75-letnica spomina na prenos 99 ranjencev
Na Mačkovcu pri Postojni se s slovesnostjo Veličina človečnosti domačini in gostujoči udeleženci vsakih pet let poklonijo spominu na prenos 99 ranjencev iz primorskih in gorenjskih bolnišnic na Notranjsko, ki se je odvijal v noči iz 18. na 19. avgusta leta 1944. Letos se je na drugo septembrsko nedeljo obeležila 75.obletnica, tega v zgodovino 2.svetovne vojne zapisanega, tveganega, najhumanejšega in najpogumnejšega dejanja. Težke ranjence iz bolnišnic Pavla in Franja so borci in zdravniki IX.korpusa takrat prenesli čez močno varovano cesto in železniško progo pri Mačkovcu do zasilnega letališča pri vasi Nadlesk v Loški dolini, od tu pa z letali v Bari na nadaljnje zdravljenje. To je bil najtežji in najbolj nevaren del prenosa ranjencev iz Primorske na Notranjsko. Pri prenosu ranjencev je bil udeležen Rafael Baraga, ki je kot trinajstletni deček po ukazu nadrejenih, na hribu nad Nadleskom opazoval, če bi slučajno prišel sovražnik. Takrat bi moral steči do nadrejene osebe in ji osebno podati poročilo. Ranjence pa je prenešal še živeči borec Janez Pavčič.
Spominsko slovesnost v čast in spomin na herojstvo partizanov, ki so jo pripravili: Združenje borcev za vrednote NOB Postojna in Krajevni odbor ZB NOB Postojna v sodelovanju z Občino Postojna je zapolnil bogat program. Udeležil se je je tudi Marjan Križman, podpredsednik ZZB za vrednote NOB Slovenije.
V uvodnem nagovoru je zbrane najprej pozdravil Jerko Čehovin, predsednik ZB NOB Postojna, ki je podrobno osvetlil ta zgodovinski dogodek. Zbrane sta pozdravila tudi župan Občine Postojna Igor Marentič in Goran Blaško, predsednik KS Postojna, ki pa je v nagovoru poudaril tudi skrb za ohranjanje in vzdrževanje NOB spomenikov in obeležij na našem območju.V zadnjem času je steklo kar nekaj akcij pri spomenikih. Prvi večji rezultat dobrega sodelovanja med KS Postojna in KO ZB NOB Postojna pa je prenova spomenika z okolico na Mačkovcu, ki so ga postavili leta 1984.
Slavnostni govornik je bil zdravnik dr. Aleksander Merlo, častni občan Občine Postojna in dolgoletni direktor Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo. V govoru se je dotaknil nekaterih zgodovinskih dejstev in tudi sedanjega časa. Med drugim je predvsem kot zdravnik poudaril velik pomen takrat uspešno organiziranega zdravstva in medsebojne povezanosti, ki je bila ključnega pomena. Kljub težkim časom in pomanjkanju je imela partizanska vojska odlično organizirano saniteto, sanitetne postojanke in skrite bolnišnice, ki so nudile zdravniško oskrbo ranjencem in invalidom tudi med najhujšimi čistkami. Prenos ranjencev najbolj verodostojno prikazuje in poudarja vrednote NOB - ja kot so človečnost, humanost, sočutje, srčnost, tovarištvo, požrtvovalnost, solidarnost, svobodoljubnost, domoljubje in pogum. Zaključil je z mislijo da spoštovanje življenja, enakopravnost, humanost in strpnost morajo ponovno postati naše največje vrednote.
Sledila je podelitev priznanj. Rafael Baraga je prejel jubilejno priznanje ob 70. obletnici ustanovitve ZB Slovenije za požrtvovalno ohranjanje in varovanje vrednot NOB –ja, zlato plaketo ZZB za vrednote NOB Slovenije so podelili Stanislavu Korentu. Kot borec v NOB je izkazal hrabrost, ponos Skojevca, minerca in vero v zmago domoljubja. Po vojni je 21 let deloval v KO ZB NOB Pivka in ZB NOB Postojna, aktivno ohranjal in prenašal vrednote na mlajše rodove in sodeloval pri postavitvi 5 spomenikov NOB in obeležij na pivškem.
V kulturnem programu, kjer sta se prepletali beseda in glasba so nastopili: Postojnska godba 1808, Moški pevski zbor Pivka, recitatorka Ana Horvat, učenki OŠ Antona Globočnika Postojna Lara Sajovic in Glorija Stojanovič, vokalni duet Andrej Uhelj in Julija Petrc. Pridružili so se tudi predstavniki nekaterih čet (med drugimi Duletove in Gorjanske čete) in kratko uprizorili prenos in oskrbo ranjenca. Ob zaključku slovesnosti so pred spomenik na Mačkovcu položili vence. Ob tej priložnosti se organizatorji za vso podporo in prizorišče dogodka lepo zahvaljujejo podjetju Katern iz Planine.