Nahajate se:
Proslava ob 78. obletnici požiga bencina v Postojnski jami
Proslava ob 78. obletnici požiga bencina v Postojnski jami
22. 4. 2022
DORIS K. H.
857
Pri spomeniku pred Črno jamo je včeraj potekala proslava ob 78. obletnici požiga bencina v Postojnski jami.
Junaško dejanje diverzantske enote IX. Korpusa se je zgodilo v noči iz 22. na 23.april 1944, ko je le-ta zažgala in uničila 12 vagonov nemškega bencina, ki so ga okupatorji skladiščili v Postojnski jami. Diverzantska četa je v jamski kompleks vstopila v Črni jami pri Postojni in se prebila do dela Postojnske jame, kjer je bil skladiščen bencin. Z uporabo eksploziva so zažgali gorivo in se nato po isti poti umaknili na varno, bencin pa je nato gorel še cel teden. S tem dejanjem so močno zmanjšali možnosti okupatorjev in kvislingov, da bi napadali zavezniške enote.
Zbrane so nagovorili župan Igo Marentič, predsenica KO ZB NOB Postojna Katja Vuga in veleposlanik Poljske Krzysztof Olendzki. Slavnostni govornik dogodka, ki so ga s kulturnim programom obogatili Darko Nikolovski, Vokalna skupina Brkinci, učenci OŠ Miroslava Vilharja in Vanda Turk, je bil generalni sekretar ZZB NOB Slovenije Aljaž Verhovnik. Ob tradicionalnem obeležju je bil organiziran tudi priložnostni pohod do Črne jame ter ustvarjalni kotiček za otroke.
Župan Igor Marentič je v svojem nagovoru opomnil, da je dogodek priložnost, da se spomnimo sposobnosti, znanja in poguma domačinov, ki so s svojo akcijo uspeli obvarovati marsikatero življenje tako civilistov, kot tudi pripadnikov zavezniške vojske. »Upam si trditi, da je ravno iznajdljivost in pogum dvanajsterice posameznikov pripomogel k temu, da je velika druga vojna na naših tleh trajala kakšen dan manj. To pomembno dejanje je bil tudi razlog, da smo si dan vhoda diverzantov v Črno jamo izbrali za občinski praznik. S tem smo dali prazniku močan pomen. Njegovo sporočilo je, da moramo za doseganje vse višjih ciljev premagati strahove in zadržke. Da se moramo boriti za tisto, kar si želimo.«
Veleposlanik Poljske je poudaril, da so se Poljaki povsod, kjer so se znašli pod nemško okupacijo, pridruževali lokalnemu odporu proti okupatorju. Tudi na območju Jugoslavije. »Eden izmed njih je bil Tadeusz Sadowski – Tomo, mladi Poljak, ki je s prisilnega dela v Avstriji prebegnil v Slovenijo. Tu je našel prijatelje, ki so ga oborožili za skupni boj proti osovraženim nemškim nacistom. Boril se je za dostojanstvo, svobodo in pravico do samoodločbe Poljakov, Slovencev in vseh ljudi! Zato sta njegova junaštvo in požrtvovalnost brezčasna in pomembna še posebej danes, ko so te vrednote postavljene pod vprašaj. Kot je še zaključil poljski veleposlanik: »Postojnčani in Postojnčanke hvala vam za skrb, da se spomin na žrtve okupacije in borce za svobodo ohranja ter prenaša z generacije na generacijo. Če se ne bomo spominjali mi, bo o tem kričalo kamenje! Ne smemo pozabiti!«
Foto atelje Postojna
Foto atelje Postojna