Postojna kot zgled strpnosti s poslikavo 'Izgubljeni otroci'
Danes je potekalo uradno odprtje stenske poslikave, poimenovane »Izgubljeni otroci«, ki krasi fasado Osnovne šole Antona Globočnika Postojna. Stenska poslikava je nastala kot trajno obeležje mednarodnega projekta Preslišan jok izgubljenih/ukradenih otrok, katerega vodilni partner je Zavod Samostojen si iz Cerknice.
Zavod Samostojen si iz Cerknice je bil v letu 2020 uspešen pri prijavi projekta na program Evropa za državljane, ki ga razpisuje in financira Evropska izvajalska agencija za izobraževanje in kulturo (EACEA). V projektu poleg Slovenije sodelujeta še Nemčija in Srbija. Kot vodilni partner so prevzeli vlogo koordinacije projekta in organizacije dogodkov, ki po eni strani osvetljujejo usode in zgodbe ukradenih otrok iz časa druge svetovne vojne, s poudarkom na ukradenih otrocih iz območja Slovenije ter na drugi strani ozaveščanja o zgodbah današnjih migrantskih otrok, s poudarkom na otrocih brez spremstva, ki prihajajo v Evropo.
Postojna je odprla vrata migrantom
“Hvaležni smo, da mural lahko krasi osnovno šolo Antona Globočnika v Postojni, mestu, ki je zgled tolerance in sprejemanja posameznikov in družin različnih kultur in narodnosti, posebno v tem času, ko smo širom Evrope priča vedno bolj avtoritativnim in nedemokratičnim pristopom in politikam,” je dejala Julija Perko iz Zavoda Samostojen si. Poudarila je, da ima Postojna kot edina občina v Sloveniji odprta vrata za mladoletne migrante brez spremstva, na njihovi težki poti v Evropo pa jim nudijo tudi različno podporo in pomoč.
Varnost ni samoumevna
Da je strpnost v Postojni prišla v navado so ponovno dokazali krajani Orehka, ki so v svojo sredo sprejeli turške delavce. Ti bodo v času, ko se gradi drugi tir, stanovali v mobilnih enotah v bližini vasi.
“Velikokrat se ne zavedamo, da živimo v svetu, ki je zelo varen. Vseeno pa moramo biti pozorni in razumevajoči do tistih, ki se jim krivice dogajajo. Lahko smo ponosni na naše občane, saj nikoli niso nasprotovali tujcem, ki so prišli v Postojno,” je dejal župan Igor Marentič.
Poleg murala je Zavod Samostojen si pripravil tudi več dogodkov. Učenci 8. razredov OŠ Antona Globočnika so sodelovali na delavnicah z naslovom Drugačni = različni.
Pomen
S projektnimi aktivnostmi želijo ozaveščati o raznovrstni problematiki, ki ima skupni imenovalec: kršenje osnovnih otrokovih pravic, ki bi morale biti zagotovljene vsakemu izmed njih. Trajno obeležje projekta bo stenska poslikava v vsaki izmed sodelujočih držav, ki bo krasila eno od javnih sten. V Sloveniji je to poslikava na OŠ Antona Globočnika, imenovana »Izgubljeni otroci«.
Pričujoča stenska poslikava osvetljuje dejstvo, da mir in svoboda nista samoumevna. Mlada umetnica Metka Knap iz Ljubljane z muralom prikazuje, kako se vsak od nas žene za svobodo na svoj način. Deklica na beli golobici, ki simbolizira svobodo, želi zbežati v lepši, svobodnejši svet, čeprav je v njenih očeh ta svet lahko celo nekakšna utopija. Na poti se ujame v past (temni del murala), ki predstavlja nestrpnost in slabe razmere iz katerih izhaja oz. ki jo čakajo na poti.
Motiv govori o otrocih – tako tistih, ki so se v preteklosti soočali z grozotami kot tistih, ki so danes na robu družbe in jim je zaradi različnih razlogov odvzeto dostojno življenje in svoboda, saj se jih tretira kot tretjerazredne ljudi – in njihovi želji po svobodnem in dostojnem življenju.
Poleg murala je Zavod Samostojen si izvedel tudi več dogodkov: v Celju je potekal dogodek »Nauki iz preteklosti«, v sklopu katerega so si dijaki gimnazij iz Celja ogledali film Banditenkinder – slovenskemu narodu ukradeni otroci, kateremu je sledilo pripovedovanje zgodb. Svojo zgodbo je predstavil dr. Janez Žmavc, eden od še živečih ukradenih otrok iz časa druge svetovne vojne, kasneje pa sta svoji zgodbi predstavila tudi mlada fanta iz Palestine, ki sta v Slovenijo prišla kot prosila za azil, zaradi naraščujočih vojnih konfliktov v njuni rodni državi. Dogodek »Nauki prihodnosti« se osredotoča na prepoznanje in ozaveščenost o mladoletnih migrantih, ki v težkih razmerah prečkajo meje, morja in države. Vse to z namenom boljšega in dostojnega življenja. Z učenci 8. razredov OŠ Antona Globočnika smo izvedli delavnice Drugačni = različni. Po ogledu filma Minors' Hope, ki prikazuje zgodbo treh mladoletnih migrantov, smo izvedli delavnice, s pomočjo katerih so osnovnošolci razvijali kritično mišljenje in empatijo ter razmišljali o pravicah, ki niso vsem dane in samoumevne.
Sodelovanje
"Hvaležni smo, da mural lahko krasi OŠ Antona Globočnika v Postojni, mestu, ki je zgled tolerance in sprejemanja posameznikov in družin različnih kultur in narodnosti, posebno v tem času, ko smo širom Evrope priča vedno bolj avtoritativnim in nedemokratičnim pristopom in politikam. Še posebej pohvalno je dejstvo, da imajo edini v Sloveniji odprta vrata za mladoletne migrante brez spremstva, katerim nudijo podporo in pomoč na njihovi težki poti v Evropo. Prijazno se zahvaljujemo ravnateljici in osebju OŠ Antona Globočnika, ki so nam omogočili izvedbo delavnic z osmošolci. Posebna zahvala pa gre gospodu županu Igorju Marentiču, ki je s pozitivno naravnanostjo pripomogel k uspešni izvedbi tega dogodka," so povedali na Zavodu Samostojen si.
Stensko poslikavo so opremili tudi s QR kodo, s pomočjo katere lahko vsak mimoidoči s pametnim telefonom pridobi informacije o tem mednarodnem projektu.
Foto: Foto atelje Postojna