Vladni obisk na Postojnskem
V okviru današnjega vladnega obiska Primorsko-notranjske regije, sta bila tudi Občina Postojna in Zavod Znanje Postojna gostitelja srečanj z miistri in njihovimi ožjimi sodelavci.
Namen obiskov je bil ministrom in državnim sekretarjem ter ostalim predstavnikom vladne ekipe predstaviti delovanje in prizadevanja Občine ter Zavoda Znanje in njegovih organizacijskih enot, ki delujejo na področju kulture, izobraževanja, športa in podjetništva ter so pomemben deležnik in sooblikovalec lokalne skupnosti.
Predstavnici Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, državna sekretarka Mateja Ribič in generalna direktorica Direktorata za trg dela in zaposlovanje Mojca Pršina, sta se dopoldan srečali z direktorico Zavoda Znanje Tatjano Hvala in vodjo Ljudske univerze Postojna Tino Bazjako. Gostji sta si z zanimanjem ogledali prostore in spoznali delovanje Večgeneracijskega centra Točka moči ter programa Pum-o, ki delujeta v okviru Ljudske univerze Postojna.
Ljudsko univerzo Postojna je v okviru regijskega vladnega obiska obiskala tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec, v spremstvu vodje kabineta Helene Čož. Ministrico so sprejele direktorica občinske uprave Občine Postojna Marina Rebec, direktorica Zavoda Znanje Tatjana Hvala in vodja Ljudske univerze Tina Bazjako, ki so gostji popeljali po stavbi, kjer že 61 let deluje Ljudska univerza Postojna, sodobno izobraževalno, svetovalno in informacijsko središče, ki odraslim v Primorsko-notranjski regiji nudi možnosti za osebni in karierni razvoj. V okviru srečanja, predstavitve izobraževalnih in svetovalnih dejavnosti, ki jih izvaja Ljudska univerza Postojna, je bilo ministrici predstavljenih več predlogov, ki so se na ravni večletne prakse in delovanja izkazali kot smiselni za kakovostno nadaljnje delo in razvoj na področju izobraževanja odraslih. Ministrica je bila navdušena tudi nad informacijo, ki jo je na delovnem sestanku izpostavila direktorica občinske uprave, da si Postojna prizadeva za vzpostavitev visokošolskega zavoda za zdravstvo. Nedvomno je Postojna, s svojo infrastrukturo in strateško lego, pomembno izobraževalno središče, k čemur so usmerjena tudi vsa prizadevanja občinskega vodstva ter ostalih lokalnih deležnikov v izobraževanju, pri čemer pa se pričakuje tudi podporo in pobude s strani države.
Notranjski muzej Postojna je obiskal minister za kulturo dr. Vasko Simoniti, v spremstvu vodje kabineta dr. Brede Mulec in Mira Petka, direktorja direktorata za medije. Delegacijo je sprejela direktorica Zavoda Znanje Tatjana Hvala, ki je uvodoma poudarila pomen, ki ga ima postojnski muzej, saj je edinstven po svoji široki pedagoški ponudbi in programu, obenem je tudi edina enota v državi z biološkim oddelkom. Vsebine in stalno razstavo je ministru ter njegovi ekipi predstavil vodja Notranjskega muzeja mag. Slavko Polak, ki je izpostavil izjemnost domačega klasičnega krasa in tudi ostale družboslovne vidike le-tega, med drugim tudi prilagojenost vsebin najmlajšim obiskovalcem in usmerjanje v pedagoške programe.
Podjetniški inkubator Perspektiva je gostil obisk ministra za digitalno preobrazbo Marka Borisa Andrijaniča in njegovega podsekretarja Andreja Hoivika ter ministra za javno upravo Boštjana Koritnika. V vlogi gostitelja so gosta sprejeli župan Občine Postojna Igor Marentič, direktorica občinske uprave Marina Rebec, podžupan Andrej Poljšak, direktorica Zavoda Znanje Tatjana Hvala in vodja inkubatorja dr. Jana Nadoh Bergoč. Pogovor je bil usmerjen na področje digitalizacije, ki je pomemben dejavnik razvoja, tudi v javnih zavodih.
Tudi digitalizacija v podjetništvu je eden ključnih razvojnih dejavnikov, ki podpira strateške usmeritve Službe vlade za digitalno preobrazbo. V inkubatorju se trenutno izvaja investicija - urejanje drugega nadstropja inkubatorja, ki bo vključevalo 11 novih poslovnih prostorov, dodatne konferenčne prostore, eksperimentalni prostor za nove tehnologije, v pritličju inkubatorja bo urejena tudi nova restavracija. Kot je izpostavila vodja inkubatorja, je pomembna predvsem prilagoditev celotne infrastrukture in ponudbe obstoječim programom, kar vključuje tudi podporo pri digitalizaciji, bodisi produktov ali procesov novih podjetij. Med podjetji je namreč še vedno zaznati velik del tistih, ki o digitalizaciji ne razmišljajo oz. jim to področje predstavlja precejšnjo neznanko. Vloga inkubatorja pri tem je lahko predvsem pri vnosu novih znanj (s strani start-upov), ponujanju novih storitev in produktov, ki podpirajo digitalizacijo, nenazadnje pa tudi pri spodbudi obstoječim podjetij za angažiranje, čemur je pritrdil tudi minister za digitalno preobrazbo, ki se je aktivno vključil v pogovor in izrazil zadovoljstvo nad prizadevanji ter ponudil podporo pri izzivih, ki jih v podjetništvu zahteva digitalna transformacija. Vsi udeleženi na srečanju ocenjujejo, da država nudi veliko ustreznih mehanizmov za spodbujanje podjetništva in razvoja gospodarstva, obenem pa tudi prepoznavajo potrebo po še večjem povezovanju teh mehanizmov.
Foto: Foto Atelje Postojna