Pručke za novorojene “valentinčke”, štokerli za 20-letnike
Ob 40. obletnici izobraževanja za poklice v lesarstvu v Postojni je ravnateljica Srednje gozdarske in lesarske šole Postojna Cvetka Kernel novorojencem, ki so se rodili v porodnišnici v Postojni na letošnje valentinovo podarila lesene pručke, ki so jih izdelali dijaki lesarstva. Z obdarovanjem nadaljujemo simboliko izpred 20 let.
Na valentinovo se je v Postojni rodilo sedem otrok, med njimi tudi dvojčka. Vsi se bodo v prihodnjih letih lahko igrali s kakovostno izdelano leseno pručko. Direktor porodnišnice Aleksander Merlo je pohvalil gesto in dosedanje sodelovanje s šolo.
“Porodnišnica Postojna nam je bila vedno zgled. Gre za butično porodnišnico, ki je tretja po številu porodov v Sloveniji. Tudi po kakovosti je pred mnogimi drugimi porodnišnicami v Sloveniji. Enako je z našo šolo. Je manjša šola, v manjšem kraju, a vendarle zmore poseči preko svojih lokalnih, regionalnih in tudi slovenskih meja,” je ravnateljica Cvetka Kernel dejala za Slovensko tiskovno agencijo (STA).
Kot smo že poročali, je ravnateljica novorojencem v postojnski porodnišnici razdelila pručke tudi pred dvajsetimi leti. V letošnji ‘iskalni akciji’ nam je uspelo najti 17 od 27 takrat rojenih otrok, ki imajo še vedno svojo pručko. Veseli smo bili vseh poslanih zgodb, fotografij in vtisov, da je pručka še vedno večnamenski kos pohištva in z vsemi znaki uporabe pravi zemljevid življenja. Kot je povedala 20-letna Larisa, ena izmed prejemnic pručke, je “pručka po vseh teh letih še vedno pri nas doma in je pomemben del mojega otroštva ter nosi veliko spominov. Ta iskalna akcija mi je polepšala dan in narisala nasmeh na obraz.”
Dijaki lesarstva te dni vsem 20-letnim lastnikom pručk izdelujejo novo darilo – »štokerl«, ki ga bodo dobili na zaključku projekta 18. 2. 2022 v parku pred šolo.
Dijaki lesarstva pri praktičnem pouku vsako leto izdelajo uporaben izdelek. Pručka je prvi izdelek, ki ga naredijo v 1. letniku izobraževanja. Štokerl so letos nadgradili z intarzijo in je izdelek, ki so ga začeli izdelovati v 1. in ga nadgradili in zaključili na začetku 2. letnika. Vse izdelke, ki jih naredijo, odnesejo domov. Ustvarjamo trajnostne izdelke in se trudimo živeti in biti prijazni okolju.
V SGLŠ Postojna že leta povezujemo celotno lesnopredelovalno verigo – od hloda do končnega izdelka – saj dijaki gozdarstva les skrbno izberejo in posekajo, dijaki lesarstva pa les obdelajo do končnega izdelka. Tako sta izdelana tudi pručka in štokerl. V SGLŠ Postojna izobražujemo tudi za poklice v zdravstvu (tehnik zdravstvene nege in bolničar-negovalec). Veseli smo, da smo z vnovičnim sodelovanjem s porodnišnico Postojna uspešno povezali vse programe, za katere izobražujemo.
SGLŠ Postojna je naslednica prve gozdarske šole s slovenskim učnim jezikom, ki je delovala v grajski pristavi ob gradu Snežnik v letih od 1867 do 1875. Leta 1959 se je izobraževanje za gozdarstvo preselilo v Postojno pod takratnim imenom Gozdarska šola. Izobraževanje s področja lesarstva se je na Postojnskem začelo nekoliko pozneje. Leta 1981 so lesarska podjetja dala pobudo in sredstva za začetek izobraževanja v lesarskih programih (najprej lesarski tehnik, pozneje tudi mizar in obdelovalec lesa) v Srednji šoli Postojna. Leta 1994 so se programi lesarstva iz Srednje šole Postojna priključili Gozdarskemu šolskemu centru, ki se je nato preimenoval v Srednjo gozdarsko in lesarsko šolo Postojna. Leta 2006 so začeli v SGLŠ Postojna izobraževati tudi za poklice v zdravstvu.
Za SGLŠ Postojna: Tadeja Premrov