Dan žena med postojnskimi borkami
Krajevna organizacija združenja borcev za vrednote NOB Postojna, ki jo že dalj časa vodi predsednica Bruna Olenik, je tudi letos v obnovljeni zeleni dvorani v Postojni organizirala proslavo ob mednarodnem dnevu žena.
Slavnostna govornica je bila mlada diplomirana zgodovinarka in članica ZB tov. Neža Jogan, ki je poudarila 118-letno zgodovino boja za ženske pravice. Ob prazniku ženske enakopravnosti na ekonomskem, političnem in socialnem področju je govornica poudarila 8. marec »kot dan, s katerim slavimo vedno višjo stopnjo enakopravnosti žensk in zanikamo enostransko vlogo ženske kot zgolj žene. Zato je prav, da spoštujemo naše predhodnice, ki so se borile za boljši in pravičnejši položaj žensk,« je uvodoma poudarila Joganova. Spomnila je, da bo avgusta letos minilo 118 let, odkar je bila na pobudo nemške socialdemokratke Clare Zetkin na 2. mednarodni socialistični konferenci žensk v Kopenhagnu sprejeta resolucija o praznovanju Mednarodnega dneva žensk. Boj za ženske pravice se je na Slovenskem začel proti koncu 19. stoletja, nadaljeval v 20. stoletju, še posebej v času kraljevine Jugoslavije in »v času NOB, ko so ženske aktivno sodelovale v vseh oblikah odpora, tako v zaledju kot tudi v partizanskih enotah. Že v letu 1942 so na osvobojenem ozemlju dobile aktivno in pasivno volilno pravico, popolno pravno izenačenost pa so pridobile z ustavo januarja 1946 v novi, socialistični Jugoslaviji. Z uvedbo kapitalističnega gospodarstva in večstrankarskega sistema v samostojni Sloveniji pa so postale njihove pravice ogrožene. Ali je še vedno potrebno praznovati mednarodni dan žena? Praznovanje je nedvomno potrebno, saj smo še daleč od cilja popolne enakopravnosti žensk, poleg tega pa mednarodni dan žensk služi kot spominski dan, nas opominja na vse dolgotrajne napore in boje, ki so že bili vloženi v ta prizadevanja. Obenem pa pravice žensk še vedno niso toliko utrjene in samoumevne, da bi veljale kot zagotovljene,« je zaključila mlada govornica Joganova. Olenikova se ji je zahvalila in ji v spomin podarila Knjigo o notranjski kuhinji in drugih rečeh avtorja dr. Stanislava Renčlja.
Kulturni program so oblikovale pevke Vokalna skupina » Vanda Križaj « iz Orehka pod umetniškim vodstvom Mateje Gombač, domači recitatorki Stana Gorenjc in Jožica Perenič, tudi letos je zbrane razveselil recitator Igor Rojc iz Sežane, ki je ob Pavčkovi pesmi Na poti v enotnost deklamiral pesem Stoji v vasi skromna domačija, ki jo je napisal Bojan Podgoršek iz Štorij. Z ljudsko in partizansko pesmijo pa je prireditev zaključila kantavtorica in kitaristka Marjetka Popovski iz Izole. Udeleženke so se ji pridružile pri petju, ki so kot ponavadi prireditev zaključili s pesmijo Vstajenje Primorske. Olenikova pa je vsem ženskam namenila rdeči nagelj kot darilo ob njihovem prazniku.
Besedilo in foto: Olga Knez