Krepitev vključevanja in integracije priseljencev v občini Postojna
Kako lahko bolje podpiramo migrante in mladoletnike brez spremstva? Kako jim omogočimo lažje prilagajanje lokalni kulturi in vključevanje na trg dela? To so bila osrednja vprašanja strokovnega pregleda v Postojni, ki je potekal v okviru mednarodnega projekta MILEstone. Udeležili so se ga tako predstavniki iz Postojne, kot tudi slovenski strokovnjaki in projektni partnerji iz Nemčije, Španije in Poljske. Cilj je bil oceniti prakse, ki jih izvajamo v Postojni za lažje vključevanje priseljencev v lokalno okolje in na trg dela.
Postojna že vrsto let aktivno deluje na področju sprejema in vključevanja priseljencev ter mladoletnikov brez spremstva v družbo in na trg dela. Z mednarodnim sodelovanjem in menjavo dobrih praks Občina Postojna stremi k hitrejši integraciji priseljencev.
V okviru tridnevnega strokovnega pregleda so mednarodni strokovnjaki imeli priložnost spoznati lokalne prakse, ki obsegajo podporo pri zaposlovanju, dostop do izobraževanja in prilagojene programe za socialno vključenost. Obiski različnih ustanov – od centrov za nastanitev do Mladinskega centra Postojna in Ljudske univerze – so omogočili vpogled v konkretne izzive in uspešne prakse naše občine na omenjenem področju.
Občina Postojna – primer dobrih praks
Udeleženci in strokovnjaki so pohvalili izjemno dostopnost do storitev, saj so v Postojni vse ključne ustanove na enem mestu ali na dosegu roke, medtem ko so v večjih državah med sabo oddaljene več ur.
Prav tako so izpostavili širok nabor aktivnosti in dobro povezovanje lokalnih, regionalnih in nacionalnih institucij, kar omogoča učinkovitejšo podporo priseljencem.
Kot primer dobre prakse so izpostavili tudi vseslovenski projekt Moja pot – ozaveščevalni projekt, ki spodbuja medkulturni dialog, ozavešča o migracijah in krepi socialno kohezijo. Na državni ravni ga vodi Občina Postojna.
Slovenščina – izziv, a ključ do uspešne vključitve
Strokovni pregled je prinesel konkretne predloge za izboljšave in prihodnje pilotne ukrepe, ki bi omogočili učinkovite in dolgoročne rešitve. Ključni izziv, ki so ga izpostavili domači deležniki, je bilo neznanje slovenskega jezika, ki tujcem onemogoča vključevanje na trg dela, izobraževanje in lokalno okolje.
Na podlagi uspešnih praks iz tujine so že bili predlagani učinkoviti pristopi k učenju in spodbujanju učenja slovenščine. Razprava je odprla tudi druge pomembne teme, ki bodo usmerjale prihodnje korake pri oblikovanju integracijskih politik.
Naslednji koraki
Pridobljeni vpogledi s strani mednarodnih strokovnjakov bodo osnova za oblikovanje občinskega Lokalnega programa za mladino 2025–2031. Ta bo vključeval prihodnje strategije in izboljšave na področju integracije mladih priseljencev v občini Postojni in širše.
Projekt MILEstone se izvaja v okviru programa Interreg Europe in ga sofinancira Evropska Unija.