Bodi legenda, pomagaj!
Erasmus+ Mladi v akciji je del programa Evropske unije Erasmus+ na področju izobraževanj, usposabljanj, mladine in športa.
Namenjen je krepitvi kompetenc in zaposljivosti mladih, ter razvoju usposabljanj in mladinskega dela. Na področju mladine program Erasmus+ spodbuja k organizaciji učnih mobilnosti za mlade v starosti od 13 do 30 let. Je priložnost neformalnega izobraževanja v kontekstu mladinskega dela.
Cilj programa je izboljšati raven ključnih kompetenc in spretnosti mladih, še prav posebej mladih z manj priložnostmi, ter spodbujati njihovo udeležbo v demokratičnem življenju v Evropi in na trgu dela, aktivno državljanstvo, medkulturni dialog, socialno vključenost in solidarnost.
Mladinske izmenjave v okviru programa Erasmus+ skupinam mladih iz različnih držav omogočajo, da skupaj preživijo čas in raziskujejo teme, ki so jim skupne in jih družijo. Mladi ob tem razvijajo svoje kompetence, postajajo pozorni na družbeno relevantne teme in področja, raziskujejo nove kulture, navade in življenjske stile ter krepijo vrednote solidarnosti, demokratičnosti in prijateljstva.
Občini Postojna in Supetar sta v letu 2018 podpisali listino o pobratenju. Kmalu po tem sta se srečali vodstvi PGD Postojna in DVD Supetar, ko so si gasilci iz Supetarja prišli pogledat nov moderen gasilsko reševalni center. Takoj se je porodila ideja o sodelovanju na področju usposabljanja.
Konec aprila 2019 se je ponudila priložnost prijave projekta na razpis Erasmus+, kjer smo z zelo visokim številom točk dobili projekt z naslovom »Bodi legenda, pomagaj!« odobren.
Cilj projekta je bil, da se 20 mladih udeležencev iz obeh društev izoblikuje v aktivne državljane, ki jim nudenje pomoči sočloveku ni tuje. S projektom smo želeli tudi pokazati, da so solidarnost, zaupanje, strpnost, enakopravnost in spoštovanje do drugih zelo pomembne vrline, ki še vedno štejejo v današnjem vsakdanjem življenju. Program v sklopu projekta je bil zelo pester in naporen. Teden dni časa je bilo zares malo za vse znanje, ki so ga mladi udeleženci vsrkali, morali pa so tudi preseči prepreke nepoznavanja ali pa slabega poznavanja jezika sodelujočih, tako slovenskih kot hrvaških.
Skozi projekt smo želeli prikazati našim kolegom s Hrvaške kako ravnati v primeru naravnih katastrof, kako komunicirati z udeleženci v slednjih situacijah, kako pravilno uporabiti opremo, ki jo imamo v določenem trenutku dano, kako sodelovati med seboj, kako si zaupati, kajti ključno vprašanje, kako ravnati v primeru, ko ti pomaga kolega, ki ne zna tvojega jezika in kaj je pri tem pomembno. Prav tako smo se želeli soočiti s stereotipom kako fantje/moški sprejmejo, če mu pomaga kolegica gasilka. Iskali smo številne rešitve in osvajali različne kompetence. Pri tem pa seveda nismo pozabili na varnost, domačnost in sprostitev z raznoraznimi aktivnostmi skozi katere smo našim supetarski kolegom predstavili naš kraj.
Na nedeljski večer je ob prihodu udeležence pozdravil podžupan Občine Postojna Andrej Berginc in jim izročil simbolična darilca. Ker nam nov moderen gasilsko reševalni center to omogoča, smo lahko udeleženci nastanili pri nas. Predstavili smo jim hišni red in urnik, ki jih je čakal v prihajajočem tednu.
Že v ponedeljek se je začelo zares. Mladim udeležencem je Boštjan Triler najprej predstavil kako varno uporabljati gasilsko orodje in kako čimbolj poskrbeti zase in za svoje zdravje tako na usposabljanju, kot na intervencijah. Ker je podjetje Webo d.o.o. imelo predstavitev terenskega vozila TATRA, se je ponudila priložnost, da smo se lahko z vozilom tudi dejansko popeljali po terenskih poteh. Sledilo je še predavanje reševanja izpod ruševin in pa nekaj novega za supetarske kolege, s čimer se niso še srečali, seznanili so se z postavitvijo nasipov ob poplavah v PGD Studenec in tam večer tudi zaključili z večerjo in druženjem.
Torek je bil nov dan za osvajanje gasilskega znanja. Pod vodstvom Šantelj Mitje, Perko Andreja so podrobno spoznali opremo za tehnično reševanje in jo tudi preizkusili, spoznali so se pa tudi z prvo pomočjo pri tehničnih nesrečah in dobili predstavo o soočanju z najbolj žalostnimi dogodki, s katerimi se srečujejo gasilci na intervencijah.
Torek pa ni bil dan za osvajanje samo gasilskega znanja. Udeleženci so obiskali postojnski Muzej Krasa, kjer so jim predstavili nastanek Krasa, njegovo biotsko raznolikost in pa življenje kraškega človeka. Dneva še ni bilo konec. Zvečer so na seminarju o Youthpassu z ga. Dragano Kosić Petrović izvedeli kaj so kompetence, poizkušali ugotoviti katere kompetence so že osvojili in pa kako jim lahko Youthpass pomaga pri zaposlovanju.
Sreda je bila najbolj naporen dan za marsikaterega udeleženca usposabljanja, ko so na vroč oktobrski dan pod vodstvom postojnskih inštruktorjev imeli praktične vaje iz tehničnega reševanja v Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje na Igu. Preizkusili so se na različnih delovnih točkah, v več scenarijih reševanja z orodjem za tehničnega reševanje, obiskali so poklicne gasilce v Gasilski brigadi v Ljubljani, večer pa izmučeni a zadovoljni zaključili v Mladinskem centru Postojna, kjer so slovenski mladi skupaj s pomočjo predstavnikov Turizem Postojna predstavili zanimivosti Slovenije in slovenskega jezika, večer pa se je nadaljeval s slovenskim večerom, kjer so supetarski kolegi poizkusili slovensko večerjo - jota s klobaso in potico, ki so jo pripravili mladi iz Mladinskega centra Postojna.
Darko Muhič je z predstavitev ledene ujme in poplav, ki so zajele občino Postojna v februarju 2014 popestril četrtkovo jutro, predavanje je bilo posebej zanimivo, saj se v Dalmaciji težko srečajo s takimi razmerami. Prav posebej so mladi uživali v nadaljevanju dneva, ko so vsi opravili aktivni spust s stolpa. Z spoštovanjem varnostnih navodil inštruktorjev je bil strah pred višino premagan tudi pri tistih, ki so se prvič srečali z vrvno tehniko. Pod vodstvom Tratnik Luka in Andreja pa so naredili še enostavno petzlovo žičnico, s katero so ponesrečenca dvignili in spustili z odmikom iz petega nadstropja. Vsi udeleženci so res uživali v vrvni tehniki in reševanju z višin, strinjali pa so se, da bi lahko bil ta del usposabljanja daljši. V nadaljevanju dneva so se spoznali z osnovnim podpiranjem in prekrivanjem objektov. V popoldanskem času so se z električnimi kolesi, katere uporabo je omogočila Občina Postojna in v družbi župana Igorja Marentiča popeljali po Postojnski občini in obiskali eno naših najlepših znamenitosti predjamski grad. Zvečer je kljub utrujenosti sledilo druženje ob kitari in dalmatinski pesmi.
Petek je bil še strokoven, zanimiv in naporen. Po teoretičnem in praktičnem delu tehničnega reševanja ob prometnih nesrečah. Udeleženci so lahko čisto zares z orodjem za tehnično reševanje rezali vozila. Andrej Tratnik in Gregor Vidrih sta predstavila dve množični nesreči na postojnskem. Za marsikoga pa je bilo novo vse o vozilih na alternativni pogon, ki jih je predstavil Drago Kuhar. Pred večerjo so udeleženci projekta pred kamero predstavili svoje videnje o projektu, o tem kaj bi spremenili in kaj jim je bilo še prav posebej všeč. Vsi skupaj smo prišli do zaključka, da je bilo usposabljanje sicer naporno, vendar strokovno in zanimivo, da so se udeleženci naučili tudi kar nekaj novih besed; tako Dalmatinci slovenskih, kot Postojnčani hrvaških in vsi so izrazili željo, da bi v takih projektih še sodelovali. Večer se je zaključil kakor se spodobi, če se družimo z dalmatinskimi prijatelji – z nepozabnim dalmatinskim večerom, z ribo in kitaro.
V soboto dan ni bil več namenjen strokovnemu gasilskemu znanju ampak le še spoznavanju slovenskih znamenitosti in zgodovine osvobajanja Slovenije. Po jutranjem obisku Postojnske jame, je sledil še popoldan v parku vojaške zgodovine z pravo vojaško malico in obisk sosednjega PGD Pivka. Nadaljevali smo z druženjem do poznih večernih ur.
Nepreklicno hitro je prišla nedelja, ko smo se morali posloviti in so se prijatelji iz Supetarja morali odpraviti na pot proti domu. Slovo je bilo težko, saj so se v tem tednu spletla mnoga prijateljstva, za katera upamo, da se bodo v prihodnje še razvijala. Obljubili smo si, da to ni konec naših skupnih poti, saj so se porodile tudi že ideje o novih projektih. Prav gotovo pa bodo lahko mladi gasilci, tako hrvaški, kot slovenski, ki so osvojili nova znanja, ta znanja prenesli svojim kolegom.
Zahvala gre mladim udeležencem, ki so bili pripravljeni deliti svoj čas z nami v projektu.
Vsekakor pa tega projekta ne bi bilo brez pomoči nekaterih, na katere se lahko vedno in ob vsaki priliki zanesemo in smo jim hvaležni in to so Občina Postojna, ga. Ana Širca iz MCP, Turizem Postojna in Zavod Znanje, Park vojaške zgodovine Pivka in Pekarna Jure.
Vsekakor je izmenjava dosegla svoj cilj. Dokazali smo, da so spoštovanje, enakopravnost in pomoč pomoči potrebnim zelo pomembne kvalitete, ki še vedno štejejo v vsakdanjem življenju. Ugotovili smo tudi, da jezik in kultura niso resnične omejitve, zaradi katerih gasilci ne bi mogli dobro sodelovati. In kompetence… Veliko je bilo osvojenih; od večjezičnosti, ker smo morali govoriti v slovenskem in hrvaškem jeziku, pa tudi dalmatinskem, do kompetence pismenosti, kjer je bilo potrebno razumeti strokovno gradivo, pa tudi digitalna kompetenca je bila osvojena z vsemi objavami fotografij in zapisov posameznih dni projekta na družbenih omrežjih, pa kompetenca kulturne zavesti ko smo spoznavali kulturo obeh držav, vsekakor pa je bila pri vseh udeležencih usvojena tehniška in inženirska kompetenca, kajti v tednu dni je bilo osvojenega ogromno novega tehničnega znanja.
Teden je bil res naporen, pa tudi zanimiv. Seveda niso pomembne samo osvojene kompetence… Bila je dobra izkušnja in upamo, da bomo sodelovanje na takšen ali drugačen način še nadaljevali.
Tanja Dekleva
strokovna sodelavka PGD Postojna – koordinator projekta