PUM-O se digitalizira
Program PUM-O je lokalnemu prebivalstvu morda še precej nepoznan, vendar je izjemno pomemben za ciljno skupino mladih, ki se sooča s težavami pri izobraževanju in zaposlovanju. Začetek leta je bil za postojnske Pumovce izredno produktiven. Izvedli smo več skupinskih aktivnosti. Uredili in preselili smo se v nove prostore, pripravili otvoritev, izvedli projekt »Vsi ljudje mečemo enako senco« in se udeležili pustnega karnevala po mestnih ulicah.
Po dejavnih prvih mesecih smo se odločili, da mesec marec namenimo individualnemu delu, vrednotenju dosedanjih dosežkov in postavljanju novih izzivov. Ves čas smo spremljali tudi dogajanje po svetu v zvezi z novo koronavirusno boleznijo in tudi, ko se je ta širila po sosednji Italiji, se je še vse zdelo tako daleč. Vse do potrditve prvega primera v Sloveniji si nihče ni predstavljal, da bo to tako močno vplivalo na naša življenja.
Ukrepi so prišli nenapovedano in nas ujeli nepripravljene. Mentorji smo udeležence sicer postopoma že pripravljali na začasno prekinitev programa, vendar nihče ni mislil, da bo trajala tako dolgo. Da bi ohranili stike z udeleženci in jim tudi v tem obdobju nudili podporo smo se mentorji hitro prilagodili spremembam in organizirali program na daljavo. Razmišljali smo o tem, kako izvajati program tako, da udeležence nagovarjamo, da ostajajo doma in poskrbijo za svojo varnost in varnost bližnjih ter jih hkrati spodbujamo, da ta čas porabijo aktivno in kreativno. Do sedaj so vložili veliko truda in napredovali, zato je potrebno poskrbeti, da pridobljeno motivacijo ohranijo še naprej.
Za komunikacijo smo ustvarili skupino na Facebooku, kjer za udeležence dnevno pripravljamo objave. Z vsebinami jih spodbujamo h kvalitetnemu preživljanju časa, nagovarjamo k zdravi prehrani in telesni aktivnosti. Skozi miselne igre in kreativne izzive skrbimo za »razgibavanje« malih sivih celic, ozaveščamo o aktualnih novicah in spodbujamo h kritičnemu mišljenju. Vsak dan se slišimo tudi preko video klepeta, kjer izvajamo učne ure in delavnice za krepitev in razvoj socialnih veščin, komunikacijskih spretnosti, raziskujemo interese, možnosti poklicnih poti idr. Z udeleženci smo tako v tem obdobju reševali križanke in zabavne uganke, razbijali smo mite o koronavirus, pripravili izdelek za materinski dan, z dobrimi deli obeležili dan Zemlje, preko predstavitev spoznavali državne praznike, ustvarjali izdelke iz recikliranih materialov, pekli domače dobrote in še marsikaj.
Tako smo si postojnski Pumovci krajšali čas v karanteni, sedaj pa se nadejamo, da se kmalu spet vidimo v naših prostorih. Če nas še ne poznaš nas pridi pogledat! »Naš plac« je odprt za vse radovedneže, še posebej toplo vabljeni ste mladi med 15 in 26 letom, ki potrebujete podporo pri izobraževanju ali iskanju zaposlitve.