Notranjski muzej Postojna ima vodjo
Funkcijo vodje Notranjskega muzeja Postojna, organizacijske enote Zavoda Znanje Postojna, je z novim letom prevzel mag. Slavko Polak, ki bo poleg omenjene funkcije še vedno tudi muzejski kustos biolog, in bo delo vodje bo opravljal do pričakovane spremembe ureditve statusa muzeja. »Kot smo bili soglasni v kolektivu, muzej kljub trenutni ureditvi potrebuje vodjo, v primeru samostojnosti pa direktorja, in sicer za poln delovni čas, da na dolgi rok ohranimo pooblaščenost in uredimo manjko vitalnega, vodilnega kadra, ki edini zagotavlja ustrezen razvoj institucije,« je novemu vodji čestitala Vladka Krese, direktorica Zavoda Znanje. Mag. Polak je namreč za polovični delovni čas zaposlen kot kustos, za drugo polovico pa kot strokovni vodja. »Leto 2017 je bilo za muzealce v Postojni zelo intenzivno, takšen tempo na načrtujemo tudi letos,« je po sprejetju funkcije napovedal mag. Polak.
Tako je v lanskem letu Notranjski muzej Postojna organiziral ali sodeloval pri 10 razstavah, preko 50 kulturnih dogodkih in vodil 110 skupin na pedagoških delavnicah in strokovnih vodstvih. V letu 2017 je muzej beležil 6.139 obiskovalcev na stalni razstavi Muzej Krasa in ostalih postavljenih razstavah v muzeju, skupno s številnimi gostujočimi razstavami izven muzeja, ki jih je organiziral Notranjski muzej Postojna, pa si je razstave ogledalo 43.566 obiskovalcev.
»Po jubilejnem in poslovno nadvse uspešnem letu 2017, ko je Notranjski muzej Postojna obeležil 70-letnico delovanja, pripravljamo kustosi muzeja za prihajajoče leto pester muzejski program,« napoveduje novi vodja. Do zaključka razstave Muzej je Vaš, ki bo 18. maja, bodo v muzeju po dnevu občine Pivka (ta je bil 3. decembra 2017), Cerknica (18. januar) in Loška dolina (8. februar) organizirali tudi dan občine Bloke (8. marec) in občine Logatec (12. april). To so občine, na katerih Notranjski muzej Postojna kot pooblaščeni muzej s strani Ministrstva za kulturo opravlja javno muzejsko dejavnost. V okviru redne dejavnosti strokovni delavci zbirajo, proučujejo, dokumentirajo in inventarizirajo premično kulturno dediščino regije, kar bodo poglobljeno in ciljno ter interdisciplinarno izvajali tudi v bodoče.
Leto 2018 je razglašeno za Evropsko leto kulturne dediščine in v sklopu teh aktivnosti se je muzej že vključil z gostovanjem srečanja Dnevi Evropske kulturne dediščine v organizaciji Zavoda za varstvo kulturne dediščine v prostorih muzeja 12. februarja. Za prihajajoče leto muzej pripravlja tudi bogat razstavni program, in sicer razstavo ob 200-letnici odkritja notranjih delov Postojnske jame, ki bo postavljena na trgu v mestu, razstavo ob stoletnici konca I. svetovne vojne in prelomnic, povezanih z njo ter ob 200-letnici rojstva slovenskega preroditelja Miroslava Vilharja v sklopu medobčinskih dogodkov ob obeležitvi Vilharjevega leta. V programu je še arheološka razstava Spodmol pod Macesnovo gorico – dva dotika zgodovine ter etnološka razstava Šolski vrtovi na krasu (preteklost, ponovno aktualna v sedanjosti). Razstavno dejavnost bo kot doslej spremljal tudi pester pedagoško-andragoški program. Notranjski muzej Postojna je ob koncu lanskega leta prenovil spletno stran, ki bo v naslednjem letu sprotno dopolnjevana z muzejskimi dogodki in objavami predmetov kulturne dediščine iz zbirk muzeja.
Notranjski muzej načrtuje tudi aktivnosti promocije kulturno - turističnih destinacij v sodelovanju in povezovanju z drugimi organizacijskimi enotami Zavoda Znanje Postojna - OE Turizem in OE Kulturni dom ter ostalimi partnerskimi organizacijami - Zeleni Kras, Notranjski regijski park, Park vojaške zgodovine Pivka; in turističnimi društvi v regiji, z nevladnimi organizacijami in samozaposlenimi v kulturi. Predvidene so promocijske delavnice in vodstva ob dogajanju. Veseli december v Kulturnem domu Postojna, festival Postojnskega pračloveka, Solsticij na Soviču, Kulturni utrip, festival Po-jej & Po-pij, Zmaj 'ma mlade. Predvideno je sodelovanje na sejmih (Festival Kamna, Dnevi ravnateljev, Primorski sejem, Festival za tretje življenjsko obdobje, Dnevi slovenskega turizma, Barcolana, Narava zdravje, …).
Zaposleni v Notranjskem muzeju bodo v prihodnjem letu sodelovali tudi z projektnim delom izven predvidene razstavne dejavnosti. Izvajali bodo program dela projekta KRAS.RE.VITA, pridobljenem skupaj z Notranjskim regijskim parkom, Zavodom RS za varstvo narave, Občinama Postojna in Logatec iz razpisa evropskih kohezijskih sredstev (Program upravljanja območij Natura 2000 - PUN). Projekt bo omogočil revitalizacijo Planinskega polja z vzpostavitvijo podlag za oblikovanje ter promocijo nove kulturno-turistične destinacije (Ravbarjev stolp in Planinsko polje).Prijavljen projekt Interreg SI-HR: Below the Surface je še v fazi pridobivanja in potrjevanja. Tema projekta je čezmejna promocija varstva skritega živega sveta krasa.