ŠENT dnevni center v novih prostorih
Mag. Kovač o pomenu pridobitve: »Rekel bi neprecenljivo. Kajti z odločitvijo, da ta prostor nameni našemu združenju, je župan s svojo ekipo pokazal tudi to, da podpira vsa prizadevanja tako strokovnih delavk kot tudi ljudi, ki so vključeni v naš program, ter celotne organizacije, ki med drugim zagotavlja tudi sto plačanih delovnih mest za ljudi z duševnimi težavami.«
Med konkretnimi rezultati sogovornik izpostavlja dnevni center in program socialne vključenosti. V novih prostorih, ki jih bo sicer treba še obnoviti, vendar niso v slabem stanju, naj bi Šent izvajal socialno-varstveni program in del zaposlitvene rehabilitacije, in sicer na podlagi dolgoročnih in drugih pogodbenih oblik z ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve. »S tem pomembnim prispevkom je občina podprla dejansko vključevanje oseb, ki imajo težave z duševnim zdravjem, v običajno življenje. Vrednost tega prostora je merljiva tako v najemnini kot tudi v poslanstvu oz. v dobrih namenih, omogočil pa bo tudi več sodelovanja z lokalnimi podjetji,« je poudaril mag. Kovač in dodal, da je v Postojni močan predvsem program socialne vključenosti.
Dnevno se v sam program dnevnega centra, ki je bolj fleksibilen – to pomeni, da ljudje prihajajo, odhajajo, se zadržujejo krajši ali daljši čas – vključuje 15 – 20 oseb. Neposredno pa je to število seveda veliko večje in sega celo do 40 oseb. »To so konkretno osebe, ki so zaradi težav, povezanih z duševnimi stiskami, zaključile zdravljenje v psihiatrični bolnici in si želijo najti neko podporo, da se vrnejo v običajno življenje,« pojasnjuje sogovornik. »Veliko ljudi, ki imajo tovrstne težave, se še vedno skriva, zapira pred drugimi, vsaka občina, skupnost pa imajo svoja pravila igre. Oseba s psihiatrično diagnozo ni med najbolj zaželenimi. Zato je za samo občino to pomemben korak,« poudarja mag. Kovač.
BMK