Razdrto v Bruslju
Občina Postojna se je na Evropskem tednu regij in mest v Bruslju predstavila v okviru seminarju »Zelena luč za trajnostni razvoj – Urbani in regionalni pogled na zeleni trajnostni razvoj v okviru Kohezijske politike« s projektom potenciala izrabe vetrne energije in težavami, ki jih imajo investitorji in občine pri umeščanju vetrnih elektrarn v prostor.
Občina leži na stiku mediteranskega in celinskega podnebja in na območju pod Nanosom so idealne geografke razmere za nastanek vetra, zato je bila v Razdrtem leta 2014 postavljena druga vetrna elektrarna v Sloveniji in le slabih 5 kilometrov stran tudi prva vetrna elektrarna v Dolenji vasi.
Vetrna elektrarna v Razdrtem deluje uspešno in po proizvodnji lahko napaja do 600 gospodinjstev z letno porabo električne energije, kar predstavlja pet odstotkov potreb po električni energiji v Občini Postojna. Poleg dolgotrajnih postopkov pri umeščanju vetrnih elektrarn v prostor obstaja še bojazen ljudi, ker problematike ne poznajo, in zadržanost naravovarstvenikov zaradi ohranjanja posameznih vrst ptic. Občinski prostorski načrt Občine Postojna na območju pod Nanosom dopušča umestitev še dveh dodatnih enomegavatnih vetrnih elektrarn, vendar je želja občine, da bi umestila od štiri do pet štirimegavatnih, ki bi zagotovile, da bi bila občina povsem energetsko povsem samozadostna. Pobud zasebnih investitorjev za umeščanje novih vetrnih elektrarn imamo več, v okviru Evropskega tedna regij in mest v Bruslju pa smo ob pomoči Slovenskega gospodarskega in raziskovalnega združenja v Bruslju (Slovenian Business and Research Association) navezovali stike in iskali dobre prakse ter partnerje za nove projekte na temo trajnostnih in obnovljivih virov energije.