Po Belgiji študijski obisk tudi v Nemčiji
Novembra smo se sodelujoči iz Mladinskega centra Postojna udeležili Erasmus+ študijskega obiska v sklopu projekta Neighborhood of youth centers in Europe, za mladinske centre v Antwerpnu, letos pa je od 14. do 21. januarja potekal drugi del projekta.
Tokrat smo se prostovoljci in mladinski delavci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Srbije, Črne gore, Makedonije in Belgije zbrali na severu Nemčije, natančneje v Bremnu, kjer smo skupaj zastopali več kot 10 mladinskih centrov in organizacij ter nadaljevali naš študijski obisk. Spoznali smo delovanje štirih nemških organizacij, ki se ukvarjajo tako z mladino kot tudi z odraslimi, vse pa temeljijo na solidarnosti in vključitvi neprivilegiranih skupin ljudi v družbo. Nastanjeni smo bili v Hiši kulture, t. j. Kulturhaus, ki je del ene izmed organizacij, ki smo jih spoznali, in sicer organizacije NaturKultur.
Prvi dan je bil namenjen spoznavanju in druženju. Preko različnih iger in drugih metod smo se med seboj spoznali in že nekoliko povezali. Tamkajšnji mladinski centri so naredili zelo dober vtis. Všeč mi je bilo njihovo delo in kako močno se posvetijo mladim.
Za razliko od prvega dela projekta, ko smo bivali v skavtskem hostlu zelo blizu centra Antwerpna, pa smo bili tokrat od mestnega jedra Bremna precej oddaljeni. Kulturhaus se namreč nahaja pol ure vožnje stran od samega Bremna, in to kar sredi gozda. Četudi se je tokrat zasedba udeležencev zamenjala, kar je spremenilo tudi samo dinamiko skupine sodelujočih, pa je prav ta oddaljenost od barov, restavracij, trgovin, znamenitosti in ostalih tipičnih načinov preživljanja prostega časa omogočila, da smo se med seboj res potrudili, da bi se razumeli, sodelovali in se na koncu tudi povezali. Namen tega drugega dela študijskega obiska za mladinske centre je bilo predvsem spoznavanje organizacij, ki smo jih udeleženci zastopali, tehtanje različnih možnosti za potencialne skupne projekte ter zbiranje idej, ki bi vodile do izvršitve teh skupnih projektov.
Ker prihajam iz Postojne, majhnega mesta, je bila izmenjava v Bremnu že sama po sebi zame velik izziv. Omogočila mi je, da stopim iz cone udobja. Ugotovila sem, da se lahko dobro počutim in delam tudi v neznanem mestu z novimi ljudmi. V enem tednu sem se naučila ogromno novih, koristnih in zanimivih zadev. Spoznala in spoprijateljila sem se z novimi ljudmi, ki prihajajo iz drugih držav in imajo ogromno znanja z različnih področji.
Ksenija Šabec in Mira Bačić