Prizadevanja za nov bazen: prostor za zdravje, skupnost in razvoj
Župan Igor Marentič je na današnjem dogodku za medije predstavil nekaj pomembnih projektov, ki bodo v prihodnjih mesecih in letih pomembno zaznamovali razvoj naše občine in predvsem kakovost življenja naših občank in občanov.
Komunalna infrastruktura v Planini in Zagonu
Ureditev komunalne infrastrukture predstavlja pomemben prispevek k trajnostnemu razvoju tega dela naše občine. Z gradnjo sodobne komunalne opreme ne izboljšujemo zgolj življenjskih pogojev prebivalcev, temveč ustvarjamo tudi bolj urejeno in privlačno okolje za potencialne nove prebivalce in razvoj malega gospodarstva. V letošnjem letu bomo pričeli z deli na dveh večjih projektih komunalne infrastrukture.
Pričela se bo gradnja II. Faze komunalne infrastrukture v Planini, katere ocenjena vrednost brez čistilne naprave znaša 4 milijone z DDV. Investicijski strošek v čistilno napravo pa bo še dodatnih 300 tisoč. Zaključek projekta je predviden v letu 2027.
Drugi večji projekt komunalnega opremljanja je komunalna infrastruktura v Zagonu, za izvedbo katere ime občina že podpisano pogodbo. Pogodbena vrednost gradbeno obrtniških del znaša 4.263.885 eur z DDV. Trenutno smo še v fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja. Z deli bomo pričeli nemudoma po pravnomočnosti gradbenega dovoljenja, predvidevamo da bo to v oktobru 2025. V sklopu projekta se izgradi novo fekalno kanalizacijo, uredi odvajanje meteornih vod in v celoti obnovi vaško vodovodno omrežje. Predviden zaključek del je v drugi polovici leta 2027.
Participativni proračun Moja Občina 2026 in 2027
Občina Postojna bo tudi v prihodnjih letih nadaljevala s projektom participativnega proračuna »Moja Občina«. Občankam in občanom bomo omogočili, da sami predlagajo in sooblikujejo projekte, ki jih želijo v svojem okolju.
Višina sredstev, ki jih tokrat Občina namenja za izvedbo je 340 000 evrov, in sicer 170 000 v letu 2026 in 170 000 v letu 2027. Z namenom čimbolj enakomerne porazdelitve projektov po različnih delih občine Postojna bo izvedba tako kot v preteklih letih potekala v štirih območjih – in sicer območje Postojna, območje Planina in Studeno, območje Prestranek ter območje Hruševje. Od 5. junija do 14. julija poteka zbiranje predlogov projektov. Samo glasovanje bo potekalo jeseni od 13. do 24. oktobra.
Gre za projekte v finančnem okviru med dva in deset tisoč evri (zgornja meja). V kolikor je predlagatelj predloga skupina, ki šteje vsaj 100 članov, je lahko projekt ovrednoten tudi do 25 tisoč evrov.
Športna infrastruktura – vlaganja za vse generacije
Posebno pozornost v letošnjem in prihodnjem letu namenjamo športni infrastrukturi, saj želimo, da je Postojna občina gibanja in zdravja. V zaključnih fazah priprave je tudi prva Strategija razvoja športa v Občini Postojna. V teku ali v načrtovanju so naslednje investicije:
- ureditev košarkarskega igrišča na Rožni ulici z nastavljivimi koši, katerega izvedba je predvidena v juliju 2025 in bo sofinancirano iz več virov (participativni proračun, Fundacija za šport, KS Postojna in občinski proračun);
- sanacija balinišča v okviru projekta LAS, kjer je že pridobljenih okoli 73.000 evrov in se dela zaključijo do oktobra 2025;
- prijava na razpis ministrstva za celovito ureditev športnih površin pred Šolskim centrom Postojna, kjer načrtujemo večnamensko igrišče, odbojkarsko igrišče in spretnostni poligon, skupaj vredno 210.000 evrov
- načrtujemo ureditev košarkarske površine na vojaškem stadionu za Sovičem, kjer bomo namestili koša, ki nam ju je podaril Zavod za šport Koper,
- postavili smo urbano mizo za namizni tenis pred SGLZŠ v vrednosti 7.800 evrov (participativni proračun),
- nameravamo vzpostaviti prvo igrišče za pickleball v Športnem parku Postojna, ki bo izvedeno z minimalnimi posegi na obstoječi površini (površina s teniško steno),
- izgradnja pumptracka v Planini, ki je bil izbran v okviru participativnega proračuna za leti 2024/2025,
- namestitev reflektorjev na nogometnem igrišču za Sovičem,
- prizadevanja za izgradnjo pokritega bazena.
Vsi ti projekti ne predstavljajo zgolj investicij v infrastrukturo, temveč so premišljeni koraki k ustvarjanju vključujočega, zdravega in povezanega okolja, ki ponuja kakovostne možnosti za šport in rekreacijo vsem generacijam – od otrok do starejših.
Pokriti bazen – več kot zgolj športni objekt
Pokriti plavalni bazen v Postojni je projekt, ki mu na Občini Postojna namenjamo precej pozornosti in že nekaj časa zbuja tudi med občani veliko zanimanje in pričakovanja. Načrtujemo izvedbo projekta v obliki javno-zasebnega partnerstva, skrbno pripravljene so vse strokovne podlage. O dinamiki nadaljnjih aktivnostih bodo v sredo, na svoji 24. redni seji občinskega sveta Občine Postojna, odločali tudi občinski svetniki. Želimo si, da bodo prizadevanja za nadaljevanje postopka izgradnje bazena prejela potrebno podporo, saj si Postojnčani zaslužimo bazen – ne kot razkošje, temveč kot pomemben razvojni korak za aktivno in povezano skupnost, krepitev gospodarstva in izboljšanje kakovosti življenja naše skupnosti nasploh.
Gre za sodoben kompleks z bruto površino 4.143 m², ki bo vključeval glavno bazensko dvorano z 10 plavalnimi progami, ločen bazen za neplavalce, savne in prostor za počitek, večnamensko dvorano za rekreacijo, spremljajoče prostore in urejeno zunanjo ureditev. Ocena stroškov investicije je 6,7 milijonov evrov brez ddv.
Zakaj gre za upravičeno investicijo?
- Zdravje in gibanje: Bazen bo vsakodnevno dostopen za rekreacijo, šolske programe, vodno vadbo in športne priprave. Z njim bomo podprli zdrav način življenja in zmanjšali posledice sedečega načina življenja.
- Gospodarski razvoj: Nova delovna mesta, dodana vrednost za turistično ponudbo in povezava z ostalimi turističnimi produkti bodo ustvarili širši razvojni učinek, ki ne bo omejen samo na Postojno.
- Družbeni vpliv: To bo tudi prostor za družine, za šolarje, za upokojence, za vse – prostor za skupnost. S tem projektom bomo postavili temelje za dolgoročno kakovostno življenje v naši regiji.
- Javno-zasebno partnerstvo: Občina sledi principu finančne odgovornosti – projekt bo izpeljan v sodelovanju z zasebnim partnerjem, kar pomeni nižje breme za občinski proračun, a višjo kakovost izvedbe in upravljanja.