Končuje se energetska sanacija
Kar nekaj stavb v lasti Občine Postojna je v zadnjih mesecih dobilo novo, lepšo podobo, predvsem pa varčnejšo preobleko. Sedem stavb, Občinska stavba, Vrtec Postojna – Enota Pastirček, Vrtec Postojna – Enota Zmajček, matična OŠ Antona Globočnika in podružnica v Bukovju, OŠ Miroslava Vilharja ter Telovadnica OŠ Prestranek je bilo namreč vključenih v projekt Celovita energetska sanacija po modelu energetskega pogodbeništva – Sklop A.
Glavni cilj projekta je bil v predvidenem obdobju in s predvidenimi finančnimi sredstvi energetsko sanirati javne stavbe, ki so v lasti Občine Postojna s ciljem zmanjšanja porabe energije ter posledično zmanjšanja tekočih obratovalnih stroškov v obravnavanih javnih stavbah. S tem so se izboljšali tudi sami delovni pogoji za zaposlene, učence, otroke in druge uporabnike stavb.
Z energetsko sanacijo smo dosegli, da bodo stroške energetske sanacije kriti iz prihrankov, ki bodo doseženi po izvedbi projekta. Izboljšala se je energetska učinkovitost stavb, zmanjšala se bo poraba energije in zmanjšali stroški za rabo energije. Dodatno so se zmanjšali stroški toplotne in električne energije ter tekočega in investicijskega vzdrževanja, eden izmed ciljev pa je bil tudi zmanjšati emisije ogljikovega dioksida zaradi rabe energije in s tem zmanjšanje negativnih vplivov na okolje v mestu in posledično blažitev podnebnih sprememb.
Z energetsko sanacijo stavb smo izboljšali upravljanje in vzdrževanje energetskih sistemov na način, da se izboljša energetska učinkovitost ob znižanih vloženih sredstvih, zagotovili nemoteno delovanje ogrevalnih in ostalih energetskih sistemov ter s tem toplotno ugodje v kurilni sezoni in kar najbolj izboljšati delovanje hladilnih sistemov.
Predvidena operacija je ena od prednostnih investicij v Občini Postojna, kar je razvidno tudi iz Načrta razvojni programov Občina Postojna za obdobje 2018-2021. Z izvedbo projekta je Občina Postojna pripomogla k doseganju strateških razvojnih ciljev tako na občinski ravni, kot tudi na ravni regije, države in EU.
Operacija je sofinancirana v okviru »Operativnega programa Evropske kohezijske politike za obdobje 2014 - 2020«, prednostne osi 4 »Trajnostna raba in proizvodnja energije ter pametna omrežja«, tematskega cilja 4 »Podpora prehodu na nizkoogljično gospodarstvo v vseh sektorjih«, prednostne naložbe 1 »Spodbujanje energetske učinkovitosti, pametnega ravnanja z energijo in uporabe obnovljivih virov energije v javni infrastrukturi, vključno z javnimi stavbami, in stanovanjskem sektorju«, specifičnega cilja 1 »Povečanje učinkovitosti rabe energije v javnem sektorju«.