Kako lahko Postojna prispeva k bolj trajnostni energetski prihodnosti?
Občina Postojna je v okviru projekta Green4HEAT združila moči s partnerji iz vse Evrope, da bi raziskala in razvila inovativne rešitve za učinkovitejše ogrevanje. Projekt Green4HEAT, ki ga podpira evropski program Interreg Europe, je usmerjen v pospeševanje prehoda na trajnostne in energetsko učinkovite ogrevalne sisteme, kar odpira pomembne možnosti tudi za našo občino. V okviru projekta je Občina Postojna gostila spletno delavnico, kjer so se partnerji osredotočili na izzive in priložnosti pri vzpostavitvi trajnostnih termalnih energetskih skupnosti (TEC).
Skupaj za bolj zeleno Postojno
Občina Postojna želi ustvarjati dobre pogoje za življenje vseh svojih občank in občanov. Z vključitvijo v projekt Green4HEAT postavljamo temelje za uvajanje naprednih rešitev za ogrevanje, ki bodo koristile celotni skupnosti.
Uspešen zeleni prehod zahteva sodelovanje na vseh ravneh – od občine, lokalnih skupnosti, do posameznikov. Z inovativnimi pristopi, vključevanjem prebivalcev in mednarodnim sodelovanjem lahko dosežemo pomembne premike na področju trajnostne energije in izboljšamo kakovost življenja v Postojni.
Interaktivno sodelovanje za konkretne rešitve
Delavnica je združila strokovnjake in predstavnike iz različnih držav, ki so delili svoje izkušnje na področju ogrevanja. Med ključnimi točkami so bile izpostavljene ovire pri vzpostavitvi TEC-jev kot so visoki začetni stroški, zapleteni birokracijski postopki in omejena ozaveščenost javnosti. Prav tako so bili izpostavljeni dejavniki uspeha, ki pogosto temeljijo na finančnih spodbudah, vključevanju lokalne skupnosti in tehnični podpori. Izpostavljeni so bili tudi primeri dobrih praks nekaterih manjših lokalnih skupnosti v Evropi, ki so z inovativnimi pristopi izboljšale učinkovitost ogrevalnih sistemov.
Udeleženci so na delavnici s pomočjo digitalnih orodij aktivno sodelovali pri ocenjevanju dobrih praks in razpravi o prenosljivosti teh rešitev v lokalne kontekste. Nekateri primeri so pokazali rešitve, ki jih je mogoče ponoviti. Med njimi so bili sodelovalni modeli financiranja, ki omogočajo, da se projekti izvajajo z manjšimi finančnimi obremenitvami za občane, uporaba odpadne toplote in pobude, ki jih vodi skupnost.
Projekt Green4HEAT se izvaja v okviru programa Interreg in je sofinanciran s strani Evropske Unije.