Nahajate se:
Gabrijeli Brovč v slovo
Gabrijeli Brovč v slovo
3. 11. 2020
Sidonija Z. (DRUŽBENE DEJAVNOSTI)
998
Poznate ljudi, ki jim nikoli ne zmanjka energije? Ki v življenju počnejo tisoč in eno stvar in povsod pustijo svoj pečat? Ena takšnih je bila zagotovo Gabrijela Brovč, ki se je včeraj po težki bolezni za vedno poslovila od nas. Učiteljica telesne vzgoje, trenerka atletike in košarke, vrtnarka in gobarica, podpisala se je pod mnogo prispevkov v Prestopu, Prepihu, na Radiu 94 in Studiu Proteus, odlična turistična vodička po domačih in tujih krajih. Najbolj so jo zaznamovale Jaslice v Postojnski jami, bila pa je tudi prejemnica občinskega priznanja 23. april leta 2011.
Svoje pedagoško delo je pričela v Osnovni šoli v Pivki, od koder je leta 1970 prišla v Osnovno šolo Postojna in se takoj intenzivno vključila v športna dogajanja.
Svoje pedagoško delo je pričela v Osnovni šoli v Pivki, od koder je leta 1970 prišla v Osnovno šolo Postojna in se takoj intenzivno vključila v športna dogajanja.
Posebej pomemben je bil njen prispevek k razvoju postojnske košarke, saj je kot trenerka dosegla visoko kvaliteto pionirske košarkarske ekipe, ki je na tekmovanjih dvakrat dosegla sam republiški vrh. Iz te ekipe so se formirali kasnejši nosilci košarke v Postojni: Šantelj, Paternost, Tiringer in Kobe. Hkrati je trenirala tudi atlete in vodila šolsko športno društvo, ki je bilo kar nekaj časa med prvimi tremi v republiki, zato je kot edino prejelo Bloudkovo plaketo.
Njeno pedagoško delo ni bilo vezano le na njeno službo. Med leti 1970 in 1980 je deset let vodila poletno kolonijo otrok iz takratne občine Postojna, ki jo je organiziralo Društvo prijateljem mladine, dvanajst let pa je poučevala tudi odrasle na Ljudski univerzi v Postojni. Za uspešno pedagoško delo je med prvimi postojnskimi učitelji pridobila naziv svetovalka, prejela pa je tudi občinsko priznanje za pedagoško delo in zlato značko šolskega športnega društva.
Po letu 1990 je v novo ustanovljeni Osnovni šoli Miroslava Vilharja poleg rednega učno-vzgojnega dela prevzela tudi delo na področju turistične vzgoje mladih. Z učenci je v okviru turističnega krožka postala pomemben dejavnik pri odkrivanju pozabljenih znamenitost kraja in opozarjanju na »črne pike« – zanemarjene znamenitosti našega kraja.
V obdobju od leta 1992 do 1999 je napisala tudi tri knjige o naših vaseh: Orehku, Razdrtem in o Šmihelu pod Nanosom, ki ohranjajo spomin na kulturno dediščino naših vasi in etnološke značilnosti življenja v njih.
Pomembna je bila tudi njena zamisel o izvedbi živih jaslic v Postojnski jami, ki zdaj živijo že skoraj tri desetletja. Nepogrešljiva je bila tudi pri povezovanju tradicionalne pustne povorke v Postojni, ki jo je bogatila s svojim poznavanjem in obrazložitvami pustnih šeg in običajev.
Brovčeva je bila že pred leti aktivna tudi kot dopisnica prispevkov za časopisa Primorske novice in Delo, od ustanovitve lokalnih medijev pa se je aktivno vključila v vsebinsko oblikovanje tudi le-teh. Od začetka izhajanja časopisa je bila članica uredniškega odbora Prestopa, v katerem je vsak mesec objavljala svoje prispevke v rubrikah »Tu živimo« in »Z višine«, ki predstavljata vasi na postojnskem in pivškem ter življenje tamkajšnjih ljudi. Zadnja leta je aktivno sodelovala tudi v uredništvu Postojnskega prepiha, z odmevnimi prispevki pa prispevala tudi k raznolikosti programa na Radiu 94 in televiziji Studio Proteus.
Poleg vsega je bila Gabrijela tudi turistična vodnica, za kar je pridobila tudi licenco, dolga leta pa je bila tudi član upravnega odbora Turističnega društva Postojna. Za svoje delo na področju turizma je prejela tudi srebrno plaketo Turistične zveze Slovenije.
Postojnčani bodo Gabrijelo Brovč ohranili v spominu kot toplo, iskreno in srčno osebo, predvsem pa kot žensko polno nalezljive pozitivne energije.
Občina Postojna svojcem ob boleči izgubi izreka iskreno sožalje.