Pohod ob spominskih obeležjih tigrovcem ter aktivistom in borcem NOB
Že 4. tradicionalni pohod, ki sta ga letos organizirala Združenje borcev za vrednote NOB Postojna in krajevna organizacija Prestranek, je potekal ob pomnikih protifašističnega boja pred in med 2. svetovno vojno.
Pot se je začela na štivanskem pokopališču ob grobu štirih neznanih partizanov in vodila skozi Matenjo vas do Prestranka, kjer nas je nagovoril predsednik KS Ivan Vorotnjak in je predsednica krajevne organizacije Martina Križaj z najstarejšo udeleženko pohoda 97- letno nekdanjo partizanko Anico Cucek položila cvetje k spomeniku, ob katerem je zrasla urejena okolica s parkom. Skozi Koče in Slavino sta skupino dobrih 50 -ih pohodnikov, med katerimi je bila tudi skupina tržaških zamejskih Slovencev, kar dobro ogrela hoja in vroče poletno sonce. V Orehek pa je šla pot tudi po gozdu in ob zaključku je bila priložnost za kulturni program z Žensko vokalno skupino Vanda Križaj, za ogled priložnostne razstave o narodno in kulturno zavedni Križajevi družini in za druženje. Domačini smo ob vsakem spominskem obeležju pripravili kratko predstavitev oseb in dogodkov, o katerih pričajo, tudi iz treh naših krajev, skozi katere nas tokrat pot ni vodila: Grobišče, Rakitnik in Žeje. Pri tem nam je bila v veliko pomoč knjižica K spomenikom NOB v Občini Postojna z besedili Vere Brgoč.
Na 12 km dolgem pohodu smo udeleženci obudili spomine na 25-letno fašistično zatiranje in nasilje nad Slovenci v tem delu Primorske ter na 5-letne vojne strahote, ki so se po kapitulaciji Italije z nemško okupacijo še stopnjevale. Spomnili smo se na ohranjanje slovenskega jezika in narodne zavesti v tistih težkih časih, na uporništvo in narodnoosvobodilni boj, ki sta omogočila osvoboditev in oblikovanje povojnih pravičnejših meja, priključitev Primorske k matični domovini. Poklonili smo se spominu na Žejsko tigrovsko trojko in na Jakoba Dolenca, ki so jih na 2. tržaškem procesu obsodili - Ivana Vadnala na smrt, preostale na 30 – letne zaporne kazni, ustavili smo se ob obeležju tigrovcu in partizanu Tonetu Černaču. Zapisi na spomenikih in ploščah, ki smo jih prebirali, pričajo o številnih žrtvah, o zavednosti, žrtvovanju in pogumu. Prebrali smo imena pobitih partizanov, aktivistov OF, umrlih v internaciji in tistih, ki so bili ustreljeni ali obešeni kot talci v Trstu ali v domači vasi, postali smo ob grobnicah na naših pokopališčih, kjer ležijo neznani borci partizanskih enot, ki so padli v spopadih za osvoboditev naših krajev.
Besede in zapise s spomenikov čas briše, če jih ne obnavljamo in beremo. Ta dan smo brali imena, datume, napise, ohranjali spomin na neizbrisen del naše zgodovine; najpogosteje smo prebrali vklesano besedo svoboda, ki je za vse čase.
Magda Jakin Černe
Prestranek (Štivan, Matenja vas, Koče , Slavina, Orehek), 27. 6. 2020