Projekt Heroji furajo v pižamah nadaljuje s svojo misijo
Vseslovenska iniciativa 'Heroji furajo v pižamah', ki se aktivno loteva aktualne problematike vožnje mladih pod vplivom alkohola, vstopa v novo obdobje in nadaljuje s svojo misijo. Na novinarski konferenci v Ljubljani je kot eden izmed akterjev v imenu občine Postojna sodeloval tudi župan Igor Marentič.
Na mladih svet stoji, pravijo, in prav zato je treba poskrbeti za njihovo varnost. V šolah in na fakultetah, med družbenimi dejavnostmi in seveda predvsem v prometu. Še vedno smo prevečkrat priča prometnim nesrečam, kjer mladi z nepremišljeno vožnjo končajo ali trajno zaznamujejo svoje življenje in življenja vseh, ki so v njihovi bližini. Na Postojnskem smo bili pred nekaj meseci priča dvema hujšima prometnima nesrečama, kjer sta ugasnili dve mladi življenji.
Občina Postojna za varnost v prometu
Prav zato občina Postojna zadnja leta aktivno dela na ozaveščanju in preventivi za varnost v prometu. Skupaj s Policijsko postajo, gasilci, Svetom za preventivo in varnost v prometu (SPV) ter Združenjem šoferjev in avtomehanikov Postojna (ZŠAM), Zavodom Vozim (»Še vedno vozim, vendar ne hodim«) in nenazadnje zavodom Varna pot, organizira različne akcije, s katerimi poskuša tako mladim, kot tistim v zrelejših letih sporočiti, da v prometu nikoli nisi dovolj previden.
Začnemo že pri najmlajših, ko se na prvi šolski dan otroci v spremstvu policistov in predstavnikov ZŠAM sprehodijo do šolskih vrat, tu je akcija Bodi (pre)viden, pa Dan spomina na žrtve prometnih nesreč. Velik prispevek varnosti v prometu si obetamo od predavanj in delavnic, ki jih za mlade bodoče voznike pripravimo tik preden prejmejo vozniški izpit. Večkrat na teh predavanjih sodelujejo tudi heroji iz Zavoda Vozim, ki se s svojo lastno negativno izkušnjo v prometu na drugačen način dotaknejo razmišljanja mladih voznikov.
Na občini potekajo redni sestanki s predstavniki Policijske postaje Postojna, zadnja leta imamo ustanovljeno tudi medobčinsko lokalno akcijsko skupino za preprečevanje zasvojenosti za občini Postojna in Pivka, saj opažamo, da so prav alkohol in prepovedane substance največkrat glavni razlogi prometnih nesreč. Redno namreč spremljamo in sledimo statistiki nesreč v prometu, zato skrbimo, da bi bila ta čim bolj vzpodbudna.
Vse to so razlogi, da smo se odločili za sodelovanje pri projektu Heroji furajo v pižamah. Projekt je odlično pripravljen in medijsko podprt, saj na drugačen, mladim privlačen način, skrbi za ozaveščanje o tej problematiki. Skozi nesrečno osebno izkušnjo herojev, mladi spoznajo, da za par sekund adrenalina in neprevidnosti, ni vredno zapraviti celega življenja.
Nesreča ne počiva. Prizadene lahko vsakega udeleženca v prometu. Bodisi voznika, potnika, pešca, bodisi krivega ali nedolžnega. Zato moramo o tem govoriti otrokom, ki šele spoznavajo svoje prve samostojne korake na cesti, mladim, ki so ali bodo neposredno vključeni v promet in tistim izkušenim, ki tudi prepogosto pozabljamo na prometno varnost.
Le s skupnimi močmi nam bo uspelo, da bo ob cestah na dan spomina na žrtve prometnih nesreč gorelo manj svečk, še posebno tistih v beli barvi.
Heroji sledijo ciljem
Iniciativa Zavoda Vozim, zavarovalnice Generali in Toyote Slovenija je v prvem letu pomembno prispevala k zmanjšanju števila prometnih nesreč med mladimi v Sloveniji, saj se je na letnem nivoju za 28 % zmanjšalo število prometnih nesreč, ki jih povzročijo mladi pod vplivom alkohola. A poslanstvo iniciative za izboljšanje prometne varnosti med mladimi se s podporo ambasadorjev iz strokovne javnosti vztrajno nadaljuje, saj tragična statistika še vedno ostaja pereč problem. Vsaka peta prometna nesreča s smrtnim izidom se namreč še vedno zgodi zaradi vožnje pod vplivom alkohola in od teh vsako četrto povzročijo mladi. Vsaka četrta smrtna žrtev prometne nesreče pod vplivom alkohola je mladostnik. Ključni zaskrbljujoč podatek kaže, da se zunaj večjih mest zgodi 1x več prometnih nesreč pod vplivom alkohola na število prebivalcev, v katerih so udeleženi mladi. To je povezano z dejstvom, da je na podeželju opazno pomanjkanje taksi storitev in storitev javnega prevoza, zato je prav tam, na lokalni ravni, potrebno iskati rešitve. Akterji iniciative so pripravili celosten model, ki v lokalnem okolju združuje vse ključne deležnike in mlade, še posebej aktivno pa so se povezali s številnimi občinami, ki so z njihovo pomočjo sprejele konkretne akcijske načrte za spremembe. Za lažjo implementacijo iniciative v več slovenskih občin in izvajanje ukrepov za boljšo prometno varnost so pripravili priročen paket korakov in orodij, ki ga bodo razdelili 50 občinam po vsej Sloveniji, predvsem tistim, kjer je prometna varnost v nezavidljivem stanju.
Iniciativa 'Heroji furajo v pižamah', ki je podprt s strani Ministrstva za zdravje in Javne agencije RS za varnost prometa, je bila zaradi svoje izvirnosti, povezovanja in učinkovitih rezultatov večkrat strokovno nagrajena, med drugim tudi z najvišjo mednarodno strokovno nagrado »Excellence in Road Safety Award«, ki jo podeljuje Evropska komisija najboljšim praksam na področju varnosti v prometu.
Iniciativa je najbolj prepoznavna po vožnjah poškodovancev v prometnih nesrečah (invalidov) v lokalnem podeželskem okolju, kjer ni javnega prevoza in taksi služb. Tam so predhodno združili mlade, lokalne odločevalce in vse lokalno odgovorne za prometno varnost ter strokovnjake na posvetih, na katerih so v sedmih občinah sprejeli akcijske načrte in se zavezali k implementaciji učinkovitih ukrepov za zmanjšanje voženj pod vplivom alkohola.