudi na letošnji vaji bo za enoto velikosti voda potekalo neprekinjeno 72 urno usposabljanje, ki se bo izvajalo v smeri Cerkelj ob Krki, Trbovelj, vadišča Crngrob, Rakovega Škocjana, osrednjega vadišča Slovenske vojske Postojna in zaključilo v četrtek, 2. junija na vadišču Bloška Polica. Usposabljanje bo v nočnem času podpiralo letalo na višinah nad 1000 metrov.
Aktivnosti na terenu, ki so bile predhodno usklajene z lokalno skupnostjo, bodo potekale po vnaprej določenem scenariju in bodo za okolico kolikor bo mogoče nemoteče, saj bo na terenu le manjše število vojakov in vojaških vozil, uporaba manevrskega streliva bo minimalna, udeleženci pa se bodo z vozili premikali po javnih cestah in utrjenih gozdnih poteh.
Na DT Poček bodo glavne aktivnosti potekale v okolici Bača, Pivke, Prestranka in Postojne. Aktivnosti bodo potekale z manjšim številom vozil (do 3 na enkrat) in izkrcanimi pripadniki (do 10 na enkrat). Nad temi področji znotraj dogovorjenega zračnega prostora bodo območje preletavala letala in helikopterji ter brezpilotniki domačih in zavezniških sil. Glavnina aktivnosti se bo odvijala na območju vojašnice BAČ in Osrednjega vadišča SV Postojna, kjer bo tudi potekalo vnaprej napovedano streljanje z ostrim strelivom, povečane letalske aktivnosti bodo potekale trikrat na dan od 9. do 12., 14. do 18. ter v večernem času od 21. do 23. uro.
DT A-TEAM (72ur) Usposabljanje vojaških in policijskih specialnih enot ob podpori kontrolorjev združenega ognja z letalsko podporo. Premično usposabljanje se bo izvajalo na smeri Cerklje ob Krki, Trbovelj, vadišča Crngrob, Rakovega Škocjana, osrednjega vadišča Slovenske vojske Postojna in vadišča Bloška Polica. Neprekinjeno premično usposabljanje bo izvajalo okoli 60 pripadnikov z uporabo desetih različnih vojaških vozil.
MORS
MORS