Občina smo ljudje - desetletje obrazov Postojnskega prepiha
V duhu povezovanja, spoštovanja in skupnosti je danes Občina Postojna svoj občinski praznik obeležila tudi s pomenljivo razstavo in njenim slavnostnim odprtjem na Titovem trgu. V središču letošnjega praznovanja je sporočilo »Občina smo ljudje.« To je obenem tudi naslov razstave, ki obeležuje zadnje desetletje izhajanja občinskega glasila Postojnski prepih, sicer imamo občani občinsko glasilo že 19 let, in beleži zgodbe, uspehe in vsakdanjik občank in občanov.
Slovesnost se je začela z ubranim nastopom Postojnske godbe 1808, ki je obiskovalce pospremila v praznično vzdušje. Dogodek so z nastopom obogatili še Mešani pevski zbor Postojna in kitarski duet bratov Jurca.
»Časopis, ki pripoveduje zgodbo občine«
Ob tej priložnosti je zbrane nagovoril tudi župan Igor Marentič, ki se je ozrl na začetek te zgodbe in poudaril pomen lokalnega glasila: »Pred desetimi leti, ko sem nastopil prvi mandat, sem med prvimi odločitvami povabil k sodelovanju domačo, izkušeno uredniško ekipo. Njihovo delo smo poznali že iz časopisa Prestop, a Postojnskemu prepiha so dodali novo svežino. Poudarek so dali ljudem, kar se je izkazalo za izjemno potezo. Časopis ni le kronika dogodkov – je ogledalo občine. In kar je najlepše: ob vsaki številki začutimo, da je to naš glas, glas naše skupnosti.« Po besedah župana časopis danes ni le informator, temveč pomemben kulturni dokument: »Z izborom vsebin, kakovostnim jezikom in spoštovanjem do vsakega posameznika nastaja dragocen zapis časa, ki bo imel vrednost tudi čez desetletja. Na naslovnicah je več kot 600 obrazov – ljudi, ki s svojim delom gradijo to skupnost.«
Uredniška srčnost in poslanstvo
Pred razstavno kuliso je stopila tudi odgovorna urednica Prepiha Ester Fidel, ki je z ganljivim nagovorom opisala uredniški utrip in poslanstvo glasila: »Ko smo konec leta 2014 začeli ustvarjati z novo ekipo, smo si zadali jasen uredniški koncept, ki ga nosimo v srcu. Naše zgodbe ste ljudje. V ospredje postavljamo ljudi, ki ne iščejo pozornosti, pa vendar pomembno prispevajo k pisanosti našega vsakdana. Vsaka naslovnica nosi zgodbo, vsaka številka srce ustvarjalcev in ljudi, ki jih portretira.«
Fidelova je izrazila ponos nad skupnim delom uredniške ekipe, ki vključuje številne sodelavce in prostovoljce: »Prepih nastaja skupinsko – s spoštovanjem, razmislekom in srčnostjo. Ko ljudje stopimo skupaj, dosežemo več, zato nam uspeva. Skupaj smo strnili vrste in to je lep poklon občanom in občinskemu prazniku. Naj te vrednote spodbujajo medsebojno spoštovanje. Svoje poslanstvo opravlja vsaka naslovnica, vsak naš občan. Želim si da glasilo pusti vtis, da cenimo en drugega.«
Razstava, ki povezuje
Razstava 110 naslovnic Postojnskega prepiha, ki jo je v sodelovanju z uredništvom pripravila tudi Občina Postojna in Notranjski muzej Postojna, bo v prihodnjih tednih na ogled na Titovem trgu. Vsaka naslovnica s svojo barvitostjo in simboliko pripoveduje zgodbo o posameznikih, društvih, prostovoljcih, ustvarjalcih, učencih, gasilcih, športnikih, kmetih, zdravnikih in mnogih drugih, ki bogatijo življenje v občini.
Vabljeni, da si vzamete čas in skozi naslovnice Prepiha ponovno podoživite srčne zgodbe, ki jih piše življenje v naši občini.
Foto atelje Postojna