Potek projekta KRAS.RE.VITA
Občina Postojna kot partner sodeluje v naravovarstvenem projektu »KRAS.RE.VITA« skupaj z Notranjskim muzejem Postojna, Občino Logatec, Zavodom RS za varstvo narave, Društvom za opazovanje in proučevanje ptic pod taktirko prijavitelja, Notranjskega regijskega parka.
Projekt je bil pred štirimi leti izbran za sofinanciranje z nepovratnimi sredstvi Evropskega sklada za regionalni razvoj (80 %) in Republike Slovenije (20 %). Vrednost celotne operacije znaša 5.788.140,52 EUR, prijavitelju in projektnim partnerjem, pa je bilo odobreno sofinanciranje v višini 5.143.298,94 EUR. Razliko zagotavljajo prijavitelj in projektni partnerji iz lastnih sredstev. Vrednost sofinanciranja projekta za Občino Postojna je 1.138.732,13 €.
Glavni namen operacije odkriva že samo ime projekta: izboljšanje stanja naravovarstveno najpomembnejših delov travišč in barjanskih površin na Cerkniškem jezeru in Planinskem polju, ki se izvaja v okviru operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020.
Občina Postojna na operaciji izvaja veliko raznolikih aktivnosti na Planinskem polju, tako neposredno naravovarstvenih v tesnem sodelovanju z Notranjskim muzejem Postojna kot posredno naravovarstvenih.
V prvem projektnem letu se je Občina ukvarjala predvsem z odkupi kmetijskih zemljišč na Planinskem polju. Z namenom ohranjanja rastišč in izboljšanja stanja ohranjenosti habitata travniške morske čebulice ter travnikov s prevladujočo modro stožko, bazičnih nizkih barij ter vrst kosec in pisana penica, je uspešno izpeljala postopek odkupa in odkupila 25,1 hektarjev zemljišč na Planinskem polju ter se zavezala, da bodo le-ta trajno namenjena dejavnosti ohranjanja narave. V preteklih dveh letih smo za odkupljena travišča poskrbeli s pomočjo izvedene storitve izbranega zunanjega izvajalca. Gre za eno izmed aktivnosti, ki so odvisne od ugodnih vremenskih razmer in naravovarstvenih zakonodajnih usmeritev. V preteklih dveh letih nam je bilo vreme naklonjeno, ki je dopuščalo, da je bila aktivnost uspešno izpeljana. V letošnjem letu, pa je bil z namenom zagotovitve trajnosti izpeljan javni poziv, na katerem je bil izbran skrbnik naravne vrednote, g. Miha Petkovšek iz Planine, s katerim je Občina uspešno sodelovala že v preteklih letih in ki bo do konca leta 2027 skrbel za občinska zemljišča, skladno z Akcijskim načrtom za izboljšanje stanja in zagotavljanje dolgoročnega upravljanja travišč, ki ga je izdelal Notranjski muzej Postojna.
V letu 2019 je bil uspešno izveden javni poziv za oddajo vlog za izvajanje prilagojene kmetijske prakse na Planinskem polju, z namenom ohranitve in vzdrževanja ugodnega stanja ciljnih habitatov in vrst. S štirimi lastniki oz. najemniki zemljišč, ki svoje zemlje niso bili pripravljeni prodati, so pa pripravljeni zemljišča upravljati na način, ki zagotavlja varovanje tarčnih vrst in habitatov, so bile sklenjene pogodbe o varstvu in skrbništvu ob ustrezni finančni spodbudi, skupno na 12 hektarjih. Tudi ta aktivnost je povsem odvisna od ugodnih vremenskih razmer, saj gre za prilagojeno kmetijsko prakso, s katero je predpisan točno določen način košnje in terminsko določen. Košnja je namreč dovoljena šele po 15. avgustu. V preteklih dveh je bila aktivnost uspešno izpeljana, nadejamo si, da bo tako tudi v letošnjem avgustu.
V letu 2020 je bil izbran zunanji izvajalec za izdelavo projektne dokumentacije za izvedbo del (PZI) ter izpeljano evidenčno naročilo za izvedbo renaturacijskih del z namenom izboljšanja mikrohidroloških razmer na 4 odsekih nižinskega barja na Planinskem polju. Izbrano podjetje Eho projekt d.o.o., ki ima številne uspešne reference na področju vodnogospodarskih ureditev je že v nizkem štartu za izvedbo, saj doslej zaradi neugodnih vremenskih razmer znotraj predpisanega obdobja izvajanja, izvedba ni bila možna.
V letu 2020 je bilo uspešno izvedeno javno naročilo za rekonstrukcijo Ravbarjevega stolpa. Izbrano je bilo splošno gradbeno podjetje Zidgrad Idrija d.d., ki je z rekonstrukcijami deli pričelo v letošnjem marcu. Nadzor nad izvedbo del vrši podjetje Arhi-Studio Krapež d.o.o., projektantski nadzor pa Energetika B.B., Tomaž Biščak s.p..
Z namenom vzpostavitve interpretacijsko izobraževalnega središča se bodo v tej fazi uredili kletni prostori, pritličje, dostop do prvega nadstropja s postavitvijo zunanjih jeklenih stopnic ter sam dostop do stolpa s postavitvijo stopnic. Z nakupom opreme, ki vključuje avtomatsko električno platno in projektor, pa si bo moč ogledati dokumentarni film, ki nastaja pod taktirko priznanega naravoslovnega fotografa Mateja Vraniča v sodelovanju z Notranjskim muzejem Postojna.
Z namenom usmerjevanja obiskovalcev Planinskega polja stran z njegovih najobčutljivejših predelov na primernejše in že obstoječe poti, bo Občina v sodelovanju z Občino Logatec vzpostavila učno pešpot, oblikovano v dve zanki, po eno v vsaki Občini. V ta namen je bilo v letošnjem letu izvedeno evidenčno naročilo skupaj z Občino Logatec, s katerim je bil izbran zunanji izvajalec za oblikovanje in tisk tabel. Izbrano podjetje je Resal Plus d.o.o.. Sprehajalci bodo na učni poti lahko spoznali veliko zanimivih dejstev o tem prostoru, vse od skrivnosti Planinske jame, značilnosti mokrotnih travnikov pa do življenja tukajšnjih rastlin in živali ter hidrologije polja.
V letu 2020 je bil izbran zunanji izvajalec Dk-Protim d.o.o. za izdelavo projektne dokumentacije za izvedbo del za parkirišče pri Ravbarjevem stolpu in za parkirišče nasproti podružnične osnove šole v Planini, ki je v zaključni fazi. Po pridobitvi le-te, bo Občina izpeljala javno naročilo za ureditev parkirišč, s katerimi bo zmanjšan pritisk na naravovarstveno najbolj občutljive dele Planinskega polja in anulirana možnost divjega parkiranja.
Cilj projekta pa je tudi dvig naravovarstvene zavesti, zato je bilo izpeljanih kar nekaj aktivnosti namenjenih ozaveščanju, tako lokalne kot širše javnosti, o pomembnosti ohranjanja tega ranljivega območja in njegovih prebivalcev – objavljanje novic v lokalnih in nacionalnih medijih, razna predavanja, vsakoletni dogodek za promocijo varstva netopirjev, likovni natečaj na temo netopirjev ter druge aktivnosti. Zavedamo se namreč, da le na ta način si lahko obetamo odgovorne in ozaveščene generacije na področju varstva narave.
Kaj vse počnejo ostali projektni partnerji, pa si lahko ogledate na spletišču: https://www.kras.notranjski-park.si/.