Na zdravje z najboljšo vodo
Več kot 41 milijonov evrov vreden projekt za oskrbo s pitno vodo za cca 21.000 prebivalcev, ki je izdatno podprt s kohezijskimi sredstvi, se bliža koncu. Dokončana so dela na ključnih prvotno predvidenih trasah, objekti in obe vodarni. Včeraj je potekalo slavnostno odprtje vodnega zajetja in vodarne Malni v Planini, ki se ga je udeležil tudi minister za okolje in prostor Jure Leben.
Zbrane je najprej pozdravil župan občine Pivka Robert Smrdelj, ki je predstavil pot od začetne do sklepne faze projekta. Pomembnost projekta za obe občini pa je v svojem nagovoru izpostavil župan občine Postojna Igor Marentič, minister Jure Leben pa je izpostavil pomen tega in podobnih projektov v Sloveniji za sam vpliv na naravo in okolje.
Za kulturni program so poskrbeli pevci Košanskega okteta ter mlada trobentača iz glasbene šole Postojna Stefan Janjič in Manca Angelov.
Ob koncu prireditve in prerezu traku, so si gostje in ostali zbrani lahko vodarno ogledali v spremstvu direktorja podjetja Kovod Postojna Davida Penka in ostalih strokovnih delavcev.
O projektu
Osnovni namen projekta Oskrba s pitno vodo v porečju Ljubljanice - 1. sklop je bil ureditev primarnega vodovodnega sistema in spremljajočih objektov in s tem zagotovitev bolj učinkovite uporabe strateško pomembne pitne vode. V okviru projekta smo na območju občin Postojna in Pivka zgradili in izboljšali cca 62km cevovodov, 6 vodohranov, 4 črpališča oziroma prečrpališča, 2 zajetji vode, 2 vodarni s tehnologijo prečiščevanja z ultrafiltracijo, 1 pretočno celico in 1 regulacijski objekt. Pri izvedbi projekta smo na sistem oskrbe s pitno vodo priključili dodatnih 54 prebivalcev.
Nadgradnja vodovodnega sistema v občinah Postojna in Pivka je vključevala tri sklope in sicer:
- SKLOP 1: Cevovodi in objekti v občini Postojna
- SKLOP 2: Cevovodi in objekti v občini Pivka
- SKLOP 3: Zajetje in vodarna Malni ter zajetje in vodarna Korotan
Izgradnja omrežja z objekti se je pričela marca 2016 in bo zaradi dodatnih gradenj trajala predvidoma do decembra 2019. Izvajalec gradbenih del sta bila Kolektor CPG d. o. o. in podjetje Gorenje d. d. s partnerji.
S projektom so bili doseženi naslednji cilji:
- izboljšanje javne oskrbo s pitno vodo,
- zagotovitev ustrezne infrastrukture za nemoteno oskrbo s pitno vodo,
- zmanjšanje potencialnih posledic v primeru izrednih dogodkov na vodovarstvenem območju
- povečanje zanesljivosti in varnosti oskrbe s pitno vodo ter učinkovitost upravljanja z vodovodnimi sistemi.
Ocenjena investicijska vrednost projekta znaša 34.031.433 evra brez DDV, z DDV pa 41.457.786 evrov. Predvidena vrednost upravičenih stroškov znaša 31.169.049 evrov.
Investicijski stroški so financirani s sledečimi finančnimi viri:
- podpora Evropske unije 23.691.353,85 evra
- prispevek iz državnega proračuna 4.180.827,15 evrov
- iz proračuna obeh občin 6.159.252 evrov (DDV ni vštet)
Operacijo sofinancirata Evropska unija iz Kohezijskega sklada in Republika Slovenija. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020, prednostne osi: »Boljše stanje okolja in biotske raznovrstnosti«, prednostne naložbe »Vlaganje v vodni sektor za izpolnitev zahtev pravnega reda Unije na področju okolja ter za zadovoljitev potreb po naložbah, ki jih opredelijo države članice in ki presegajo te zahteve«.
Posodobljen in v precejšnji meri tudi na novo vzpostavljen vodovodni sistem v občinah Postojna in Pivka občane že oskrbuje s kakovostno pitno vodo. Ta izjemno pomemben infrastrukturni projekt, ki je bil nujno potreben zaradi dotrajanosti prejšnjega omrežja ter občutljivosti na vremenske in druge pojave, je v dveletnem obdobju sicer zahteval nekaj prilagoditev občanov zaradi same izvedbe, kar se cestnih zapor tiče, vendar se je glede na svojo zahtevnost projekt izjemno uspešno izvajal in nedvomno izplačal. Zaradi novih tehnologij in objektov ter posodobitve samih cevi so odslej vodne izgube bistveno manjše, zmanjšal se je vpliv dejavnikov, ki so doslej ogrožali našo pitno vodo, obdelava vode je kakovostnejša in bolj zanesljiva, javna infrastruktura pa bolj razvejana, zato je voda dostopna tudi nekaj dodatnim uporabnikom.
Vodno zajetje in vodarna Malni
Vodno zajetje Malni 1 je bilo izdelano po predhodnih hidrogeoloških raziskavah že leta 1970. Iz 4,5 m globokega jaška je bilo v kraško zaledje v obliki pahljače izvrtanih 18 vrtin. Skupen dotok vode v vodni zbiralnik vodnega zajetja Malni 1, je > 250 l/s (podatek velja za sušna obdobja). Vodno zajetje Malni 2 je bilo izdelano leta 1990 v neposredni bližini vodnega zajetja Malni 1. Izdelava dodatnega zajetja je potekala v sklopu rekonstrukcije celotnega vodnega zajetja. Surova voda se je do rekonstrukcije zajetja v letu 2017 črpala v dveh povezanih črpališčih, v katerih se glede na vodostaje podzemne vode kvaliteta surove vode in prispevno območje bistveno spreminjata.
Na mestu obstoječega zajetja se je v sklopu rekonstrukcije vodarne v letu 2017 zgradilo novi zajetji. Po funkciji sta si zajetji enakovredni, delovanje je zasnovano tako, da dela bodisi zajetje 1 bodisi zajetje 2. Istočasno delovanje obeh zajetij ni predvideno, kot tudi ni predvideno kombinirano delovanje posameznih črpalk iz zajetja 1 s črpalkami iz zajetja 2. V vsakem zajetju so vgrajene tri delovne črpalke, ki skupaj črpajo 540 m3/h (150 l/s). Na zajetju se meri vstopno motnost ter vsebnost organskih delcev v vodi. Meritvi sta vidni na samem zajetju kot tudi na SCADI.
Kako naprej
Služba vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko je namreč s spremembo odločitve o podpori septembra 2018 odobrila povečani finančni prispevek za projekt. Na območju Občine Postojna so predvidene dodatne gradnje vodovoda na Notranjski ulici, Volaričevi ulici, Erazmovi in posledično Kraški ulici v skupni dolžini cca 1050m'. Na območju Občine Pivka se bo izvedel razdelilni cevovod v naselju Selce v dolžini cca 1914m', pri čemer bo sočasno zgrajena še fekalna kanalizacija, razdelilni cevovod v dolžini cca 850m' po zaselku Radohova vas (ulica Pod Primožem v Pivki) in ureditev odvajanja fekalnih vod aglomeracije Pivka ter rekonstrukcija obstoječega cevovoda za Slovensko vas (trasa Selce – Slovenska vas) v dolžini cca 1750m. Dela bodo potekala v letih 2018 in 2019.