Vloga za prijavo obratovalnega časa obrata / kmetije
Opis postopka
Gostinec oziroma kmet določi svoj obratovalni čas in ga prijavi za gostinstvo pristojnemu organu samoupravne lokalne skupnosti. Gostinec oziroma kmet mora poslovati v obratovalnem času. Ločimo redni in podaljšani obratovalni čas. Redni obratovalni čas pomeni obratovanje med 6. in 22. uro, obratovanje izven tega časa pa se šteje za podaljšani obratovalni čas. Če gostinski obrat oziroma kmetija opravlja gostinsko dejavnost izven rednega časa, se šteje, da obratuje v podaljšanem obratovalnem času.
Gostinec oz. kmet mora razpored obratovalnega časa za svoj gostinski obrat prijaviti za gostinstvo pristojnemu organu občine 15 dni pred:
- začetkom novega koledarskega leta za naslednje koledarsko leto,
- začetkom obratovanja,
- spremembo obratovalnega časa.
Ne glede na določilo prve alineje gostincu, ki prijavi samo redni obratovalni čas in ne zaproša za podaljšani obratovalni čas, po prvi potrditvi ni treba za vsako koledarsko leto ponovno prijavljati razporeda obratovalnega časa, če tega ne spreminja in če ni prišlo do sprememb osnovnih podatkov o gostinskem obratu (naziv, sedež,...). Gostinec, ki posluje v rednem obratovalnem času, prijavlja le spremembe obratovalnega časa.
Gostinec oz. kmet, ki posluje v podaljšanem obratovalnem času, mora vsako leto prijaviti obratovalni čas do 15. decembra za naslednje leto. Občinska uprava izda soglasje k podaljšanemu obratovalnemu času za obdobje do izteka tekočega koledarskega leta oziroma do izteka naslednjega koledarskega leta, če je vloga za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času za naslednje koledarsko leto vložena v mesecu decembru tekočega leta.
Soglasje k podaljšanemu obratovalnemu času
Vloga za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času mora v skladu s 3. in 11. členom Odloka o merilih za določitev podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost v Občini Postojna (Uradni list RS, št. 9/17), mora vsebovati:
- pisno izjavo, da gostinski obrat izpolnjuje vse zakonske pogoje za opravljanje dejavnosti, za katero zaproša za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem delovnem času;
- najemno pogodbo z lastnikom objekta oziroma soglasje lastnika objekta, v katerem se gostinski obrat nahaja, če gostinec oziroma kmet ni lastnik gostinskega obrata oziroma ima le-tega v najemu;
- najemno pogodbo oziroma soglasje lastnika površin zunaj zaprtega dela gostinskega obrata (letni vrtovi, terase in podobno), na katerih se opravlja gostinska dejavnost, če gostinec oziroma kmet ni lastnik teh površin oziroma ima le-te v najemu;
- soglasje upravljavca večnamenskega objekta oziroma soglasje vseh etažnih lastnikov ali najemnikov, če je gostinski obrat v poslovno trgovskem centru, večstanovanjski stavbi ali podobnem večnamenskem objektu.
Soglasje za podaljšani obratovalni čas se lahko izda, če gostinski obrat izpolnjuje vse pogoje za obratovanje v rednem obratovalnem času, v preteklih dvanajstih mesecih ni imel zaznanih kršitev s strani pristojnih služb v zvezi s kršitvami obratovalnega časa, javnega reda in miru, zagotavlja javni red in mir v skladu z zakonom, redno zagotavlja urejenost in čistočo okolice gostinskega obrata, zagotavlja, da bojo zvočne naprave na letnih vrtovih in terasah gostinskega obrata, razen v primerih ko gre za posebej prijavljene prireditve, utišane na sobno jakost ali izključene po 22.00 uri.
Dodatna pojasnila
Razpored obratovalnega časa mora biti objavljen na vidnem mestu ob vhodu v gostinski obrat. Na enak način mora biti objavljeno tudi obvestilo o začasnem zaprtju gostinskega obrata (ob načrtovanem zaprtju najmanj sedem dni pred tem). Potrjen razpored obratovalnega časa mora gostinec hraniti v gostinskem obratu, tako da je dostopen inšpekcijskemu organu.
Pristojni, dodatne informacije
Vlogo lahko vloži gostinec ali kmet, za odločanje o vlogi pa je pristojna Občinska uprava občine.
Kontakt:
Tanja Vasilevska Jagunić
05 728 07 71
Pravna podlaga za izvedbo postopka
- Zakon o gostinstvu (Uradni list RS, št. 93/07 – uradno prečiščeno besedilo, 26/14 – ZKme-1B in 52/16),
- Pravilnik o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij (Uradni list RS, št. 78/99, 107/00, 30/06 in 93/07 in 16/21),
- Odlok o merilih za podaljšanje obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost v Občini Postojna (Uradni list RS, št. 9/17).
Stroški v postopku
- Word ali pdf vloga: 22,60 EUR
- Spletna oddaja z e-identifikacijo : 18,10 EUR
- Spletna oddaja brez e-identifikacije: 22,60 EUR
- Ob oddaji vloge s plačilnimi karticami, preko spletne banke nlb klik, Preko spletne banke Bank@net, z valú moneto, preko hal mbills, s položnico (upn nalog).
- Ob dostavi fizične vloge (po elektronski pošti ali natisnjeno po pošti), s položnico (upn nalog).
- Naziv prejemnika: Občina Postojna, Ljubljanska 4, 6230 Postojna
- Namen: »Plačilo upravne takse«
- Koda namena: »GOVT«
Znesek | TRR | Referenca / sklic |
---|---|---|
22,60 EUR | SI56 0129 4494 0309 167 | SI11 75949-7111002 |
Skupaj: 22,60 EUR |