Miroslavu Vilharju v poklon
Slavnostni govornik na prireditvi je bil župan Igor Marentič. Spregovoril je o Vilharjevem življenju, se dotaknil njegovega dela na političnem, glasbenem in literarnem podroju, predvsem pa dal poudarek na njegov vpliv na slovensko narodno zavest.
Sledil je kulturni program, ki so ga oblikovali gledališka skupina Ščuka in njihov podmladek Ščukice, Vokalna skupina Slavna, učenci Glasbene šole Postojna in Baletno društvo Postojna.
V prvem delu prireditve so se kulturniki posvetili življenju Miroslava Vilharja ter se skozi podatke in recitale sprehodili čez njegovo življenjsko pot. V drugem sklopu pa so se z dramskimi vložki ter glasbenimi in plesnimi točkami dotaknili še Vilharjevega dela in na izviren način predstavili njegov izjemen opus.
"Pisalo se je leto 1818, ko se je Miroslav Vilhar rodil prav v Planini in v letu 2018, ko praznujemo 200. obletnico rojstva, so ljudje stopili skupaj in z enako mislijo ustvarjali številne dogodke tekom leta. Z mislijo pokloniti se njemu, ki je dal toliko lepega in čarobnega, kar je obogatilo našo kulturo in polni naša srca še danes. Tudi na omenjeni prireditvi, točno na rojstni dan, so organizatorji sledili istemu vzgibu in v uri trajajočem kulturnem programu razkrivali drobce iz Vilharjevega življenja in predstavili sadove njegove dela. Proslavo so obiskali tudi potomci Miroslava Vilharja, med drugimi gospa Vera Dobaj, prapravnukinja Miroslavove hčerke Jožefe, poročene Premrou," piše Maja Batagelj.
Miroslav Vilhar nam je dal svojevrstno bogastvo v mnogih oblikah. V besedi, v notnem zapisu, zgodovinskih dogodkih in novi miselnosti. Skozi svoja dela je vede ali nevede opravil pomembno delo pri oblikovanju in utrjevanju slovenske zavesti. V podobo slovenskega naroda je tako za vedno vklesano njegovo delo. In dokler obstajajo ljudje, ki ga pomnijo, spomin nanj ne bo nikoli pošel.