Čestitke Beti Bricelj!
Prireditev je z uvodnim nagovorom začel župan Igor Marenttič, s svojimi besedami pa nadaljeval slavnostni govornik Miran Žitko. Slovesnim nagovorom je sledila podelitev priznanja Miroslava Vilharja, ki ga je za leto 2022 prejela odlična postojnska umetnica Beti Bricelj (obrazložitev priznanja v nadaljevanju). Ker je bila odsotna zaradi službenih dolžnosti je priznanje v njenem imenu prejela mama Klara Bricelj.
Kulturni program so v nadaljevanju prireditve ustvarili glasbeniki Tinkara Kovač, Tomaž Nedoh in Stefano Bembi, recitator Andrej Berginc in plesalke Baletnega društva Postojna. Priredite je odlično povezala v celoto moderatorka Tjaša Blaško.
Foto: Foto Atelje Postojna
Priznanje Miroslava Vilharja 2022 - BETI BRICELJ
Beti Bricelj se je rodila v Postojni, leta 2000 pa diplomirala na Šoli za risanje in slikanje – visoki strokovni šoli v Ljubljani. Skozi svoje značilno slikarsko ustvarjanje, v slogu geometrijske abstrakcije in konstruktivizma, je postala mednarodno uveljavljena in prepoznavna umetnica. Za svoje delo je prejela priznanja in nagrade, predvsem v tujini.
Povabljena je bila na številne umetniške simpozije in je razstavljala na številnih razstavah tako doma kot v tujini. Njena dela smo lahko opazovali v Ljubljani, Novi gorici in v Kranju, kmalu pa se je njena prepoznavnost širila v Srbijo, Izrael in vse do Indije.
Udeležila se je raznih umetniških simpozijev v Avstriji, Španiji, Romuniji, na Slovaškem, Poljskem, Hrvaškem, v Bosni, Makedoniji in še drugje.
V zadnjih letih je razstavljala v Parizu na kuratorskih razstavah, ter na pomembni razstavi V Bratislavi, Prav tako smo njena dela lahko spremljali v Dallasu, v zvezni državi Texas: Sledile so razstave na Madžarskem v Budimpešti, v Nemčiji, na Češkem, v Avstriji ter na Škotskem na eni pomembnejših in najobsežnejših razstav sodobne umetnosti in arhitekture.
Njena dela so tako v zasebnih kot v muzejskih zbirkah v Sloveniji in po svetu in ostajajo tudi trajno zabeležena v različnih katalogih in knjigah sodobne umetnosti.
Postojnčani pa so njena zgodnja dela lahko videli kmalu po odprtju galerije Na vogalu ter pred več kot desetletjem v galeriji Epica v Postojni.
Skozi slikarstvo in likovno razmišljanje je leta 2007 sprejela arhitekturni izziv kot likovno umetniško vizijo, ki se je realizirala kot 'pot sonca' na fasadi stavbe poslovno trgovskega objekta Epicenter B2 v Postojni.
Najpomembnejši namen njenih umetniških del je, da se opazovalci ustavijo in se potopijo v sliko, saj so prisiljeni razmišljati o njenem učinku. Na ta način spodbuja logično razmišljanje in tudi osebno reakcijo, ko gledalci odkrijejo lastne razlage dela.
Beti Bricelj je umetnica, ki je uspela s svojim delom prepričati tujino in je vodilna na področju geometrijske abstrakcije pri nas, v mednarodnem kulturnem prostoru pa jo umeščajo med vrhunske avtorje, te likovne smeri.
S svojo ustvarjalnostjo je tako ime Postojne in Slovenije v zadnjih dveh desetletjih velikokrat ponesla v svet. Njen opus je obsežen, impresiven in edinstven.