10 let Regijske varne hiše Kras
V Regijski varni hiši Kras, javnem socialnovarstvenem programu Centra za socialno delo Južna Primorska, Enota Sežana, smo v 10 letih pomagali 143 ženskam in 135 otrokom.
Regijska varna hiša Kras je zadnja varna hiša, ki je bila v Sloveniji ustanovljena za zaščito žensk in otrok, žrtev nasilja v družini. Za vzpostavitev delovanja varne hiše je bilo potrebno veliko prizadevanja številnih posameznikov in organizacij. Poleg sredstev s strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je za vzpostavitev in delovanje programa ključna podpora s strani 14 občin, tudi Občine Postojna. S pomočjo donacij številnih posameznikov in podjetij sta bili sprva opremljeni dve sobi, nato pa postopno cela hiša, katere lastnik je Komunalno stanovanjsko podjetje d.d. Sežana. Prav donacije omogočajo, da je varna hiša prijeten začasen dom, ki lahko hkrati sprejme 7 žensk in 13 otrok.
Na praznovanju 10. obletnice Regijske varne hiše Kras je župan Občine Sežana, g. Škabar, v imenu vseh občin, sofinancerk programa, slikovito povedal, da je z varno hišo podobno kot z gasilci. Želimo si, da so dobro opremljeni, učinkoviti in strokovni, a hkrati upamo, da njihove pomoči ne bomo nikoli potrebovali.
Zgodba vsake ženske, ki pride v varno hišo zaradi nasilja v družini, je edinstvena, hkrati pa so si med seboj podobne. Sprva žrtev nasilna dejanja opravičuje, npr. da je povzročitelj imel slab dan ali pa krivdo prevzema nase, da je morda preveč odgovarjala, da ni naredila dovolj... Pogosto je prisotna napačna predstava, da nasilje ni tako hudo, če ni fizičnega nasilja, toda zmerjanje, poniževanje in grožnje puščajo modrice na duši, ki včasih še bolj bolijo, kot udarci.
Poiskati pomoč je težko, zaradi občutkov strahu, sramu, zaradi groženj, da bo ženska ostala brez otrok, zaradi prepričanja, da mora družina ostati skupaj, včasih tudi zaradi pomanjkanja pravih informacij o oblikah pomoči.
Povzročitelji nasilja so še vedno v največji meri partnerji, v zadnjih letih pa v varno hišo prihaja vse več žensk, ki se umaknejo od doma zaradi nasilja svojih odraslih otrok. Nasilje za stenami doma se dogaja ženskam vseh starosti, ne glede na izobrazbo, ekonomski status, versko, nacionalno ali drugo pripadnost.
Dve tretjini žensk v Varno hišo Kras pride iz Obalno - Kraške in Primorsko - Notranjske regije. Pomembno je, da lahko ženske ohranijo zaposlitev, da otroci ostanejo vključeni v svoj vrtec ali šolo, ter da so blizu inštitucijam, ki jim pomagajo, kot so CSD, zdravnik, sodišče. Včasih pa zaradi prevelike ogroženosti to ni možno in takrat je pomembno, da se žrtev lahko umakne čim dlje od svojega domačega okolja.
Ena izmed žensk je o svojem prihodu v varno hišo zapisala: »Prišla sem v zelo slabem psihofizičnem stanju. Vsa v stresu, prestrašena, nezaupljiva, potrebna pomoči in pozornosti. A hkrati vesela, da sem še živa. Neizmerno pa sem bila srečna, da sem se lahko zvečer ulegla v posteljo in brez skrbi zaspala. Človek, ki od strahu ne upa zaspati, je za vsak varen trenutek spanca posebej hvaležen tistemu, ki mu to omogoči.«
Prav besede varnost, mir in sprejetost najbolje opisujejo, kaj si ženske in otroci ob prihodu v varno hišo želijo. Varnost omogoča tajnost lokacije, poleg tega pa tudi skrbni sosedje ter spoštljivi medsebojni odnosi v hiši.
Vendar pa je za ženske pogosto ravno na začetku bivanja v varni hiši zelo težko začutiti mir, saj je potrebno v kratkem času urejati mnogo stvari, npr. denarno socialno pomoč, morda sploh odpreti svoj bančni račun, podati na policiji prijavo o nasilju, pripraviti predlog za prepoved približevanja povzročitelju nasilja, morda iti po osebne stvari domov v spremstvu policije, vložiti prošnjo za brezplačno pravno pomoč, se povezati s CSD, z odvetnikom, zdravnikom in drugimi institucijami.
Mame morajo poleg tega zagotoviti prevoz v vrtec in šolo, ki jo otroci obiskujejo ali urediti prepis, oziroma se dogovoriti za začasno šolanje na daljavo. S pomočjo CSD in sodišča je potrebno urediti stike otrok z očetom, mame morajo otroke pripraviti na stik in jih tja pripeljati. Včasih pa morajo utemeljevati in zakaj stiki z očetom, povzročiteljem nasilja, niso v korist otrok.
Zaposlene ženskam in otrokom pri vsem tem pomagamo. Pomoč nudimo pri izpolnjevanju številnih obrazcev in urejanju dokumentacije, pri razgovorih z najrazličnejšimi institucijami, spremljamo jih na banko, CSD, sodišče…
Skupaj z vsako žensko se najprej naredi varnostni načrt. Kasneje si ženska s pomočjo zaposlenih sestavi tudi svoj osebni načrt in si zastavi cilje, ki jih želi doseči v času bivanja v varni hiši, pa tudi po odhodu iz hiše, kjer lahko biva do enega leta.
Poleg tega pa je pomembno, da lahko ženske in otroci izrazijo svoje skrbi, strahove, jezo in žalost. Včasih se jim zazdi, da ne bodo zmogli premagati ovir na novi poti, takrat potrebujejo vzpodbudo ter nekoga, ki jim stoji ob strani in verjame v njih.
Pomoč in podporo ženskam in otrokom se zagotavlja tako v okviru rednih individualnih razgovorov, kot tudi pri tedenskih ženskih skupinah, ki so usmerjene v spoznavanje dinamike nasilja, načine, kako izstopiti iz vloge žrtve, izboljšanju samopodobe ipd. Otrokom se nudi učno pomoč, z njimi se pogovorimo o številnih vprašanjih, ki jih imajo v povezavi z novim življenjem ali se jim omogoči nekaj sprostitve in druženja. Pomembna je tudi organizacija vsakodnevnega življenja, ki je včasih v tako veliki skupnosti kar zahtevna. Temu so namenjeni tedenski hišni sestanki. Vsaka ženska je sama odgovorna za gospodinjstvo in skrb za svoje otroke, seveda pa je medsebojna pomoč pri kuhanju, varstvu otrok, prevozih ipd. vedno dobrodošla. Za zdravje skrbimo z redno rekreacijo. Organiziramo različne aktivnosti, v katerih imajo pomembno vlogo tudi prostovoljci, kot je terapija s pomočjo živali, obiski predstav v Kosovelovem domu v Sežani, delavnice zdrave prehrane, nordijske hoje, po potrebi učenja slovenščine ali finančnega opismenjevanja. Poseben pečat življenju v hiši prinese prostovoljka, ki že vrsto let vodi ustvarjalne delavnice, kjer ženske, otroci in zaposleni skupaj ustvarjamo najrazličnejše izdelke. V lepem spominu pa vedno ostanejo skupni izleti z vlakom ter praznovanja rojstnih dni in različnih praznikov.
Medsebojna podpora in povezanost žensk v varni hiši je pogosto najbolj zdravilna in daje moč vsaki posameznici, da vztraja. Seveda pa so izjemno dobrodošli pomoč, znanje, zanos in angažiranost prostovoljcev, javnih delavcev in zaposlenih ter podpora različnih inštitucij, organizacij in društev.
V varni hiši letno odgovorimo še na približno 200 telefonskih klicev s strani žensk, ki še iščejo najustreznejše oblike pomoči in jih zanima kakšno je življenje v varni hiši. Pokličejo pa tudi ženske, ki so z bivanjem pri nas že zaključile, a včasih še potrebujejo kakšen nasvet ali spodbudno besedo. Še posebej pa smo ponosne, kadar z nami delijo vesele novice, npr. da se jim je izboljšalo zdravje, da so dobile zaposlitev ali da so si ustvarile novo družino.
Praznovanje 10. obletnice Regijske varne hiše Kras se je odvijalo v prelepem okolju jame Vilenica, ki v mnogočem predstavlja simboliko varne hiše. Spustiti se v globine, v neznano, v temo je naporno, včasih strašljivo. Vsekakor pa je lažje, če imaš ob sebi skupino, ki ji zaupaš in s katero si skupaj na poti. Raziskovanje notranjosti je varnejše, če te spremlja vodnik, ki ti pokaže stopnice in prižge luč. Tako hitreje prideš do cilja oziroma sploh začneš prepoznavati lepote, skrite v temi.
Nataša Prelesnik Korošic
Regijska varna hiša Kras
Center za socialno delo Južna Primorska, Enota Sežana
Tel. 05 62 02 442, 070 754 530
E-naslov: vhkras@gmail.com
FB: www.facebook.com/varnahisakras