Medočinski inšpektorat in koncesionar Publikus izvedla pregled posod
V podjetju Publikus d.o.o. smo skupaj z Medobčinskim inšpektoratom izvedli kontrolo PRAVILNOSTI LOČEVANJA odpadkov. V tokratnem pregledu smo zajeli enodružinske hiše in blokovska naselja. Pregledali smo vsebino vseh posod: črne, rumene in rjave.
V občini Pivka smo pregledali posode na zbirnih mestih enega blokovskega naselja ter sedmih enodružinskih hiš na Vilharjevi ulici. Pri pregledu smo izdali 4 opozorila za nepravilno ločevanje ter 7 pohval in zahval za zgledno ločevanje odpadkov.
V občini Postojna je bilo pregledanih devet zbirnih mest pri večstanovanjskih stavbah (Rožna ulica, Volaričeva ulica, Kolodvorska cesta, Stjenkova ulica, Kidričevo naselje) ter devet zbirnih mest pri enodružinskih hišah v že omenjenih ulicah. Občanom smo izdali 10 opozoril za slabo ločevanje ter 8 pohval za urejeno ločevanje odpadkov.
V spodnjih slikah prikazujemo ponavljajoče se napake pri ločevanju odpadkov.
ČRNA POSODA ZA MEŠANE KOMUNALNE ODPADKE
- le 30 % vsebine predstavljajo odpadki, ki sodijo v to posodo (higienski material, pometnine, kosti, lasje, dlaka, iztrebki malih živali, natron vreče, zamaščene folije živil,…), preostala vsebina so odpadki, ki sem ne sodijo.
POSODA ZA ODPADNO EMBALAŽO
- povečini vsebino rumenih posod predstavlja odpadna embalaža. Težavno je predvsem odlaganje voluminozne embalaže, saj občani slednje ne stisnejo oz. sploščijo in s tem zavzame precej prostora.
POSODA ZA BIOLOŠKO RAZGRADLJIVE ODPADKE
- vsebina se razlikuje od stavbe do stavbe. Ponekod še vedno opažamo odlaganje embalaže v rjavo posodo.
S podobnimi kontrolami bomo v prihodnje nadaljevali. Upamo, da bomo z nadzorom pripomogli k dvigu zavesti o nujnosti ločenega zbiranja odpadkov na izvoru in s tem preusmerjanja koristnih odpadkov v ponovno uporabo, recikliranje ali energijo. Čaka nas še kar nekaj dela.
Nekaj splošnih napotkov glede pravilnega ločevanja in oddajanja odpadkov:
mešano odpadno embalažo odlagajte v tipske črne posode z rumenim pokrovom v razsutem stanju ali v kakršnih koli vrečkah,
- večje kose plastične embalaže pred odlaganjem v ustrezno posodo izpraznite in razrežite na manjše kose,
- večje kartonaste škatle sploščite in s tem zmanjšajte prostornino ter jih odložite v moder zabojnik na najbližjem ekološkem otoku,
- biološko razgradljive kuhinjske odpadke odlagajte v tipske rjave posode v biorazgradljivih ali papirnatih vrečkah oziroma v razsutem stanju,
- večje količine zelenega vrtnega odpada oddajte v zbirni center,
- kosovni odpadki, nevarni odpadki, avtomobilske gume in gradbeni ter izolacijski materiali ne sodijo v tipske posode na zbirnem mestu in vam za njihovo oskrbo nudimo drugo storitev v okviru javne službe (npr. oddaja v zbirni center, naročilo enkratnega odvoza proti plačilu, brezplačen odvoz kosovnih odpadkov na podlagi izpolnjenega kupona…).
Vse o ločenem zbiranju odpadkov si lahko preberete tudi na naši spletni strani www.publikus.si.