Postojna, Ilirska Bistrica, Pivka, Cerknica, Loška dolina in Bloke odslej s skupnim regijskim inkubatorjem
Danes je podjetništvo v Primorsko-notranjski regiji dobilo dolgo načrtovano in zelo pomembno spodbudo, saj so svojo podporo razvoju in krepitvi podjetniških aktivnosti, s slovesnim podpisom sporazuma, izkazali župani občin Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka in Postojna. Na pobudo Podjetniškega inkubatorja Perspektiva, je bil vzpostavljen Mrežni podjetniški inkubator Perspektiva.
Ne glede na epidemiološke razmere, ki zaznamujejo naše zadnje leto, je današnji dogodek potrditev predanosti in predvsem namer, ki tudi v prihodnje optimistično napovedujejo uresničitev ambiciozno zastavljenih ciljev in izzivov na področju podjetništva. V to je prepričana tudi vodja Podjetniškega inkubatorja Perspektiva, dr. Jana Nadoh Bergoč: »Ideja o mrežnem inkubatorju v naši regiji obstaja že od 2006, zato smo resnično veseli, da smo jo vendarle uspeli tudi v resnici realizirati. Tu gre še posebna zahvala vsem županom, ki izkazujejo veliko mero razumevanja tako do potreb podjetnikov in širšega gospodarskega okolja kot tudi pomena takšnih iniciativ. Je pa treba opozoriti, da gre za prvi korak na dolgi poti, kjer nas čaka še veliko izzivov. Kljub kar nekaj investicijam v poslovno infrastrukturo v preteklosti, imamo še vedno veliko pomanjkanje primernih poslovnih prostorov, tako za storitveno kot proizvodno orientirane start-upe. Med pomembnimi prihodnimi izzivi, kjer vidimo tudi veliko vlogo države je zagotavljanje zagonskih sredstev za nova podjetja, ključno pa je tudi, da k programom mrežnega inkubatorja pritegnemo tudi obstoječe podjetnike. Veliko nam pomeni podpora, ki jo našim naporom izkazujeta Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter agencija SPIRIT, ki nas podpirata tako pri načrtovanju prihodnih aktivnosti kot pri financiranju aktualnih programov, ki jih nudimo novim podjetnikom.«
Uradnem dogodku ob podpisu te pomembne regijske namere so svojo podporo izkazali tudi predstavniki Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. Državna sekretarka na MGRT Ajda Cuderman je poudarila: »Na Ministrstvu za gospodarstvo in tehnološki razvoj smo izjemno veseli, da se znotraj regije povezuje več občin sploh z namenom krepitve gospodarske dejavnosti v smislu malega, uspešnega podjetništva z visoko dodano vrednostjo. To na eni strani pomeni razvojni potencial za celotno industrijo, po drugi strani pa s tem ohranjamo prebivalce v svojih občinah in s tem zagotavljamo nek dolgoročni razvoj. To je ena prvih tovrstnih pobud v Sloveniji, zato izrekamo vsem občinam in ekipi Podjetniškega inkubatorja Perspektiva veliko pohvalo v želji, da bi s svojo namero čimprej prispevali k razvoju visoko tehnoloških podjetij in delovnih mest z visoko dodano vrednostjo. Ocenjujemo, da je potenciala za res prebojne ideje, glede na dobro zastavljene strategije, tukaj ogromno.«
Namen Mrežnega podjetniškega inkubatorja Perspektiva je na širšem območju, ki presega meje samo ene Občine, vzpostaviti vzvode na sistemski ravni za spodbujanje nastajanja in rasti novih podjetij. Pri tem so pomembna skupna prizadevanja za podporo razvoju mladih podjetij, spodbujanje podjetniške aktivnosti in podjetniške kulture ter tudi podpora občinskim službam občin podpisnic pri izvedbi razpisov za spodbujanje podjetništva in drugih podpornih dejavnosti pri razvoju podjetništva.
Igor Marentič, župan občine Postojna, je ob tem dodal: »V občini Postojna spodbujamo ustanavljanje novih podjetij in podjetništva na sploh, saj je ključnega pomena za gospodarsko rast in inovativnost. Mesto in okolico delamo prijazno podjetnikom. Ponosen in vesel sem, da smo danes uradno podpisali skupen sporazum, ki je še dodatna spodbuda za ustanavljanje in rast novih podjetij. Pri tem bi pohvalil vodstvo Podjetniškega inkubatorja Perspektiva, ki je s svojo predanostjo in srčnim delom, v zadnjem letu postal nepogrešljiva podpora za podjetnike.«
Podjetniški inkubator Perspektiva je z lanskim februarjem pridobil tudi novo ekipo, ki jo sestavljajo dr. Jana Nadoh Bergoč, Ana Širca, Doris Komen Horvat in Dolores Keš. Podjetnikom je tako na enem mestu na voljo pomoč pri razvoju poslovnega modela, iskanje novih poslovnih priložnosti, finančnih virov, predvsem pa tudi vsi viri, ki jih ima na voljo inkubator (podpora strokovnjakov, mreža podjetij in drugih domačih in tujih organizacij), saj so le ti pomembna spodbuda s pomočjo katere podjetniki lažje vstopajo na domače in tuje trge ter se tudi pospešeno razvijajo po ustanovitvi.
Vodja inkubatorja, Jana Nadoh Bergoč, pa še dodaja: »Mrežni inkubator ne more in tudi noče delovati sam zase, brez sodelovanja z ostalimi organizacijami, ki delujejo na področju podpore podjetništvu. Tako na nacionalni kot regionalni ravni imamo kar nekaj uspešnih mehanizmov, ki so na voljo podjetnikom, izziv pa vidimo v povezovanju in dopolnjevanju med njimi s ciljem zagotoviti kar najboljšo podporo podjetnikom, da se bodo ti lahko čim hitreje in čim uspešnejše razvijali. Možnosti za takšno sodelovanje je prav gotovo veliko, na inkubatorju smo profesionalna in zagnana ekipa, ki z velikim entuziazmom raziskuje, kaj vse je še mogoče.«
Dober primer sodelovanja je zagotovo povezava med inkubatorjem in Izobraževalnim centrom sodobnih tehnologij, ki so si ga ogledali predstavniki ministrstva, v spremstvu ekipe Podjetniškega inkubatorja Perspektiva, saj le-ta nedvomno v prostor prinaša nove razvojne potenciale. Tudi ICST predstavlja pomemben dejavnik spodbude razvojnemu potencialu podjetij, saj združuje novo tehnologijo in hkrati doprinaša k novim znanjem tako v šolskih programih kot tudi znotraj gospodarstva. V prihodnje načrtujejo tudi še dopolnitev razpoložljive opreme, hkrati pa se tudi oni povezujejo v programe, kakršne nudi tudi podjetniški inkubator.
Podjetništvo, kot gonilo razvoja gospodarstva, ima torej v naši regiji velik potencial, predvsem pa pomembno podporo, z jasnimi in pogumnimi vizijami ter cilji. To potrjuje tudi vzpostavitev Mrežnega podjetniškega inkubatorja Perspektiva, ki odslej predstavlja enega ključnih akterjev, kjer je podjetništvo pravzaprav edina prava pot.
Podjetništvo pomembno tudi na drugih področjih v občini
To je le eden v vrsti večjih in pomembnih projektov, v katerih sodeluje postojnska občina. Pestro »dogajanje« je v obrtno-industrijskih conah Veliki otok, Prestranek in Liv. Občina razpolaga s prostimi stavbnimi zemljišči v obrtno-industrijski coni Veliki otok, ki so namenjena tako domačim kot tujim investitorjem. Skupna površina zemljišč je 17.000 kvadratnih metrov, opremljena pa so s potrebno gospodarsko javno infrastrukturo. »V zadnjem času zaznavamo več interesa po predmetnih zemljiščih, zato upamo, da bo obrtna cona v kratkem zapolnjena,« je pojasnil župan občine Postojna. Podjetja lahko tako tam gradijo poslovne zgradbe za različne dejavnosti. Lahko so to skladišča, stavbe za izobraževanje in znanstvenoraziskovalno delo, energetski objekti, trgovske stavbe, gostilne, restavracije in drugo.
Občina Postojna je na javnem razpisu, ki je bil uspešno zaključen v začetku lanskega leta, prodala tudi stavbna zemljišča v obrtni coni v Prestranku. Skupna površina zemljišč je 16.097 kvadratnih metrov. S tem bo pripomogla k širitvi same obrtne cone in k ureditvi neurejenega območja. Trenutno je v izdelavi občinski podrobni prostorski načrt, ki bo predvidel podrobnejšo umestitev objektov in infrastrukture v prostor.
»Na splošno je moč zaznati večje povpraševanje tako po prostih zemljiščih kot tudi po prostih objektih, ki bi omogočali selitev sedeža podjetij v našo občino. Prodana so bila stavbna zemljišča v obrtni coni Liv, kjer se že gradi nova proizvodna hala. Prav tako je bilo prodano stavbno zemljišče ob vpadnici v Postojno, kjer se načrtuje umeščanje različnih gospodarskih objektov,« je zaključil Igor Marentič, župan občine Postojna.
Vsi omenjeni projekti so le še en dokaz več, kako na postojnski občini spodbujajo podjetništvo.
Foto: Simon Avsec