Končali so se Bogatajevi dnevi zaščite in reševanja
Zaključili smo VI. Bogatajeve dni zaščite in reševanja. Zadnji dan smo zaključili v znamenju gasilskih tekmovanj. Preko 12.000 obiskovalcev si je ogledalo številna razstavišča in delovišča na katerih so se predstavljale enote Civilne zaščite Republike Slovenije, različne reševalne službe ter sistem varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Postojna je bila med 17. in 19. oktobrom 2019 v znamenju Bogatajevih dnevov zaščite in reševanja. Sicer bienalna prireditev, namenjena predstavitvi dejavnosti zaščite, reševanja in pomoči, je bila leta 2015 prvič poimenovana po Miranu Bogataju, dolgoletnem poveljniku Republiškega štaba Civilne zaščite.
Dnevi zaščite in reševanja so največja prireditev te vrste v Sloveniji. Organizira jih Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, v sodelovanju z lokalno skupnostjo – tokrat z Občino Postojna.
Letošnja prireditev – že sedma po vrsti – je potekala pod sloganom Življenja rešujemo skupaj! Začela se je v četrtek, 17. oktobra 2019, ko so se ob 9. uri na več točkah v središču Postojne začele različne aktivnosti, slovesnost z uradnim odprtjem pa je bila ob 16. uri v Gasilsko-reševalnem centru Postojna ob 16. uri. Poleg Karla Erjavca, ministra za obrambo RS so se je udeležili tudi Boštjan Poklukar, minister za notranje zadeve RS, Andrej Berginc, podžupan Občine Postojna, družina Mirana Bogataja in številni drugi gosteje. Med slednjimi so bili tudi Janko Cerkvenik in Franci Petek, predsednik in poveljnik Gasilske zveze Slovenije, člani Upravnega odbora in Poveljstva Gasilske zveze Slovenije ter drugi predstavniki slovenskih prostovoljnih gasilcev. Slavnostni govornik je bil resorni minister Karl Erjavec, ki je med drugim poudaril, da se ta večdnevna prireditev imenuje po Miranu Bogataju – izjemnem človeku, ki je zaznamoval izgradnjo slovenskega sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter dolgoletnem poveljniku Civilne zaščite Republike Slovenije. Bogatajevi dnevi zaščite in reševanja so odlična priložnost, da se državljani in državljanke pobliže spoznajo z delom služb v okviru sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, pa tudi, da ponovno ozavestijo, kako tesno smo vsi povezani v prizadevanju za čim uspešnejše soočanje z nesrečami, ter kaj lahko storimo, da do marsikatere nesreče sploh ne pride. Poudaril je, da zaščita ne pomeni le reševanja ob konkretni nesreči, ampak tudi krepitev preventivnega in samozaščitnega vedenja. Izpostavil je sobotno vajo državnega pomena »VAJA POSTOJNA 2019«, na kateri bodo lokalni reševalci prikazali pripravljenost na neurje z močnim vetrom in verižnimi nesrečami, vključno z množično prometno nesrečo. Minister se je zahvalil vsem pripadnikom sil za zaščito, reševanje in pomoč za njihov velik prispevek pri reševanju življenj, pa tudi njihovim družinam za podporo pri opravljanju zahtevnega poslanstva.
Prireditev je bila vsebinsko zelo bogata. Potekala je v dveh šotorih – vsak je meril 800 m² – in na 2.700 m² površinah na prostem. V enem šotoru so se predstavili vsi najpomembnejši organi, sile za zaščito, reševanje in pomoč ter nevladne organizacije, vključene v sistem varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, pa tudi druge domače in tuje službe s tega področja. Drug šotor je bil namenjen kar 80 ponudnikom opreme ter sredstev za zaščito, reševanje in pomoč. Na prostem – na območjih Novega trga, Gasilsko-reševalnega centra in Zdravstvenega doma Postojna, Bolnišnice za ženske bolezni, Prečne ulice in Titovega trga –so se vse tri dni odvijale različne dinamične predstavitve. Predstavili sta se tudi Policija in Slovenska vojska. Svoj razstavni prostor je imela tudi Gasilska zveza Slovenije, kjer je na panojih predstavila organiziranost slovenskega prostovoljnega gasilstva in večje dogodke. Podrobneje sta bila predstavljena tudi letošnja pomembna dogodka – mladinska gasilska olimpijada v Švici in praznovanja ob 150-letnici slovenskega gasilstva. Na posebnem panoju je bila tudi napoved gasilske olimpijade, ki jo bomo gostili leta 2021 v Celju. Prav tako je veliko zanimanja požela domiselna delavnica Oskarja Neuvirta.
Organiziranih je bilo kar dvanajst strokovnih posvetov in aktivnosti za ozaveščanje prebivalcev o pomenu osebne in vzajemne zaščite ter o ukrepih zaščite, reševanja in nudenja pomoči. Poskrbljeno je bilo tudi za mladino in otroke, saj je bila poleg različnih prikazov, prilagojenim mladim, vse dni prireditve Kulturnem domu Postojna večkrat uprizorjena lutkovna predstava Pikec ježek in Gasilko jež. Tudi Gasilska zveza Slovenije je organizirala dva posveta. V četrtek, 17. 10. 2019, je bil v popoldanskem času strokovni seminar za preventivce, v petek, 18. 10. 2019 pa je dopoldan potekal posvet gasilskih enot širšega pomena. Oba dogodka bosta podrobneje predstavljena v oktobrski številki Gasilca.
V petek, 18. oktobra 2019, je v popoldanskem času potekala vaja državnega pomena »Vaja Postojna 2019« – organizatorji so vajo podrobneje predstavili ob 15. uri v Osnovni šoli Antona Globočnika. Pred tem je Bogatajeve dneve zaščite in reševanja obiskal Borut Pahor, predsednik Republike Slovenije, in si ogledal osrednja prizorišča dogajanja. Namen »Vaje Postojna 2019« je bil celovito preverili pripravljenost ter odzivnost sil za zaščito, reševanje in pomoč na naravne ter druge nesreče na lokalni in regionalni ravni. Potekala je s predpostavko močnega neurja, ki se je razbesnelo na območju mesta in širše okolice. Sledile so verižne nesreče, vključno z množično prometno nesrečo. Na vaji, organizirani prikazno, so reševalci prikazali delo na več točkah.
Prav tako je v petek na Atletskem stadionu Postojna med 15. in 16. uro potekal tradicionalni »Tek 112«.
V soboto se je na prej omenjenem atletskem stadionu na mednarodnem gasilskem tekmovanju – v organizaciji Gasilske zveze Slovenije – v dveh disciplinah in štirih kategorijah pomerilo kar 60 ekip gasilcev – med njimi je bila tudi ekipa s Hrvaške. Ob enakem času je na parkirišču ob Ulici 1. maja ob Zavodu Znanje Postojna potekalo 10. tekmovanje iz tehničnega reševanja ob prometni nesreči – na njem tekmujejo operativni poklicni ali prostovoljni gasilci gasilskih enot širšega pomena. O obeh tekmovanjih bomo več poročali v oktobrski številki revije Gasilec.
Zaključna slovesnost letošnjih Bogatajevih dnevov zaščite in reševanja, na kateri so bile razglašene najboljše ekipe z gasilskega tekmovanja, je bila v soboto, 19. oktobra 2019, ob 16. uri na ploščadi Gasilsko-reševalnega centra Postojna. Poleg Francija Petka, poveljnika Gasilske zveze Slovenije, namestnika poveljnika Darka Muhiča ter vodstva Obalno-kraške gasilske regije in GZ Postoja so bili med visokimi gosti Marjan Šarec, predsednik Vlade Republike Slovenije, Miloš Bizjak, državni sekretar na Ministrstvu za obrambo, Srečko Šeštan, poveljnik Civilne zaščite, Darko But, generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje, Igor Marentič, župan Občine Postojna in drugi. Po pozdravnem nagovoru premierja Marjana Šarca in čestitkah vsem tekmovalcem je sledila razglasitev najboljših ekip.
Najboljše tri ekipe – praktične nagrade zanje sta prispevali Uprava RS za zaščito in reševanje ter Gasilska zveza Slovenije – v posameznih kategorijah so bile:
- gosti, člani A: DVD Deanovec, Republika Hrvaška
- članice B: 1. PGD Hajdoše, 2. PGD Legen, 3. PGD Gabrje
- člani B: 1. PGD Hajdoše, 2. PGD Kebelj, 3. PIGD Krka Novo mesto
- članice A: 1. PGD Oplotnica, 2. PGD Šmartno na Pohorju, 3. PGD Starše
- člani A: 1. PGD Podgorci, 2. PGD Tinje, 3. PGD Oplotnica
Sklepne besede ob zaključku slovenskega največjega dogodka, posvečenega predstavitvi dejavnosti zaščite, reševanja in pomoči, so pripadle Darku Butu, generalnemu direktorju Uprave RS za zaščito in reševanje.
Naslednji Bogatajevi dnevi zaščite in reševanja bodo čez dve leti na Ptuju.
Besedilo: Gasilska zveza Slovenije
Foto: Foto atelje Postojna