"Nova pomlad življenja" v Postojni
Postojnska skupina za samopomoč bolnikov z rakom, ki deluje v okviru programa Pot k okrevanju, je v soboto, 14. aprila v Kulturnem domu v Postojni obeležila 25 let delovanja s prireditvijo »Nova pomlad življenja«, pod častnim pokroviteljstvom župana Občine Postojna, Igorja Marentiča.
Pester, dvourni program je povezovala Mojca Blažej Cirej.
Po uvodnem pozdravu župana in predsednice Društva onkoloških bolnikov Slovenije, gospe Ane Žličar, je strokovna vodja skupine za samopomoč Postojna, upokojena psihologinja, gospa Milena Pegan Fabjan spregovorila o delu skupine in o pomembnosti psihosocialne pomoči, ki jo lahko dobi vsak, ki se sreča z boleznijo rak.
Strokovno predavanje z naslovom Obvladovanje raka, novosti in nova upanja, je pripravila priznana onkologinja dr. Simona Borštnar, dr. med., spec. inter. medicine in inter. onkologije, ki je poudarila, da je v zadnjih 30 letih narejen velik napredek pri zdravljenju raka. Častna predsednica društva, prim. Marija Vegelj Pirc se je sprehodila skozi zgodovino in s slikovnim gradivom spomnila na vseslovensko srečanje žensk z rakom dojke Nova pomlad življenja in opomnila na pomen povezovanja in druženja ter medsebojne pomoči.
V kulturnem delu programa so sodelovali tenorist Miran Žitko in pianistka Snježana Pleše, ki z uverturo himne Nova pomlad življenja občinstva nista pustila ravnodušnega, Folklorno društvo Vipava in Srbsko prosvetno društvo Nikola Tesla Postojna.
Društvo onkoloških bolnikov Slovenije in Skupina za samopomoč bolnikov z rakom Postojna se za pomoč pri izvedbi prireditve iskreno zahvaljuje Občini Postojna in Občini Pivka ter ostalim donatorjem: Nagode Goranka, AMD Postojna, Marinčič d.o.o., Sitor d.o.o., Pekarna, slaščičarna Jure Postojna, Vopex d.o.o., Brioš, proizvodnja kruha in slaščic ter trgovina d.o.o. Zagorje, Pivka perutninarstvo d.d. in podjetju Katern d.o.o..
Sledilo je družabno srečanje, s številnimi člani skupin za samopomoč iz več slovenskih krajev, s pogostitvijo v preddverju Kulturnega doma.
Svečani dogodek pomeni predvsem ženskam, ki so zbolele za rakom dojke nepozabno doživetje, vir novega upanja in veselja do življenja, ki je za vsakogar po premagani bolezniji še bolj dragoceno. Številčnost prireditve je okrepila občutek solidarnosti, dala pozitivne zglede in zavest, da v nesreči nisi sam.