2. zasedanje šolskega parlamenta na OŠ AG
Danes je na Osnovni šoli Antona Globočnika potekalo 2. zasedanje šolskega parlamenta z naslovom Šolstvo in šolski sistem. Pred zasedanjem so učenci prikazali, kako je bilo v šoli včasih, kar je pravzaprav pokazalo na iztočnico za obravnavano tematiko. Prikazali so kako je potekal pouk matematike, angleščine in slovenščine ter modernejši pristop do učenja.
Uvodoma so v programu predstavili začetke obveznega šolstva v Sloveniji. To je uvedla Marija Terezija leta 1774, obiskovati pa so jo morali vsi otroci od 6. do 12. leta. Namen je bil predvsem opismenjevanje za boljšo kakovost življenja. Najprej je pouk potekal tako v slovenščini kot v višjih razredih v nemščini v času Ilirskih provinc pa je pouk potekal izključno v materinem jeziku. Kasneje so prikazali še, kaj si o osnovni šoli mislijo otroci v vrtcu ter kaj si o šoli mislijo mlajši in starejši osnovnošolci. Preizkusili so se tudi v pesništvu in odkrili kar nekaj talentov. V 3. razredu so razmišljali, zakaj sploh potrebujemo šolo in kaj bi bilo, če šole ne bi bilo. Spomnili so se tudi učiteljev in njihovega poslanstva prej in danes. Naredili so več anket tako med otroki kot tudi med učitelji, ki si jih lahko ogledate v priponkah.
Zbrane je pozdravil tudi postojnski podžupan za družbene dejavnosti Andrej Berginc, ki je izpostavil predvsem pomen znanja, kolegialnosti in medsebojnega spoštovanja.