Zavetišče za zapuščene živali
pokličite 01 256 02 79, po klicu se vključi avtomatski snemalnik pogovora, nato pa pritisnite:
Kaj storiti ob najdbi zapuščene živali?
Zavetišče za zapuščene živali Ljubljana je bilo kot prvo v Sloveniji ustanovljeno na svetovni dan živali - 4. oktobra 2002. Ustanovila ga je Mestna občina Ljubljana za lastne potrebe oskrbe zapuščenih hišnih živali predvsem psov in mačk. Mesto Ljubljana je kmalu za tem z Odlokom o ustanovitvi javnega zavoda Živalski vrt dalo zavetišče v upravljanje javnemu zavodu Živalski vrt.
Čeprav v neprimerljivo skromnejših pogojih kot danes, je Zavetišče Ljubljana vsako leto sprejelo in oskrbelo več kot 2.000 zapuščenih živali, kar je četrtina vseh zapuščenih živali v Sloveniji. V devetnajstih letih so jih oskrbeli že več kot 37.000.
Zakaj novo Zavetišče?
Leta 2002 preurejeni in kasneje večkrat adaptirani prostori niso izpolnjevali zahtev sodobnih standardov. Predvsem pa je primanjkovalo kapacitet za številne zapuščene mačke, predvsem mačje mladiče, saj je ob ustanovitvi kazalo, da so glavni problem zapuščenih psi, danes pa so največji izziv zapuščene ali prosto živeče mačke.
O gradnji:
Konec leta 2010 se je pričela priprava prve ideje novega zavetišča. Ideja o novem zavetišču je bila sprejeta in pod vodstvom podžupana Ljubljane prof. Koželja so pristopili k pripravi programskega projekta, ki je bil javnosti prvič predstavljen ob desetletnici ustanovitve zavetišča - na dan živali 4. 10. 2012.
Gradnja zavetišča je potekala v dveh (2) gradbenih fazah:
- FAZA: izvedena je bila izgradnja objekta za pse, nova uprava, skladišča in servisni objekt s čistilno napravo.
- FAZA: Po selitvi vseh živali iz starega zavetišča v objekt za pse , se je v drugi fazi pristopilo k rušenju stare stavbe za nastanitev živali. Sledila je izgradnja objekta (A) – sprejemno-veterinarske ambulante. Po izgradnji objekta (A) se je porušila stara upravna stavba, nato je sledila izgradnja objekta za mačke (C). Po izgradnji objektov v drugi fazi, se je izvedla preostala zunanja ureditev. Fazi sta si sledili brez vmesnih prekinitev gradnje.
Nekdanja površina objektov v uporabi je bila okrog 1.100 m2, Zavetišče pa je do nedavnega uporabljalo tretjino razpoložljivega zemljišča. Na drugem delu so namreč stali propadajoči objekti nekdanje farme, ki so bili porušeni. S tem je zavetišče pridobilo več kot 15.000 m2 površin za gradnjo novega zavetišča. Skupna površina novih objektov znaša 3.500m2.
Nove kapacitete:
Nove kapacitete Zavetišča Ljubljana so 47 bivalnih prostorov z možnostjo namestitve 144 psov. Zavetišče razpolaga še s šestimi bivalnih prostorov za pse v sprejemni ambulanti in še 6 bivalnimi prostori v izolatoriju. Nove kapacitete zavetišča za pse so tako kar 80% več, kot doslej. Doslej so kapacitete namreč omogočale namestitev največ do 80 psov sočasno.
Tudi kapacitete mačk so se bistveno povečale, saj so nekdanjih 46 nadomestili s 60 dvojnimi bivalnimi prostori. Ob tem so zagotovljena še mesta v sprejemni ambulanti in v izolatoriju. Nove kapacitete za mačke omogočajo namestitev 120 odraslih mačk, v primeru legel (mladičev), pa do 300 zapuščenih mačk.
Novi objekti so zasnovani sektorsko, kar omogoča veliko fleksibilnost zaradi sezonskih nihanj v številu in strukturi živali, kot tudi preprečevanje širjenja kužnih bolezni, saj lahko začasno zaprejo le sektor, kjer bolezen izbruhne in ne celotno zavetišče.
Vabimo vas, da si ogledate koristne videoposnetke in predstavitvene filme na naslednjih povezavah: