Ni zdravja brez duševnega zdravja
7. aprila obeležujemo svetovni dan zdravja, ki letos poteka pod geslom »Gradimo pravičnejši, bolj zdrav svet«. Epidemija COVID-19 je še posebej razgalila številne neenakosti v zdravju. Ukrepi za obvladovanje pandemije so še posebej prizadeli ranljive skupnosti, kar je pripeljalo do velikega trpljenja in prezgodnjih smrti, ki bi se jih dalo tudi preprečiti. Že leto dni trajajočo epidemijo COVID-19 lahko označimo tudi kot obdobje dolgotrajnega stresa, ki je posledično močno zaznamovalo področje duševnega zdravja prebivalstva.
Program OMRA letos obeležuje svetovni dan zdravja v duhu slogana »Ni zdravja brez duševnega zdravja«. Vabimo vas, da v sredo, 7. aprila prisluhnete v živo, preko spletne platforme Zoom predavanjem iz področja obvladovanja stresa v času epidemije COVID-19 ter se seznanite z nekaterimi veščinami soočanja s stresom s pomočjo dveh izkustvenih delavnic sprostitvenih tehnik.
Duševne motnje: kaj ljudje vidijo in kaj se dejansko dogaja z osebami s težavami v duševnem zdravju?
Pri osebah s težavami v duševnem zdravju so njihovi vedenjski vzorci povezani z bolezenskimi stanji, ki vključujejo npr. pretirano zaskrbljenost, čustveno otopelost, socialno izolacijo, energetsko izčrpanost, težave v razmišljanju in s koncentracijo idr. Lahko se spremeni njihov občutek za realnost in se pojavljajo vidne in/ali slušne halucinacije ter nenavadna prepričanja, ko ljudje vidijo, slišijo ali si domišljajo stvari, ki so niso resnične. Okolica pogosto zmotno tovrstna vedenjska in čustvena stanja povezuje z lenobo, nesramnostjo, nezanesljivostjo tudi nevarnostjo oseb s težavami v duševnem zdravju. Še posebej tovrstna prepričanja prevladujejo pri tistih ljudeh, ki so slabo seznanjeni in obveščeni o značilnostih duševnih motenj.