Prepihova tema meseca: Poplačano z nasmehom
Prepihova rubrika: Tema meseca
Poplačano z nasmehom
Besedilo: Mateja Jordan
Za ljudi na obrobju družbenega vrveža so praznični dnevi lahko čas osamljenosti, tihih stisk in nostalgičnih spominov. Pomen drobnih pozornosti, ki jih različne organizacije namenjajo ranljivim skupinam, zlasti starejšim, zato presega zgolj materialno vrednost. Od pogovora do ročno izdelanih daril – za mnoge to niso le simbolična dejanja, pač pa ključ do občutka, da jih družba še vedno vidi in ceni. Ampak geste sočutja in solidarnosti niso omejene le na praznike. Tudi med letom se mnogi spomnijo tako na stanovalce domov za starejše kot tudi na mamice in novorojenčke v porodnišnici, tako da jim z drobnimi volnenimi izdelki pričarajo občutek topline in dobrodošlice.
Starejši se razveselijo vsake pozornosti
»Stanovalci so zelo veseli vsakega, še tako majhnega darilca ali pozornosti. Zanje je tudi obisk darilo,« opaža v. d. direktorice Doma upokojencev Postojna Nastja Belcer Premrl. Ob 8. marcu se nanje vsako leto spomnijo na Rdečem križu, v decembru poskrbi za sladke dobrote in obisk vsakega stanovalca Karitas. Za novo leto se na starejše spomnijo tudi na Krajevni skupnosti Postojna in jih z voščilnicami obdarijo otroci iz vrtcev in šol.
Sredi letošnjega decembra so stanovalcem polepšali dopoldne dijaki prvega letnika SGLZŠ Postojna. »Skupaj smo jim razdelili novoletne voščilnice, ki so jih dijaki sami izdelali in napisali voščila ter jih tudi osebno prebrali. Bilo je obojestransko ganljivo,« pravijo v domu, kjer so druženje zaključili ob pesmi in spremljavi harmonike.
Letos so v Društvu upokojencev (DU) pripravili tudi dva večja narodno-zabavna koncerta – spomladi z ansamblom Modrijani in Žensko vokalno skupino Šmihel, jeseni z ansamblom Tik-Tak.
Starejši so v tem mesecu z velikim navdušenjem sprejeli tudi vabilo na čajanko pri Jamskih škratih v postojnskem vrtcu. Takšne urice ob petju, recitaciji, klepetu in smehu še prehitro minejo, stanovalci pa se v dom vračajo polni lepih občutkov. »Mali škratje si verjetno niti ne predstavljajo, kaj nam podarijo s preprostim otroškim nasmehom, pogovorom in iskrico v očeh,« so hvaležni v domu.
»Sodelovanje z lokalno skupnostjo na različnih nivojih je za naš zavod izjemnega pomena, saj z različnimi aktivnostmi skupaj popestrimo in polepšamo dneve tako našim stanovalcem kot tudi zaposlenim,« pravi direktorica zavoda Talita Kum Marica Ikanović.
Večkrat na leto stanovalce obiščejo učenci Osnovne šole Antona Globočnika in otroci iz vrtca Postojna in jim s svojimi skrbno pripravljenimi nastopi ali prelepimi izdelki polepšajo vsakdan. Enolične dneve jim večkrat popestrijo še različne zasedbe pevskih zborov. Tudi v zavodu Talita Kum se ob vsakem dnevu žena razveselijo obiska prostovoljk Rdečega križa in rožic za stanovalke in zaposlene. Prav tako so hvaležni Občini Postojna in Radiu 94, ki jih ob 8. marcu vsako leto povabita na ogled filma v kinu Pivka.
»Velikega pomena za naš zavod je tudi sodelovanje z Župnijo Postojna in Košana, saj imamo v zavodu vsak petek sveto mašo, v tem čarobnem mesecu decembru pa nas je obiskal tudi Miklavž,« še pravi Ikanovićeva. V predprazničnih dneh se v domu vsako leto oglasijo prostovoljke območne Karitas z božičnimi piškoti in voščilnico Škofijske Karitas. Adventni čas pa polepšajo stanovalcem z lučjo miru iz Betlehema še postojnski skavti.
Povezanost z lokalno skupnostjo je za dobro kakovost bivanja stanovalcev zavoda Talita Kum ključnega pomena, zato si želijo to dejavno povezovanje ohraniti in mogoče pridobiti še koga, s katerim bodo z veseljem sodelovali.
Odeje, ki ogrejejo noge in srce
Ena od treh skupin v sklopu projekta Pupe Slovenije že skoraj dve leti kvačka in plete odeje za starejše na invalidskih vozičkih tudi v Postojni. Vztrajati nameravajo toliko časa, da bodo z odejami opremili vse slovenske domove za starejše, pravi ena od spretnih prostovoljk, Postojnčanka Nadja Kapelj. Poleg odejic izdelujejo tudi delovne pripomočke – rokavčke za osebe z demenco, na željo delovnih terapevtk iz zavoda Talita Kum pa so izdelale še 20 »podritnikov«, da starejših ob sedenju na mrzlih stolih ne bi zeblo.
Odeje – vsaka zahteva skoraj kilogram volne in od 30 do 40 ur dela – so oblikovane posebej za uporabnike invalidskih vozičkov. Rokavčki za spodbujanje senzoričnega zaznavanja pa so izdelani iz različnih materialov in tekstur ter okrašeni z gumbi, pentljami, kroglicami iz starih ogrlic, kvačkanimi rožicami in obeski.
Pupe so letos s 181 toplimi odejami opremile številne domove za starejše, med prvimi so se njihovih izdelkov razveselili v postojnskih – v Domu upokojencev in zavodu Talita Kum. V tem mesecu bodo Društvo upokojencev obdarile z dodatnimi odejami in rokavčki. V projektu Mala pozornost za veliko veselje pa so Pupe izdelale še 115 voščilnic. »Želimo si, da bi prav vsi stanovalci domov v Sloveniji občutili praznično vzdušje,« pravi Nadja Kapelj. Ves trud in čas sta poplačana z nasmehom obdarovanca. Pupam radi priskočijo na pomoč številni prostovoljci, tudi z donacijami materiala.
Toplina za najmlajše
V VGC+Točki moči Postojna so novembra in decembra z združenimi močmi postojnske in pivške skupine na delavnicah ročnih del ustvarjali praznična darilca za najmlajše – ročno izdelane volnene copatke. Ti bodo decembra pričakali vsakega novorojenčka v izolski porodnišnici.
Tudi postojnska porodnišnica je v začetku decembra prejela Miklavževo darilo – tople in pisane volnene copatke, kapice in odejice ustvarjalk iz različnih krajev naše širše regije, da bodo greli tako mamice kot njihove novorojenčke. Posebno mesto pri Miklavževem obdarovanju ima že nekaj let idrijsko Društvo invalidov, katerega članica je tudi Milica Erjavec, ki je letos spletla kar 90 parov volnenih copatk.
Ročno izdelane kapice in odejice pletilj in kvačkaric s Postojnskega, Cerkniškega, Novogoriškega in drugih krajev širše regije sta zbrali Darja Zgonec in Tanja Gostiša ter poskrbeli, da so izdelki pravočasno prispeli do mamic in novorojenčkov.
Vsako leto v postojnski porodnišnici hvaležno sprejmejo tudi darilo pridnih kvačkaric iz Vipavske doline – ročno izdelane hobotnice, namenjene nedonošenčkom. Figurice so izdelane po natančno določenih standardih in nastajajo v okviru slovenskega projekta Hobotnica. »Otroci, ki se dotikajo hobotnic, so mirnejši in predvsem ne vlečejo več za cevke, ki jim pomagajo pri življenjskih funkcijah,« pojasnjujejo v porodnišnici. Letos so Vipavke prinesle v porodnišnico kar 60 unikatnih »ninic« za nedonošenčke, izdelane iz nežnega bombaža in v mehkih, umirjenih barvah.
Starejše otroke imajo ob ročnih delih v mislih članice Kluba upokojencev v vzgoji in izobraževanju Občin Postojna in Pivka. Šale, kape, rokavice in nogavice že več let ustvarjajo v okviru lastnega projekta Pletemo za zimske dni. Kot je povedala predsednica Eda Sajovic, dodajo v pakete še šolske potrebščine in sladkarije ter jih osebno predajo Zvezi Anite Ogulin & ZPM.
Drobne pozornosti povezujejo
Anica Milavec je članica ekipe območne Karitas, ki vsako leto pred božičnimi in velikonočnimi prazniki obišče stanovalce DU Postojna in zavoda Talita kum. »Pripravimo jim skromna darilca, se z njimi pogovorimo in jim voščimo za praznike,« pravi prostovoljka. Krajane, starejše od 80 ali 85 let, pa tudi mlajše, če so bolni ali osamljeni, pred prazniki obiščejo na njihovem domu člani župnijske Karitas. Vsi obiskani se te pozornosti po besedah Milavčeve zelo razveselijo.
Starejših in bolnih se v župniji spomnijo tudi z dogodkom, ki se začne s sveto mašo ter nadaljuje z družabnim srečanjem in pogostitvijo. »Starejši se pogovarjajo, pojejo, včasih tudi zaplešejo ob harmoniki,« opiše vzdušje Anica Milavec.
Na Območnem združenju Rdečega križa (OZRK) Postojna – Pivka se ob dnevu žena, 8. marcu, vsako leto spomnijo tako stanovalk kot zaposlenih v obeh postojnskih domovih za starejše, pred novim letom pa z darilnimi paketi razveselijo otroke, ki jim med letom nudijo brezplačno učno pomoč, ter socialno ogrožene družine z majhnimi otroki. Po besedah sekretarke OZRK Erike Dekleva bodo v sodelovanju s podjetjem Unikatoy letos razdelili okoli 50 daril. Ob praznikih se s pozornostjo vedno spomnijo svojih prostovoljk, pa tudi krvodajalcev; z darilci jih bodo razveselili na januarski krvodajalski akciji.
Za obdaritev občanov, starejših od 85 let, poskrbijo ob novem letu v sodelovanju z Občino Postojna tudi na Krajevni skupnosti (KS) Postojna. Darila jim osebno izročijo člani Sveta KS in prostovoljci, pravi Magda Marinšek, predsednica Sveta KS Postojna. »Občani so veseli naših obiskov, objema in toplega stiska roke, še posebej pa prijetnega klepeta z njimi.«
Od srca do srca
Ob koncu novembra je območna organizacija Karitas v sodelovanju z ukrajinskimi begunci pripravila v postojnskem župnišču poseben dogodek »Od srca do srca«. Združil je Ukrajince in Slovence v iskreni zahvali za podporo, pomoč in toplino, kot jih Slovenija v teh težkih časih nudi ukrajinskemu narodu.
Anica Milavec pravi, da so z veseljem sprejeli pobudo ukrajinskih beguncev, predvsem družin, ki živijo v namestitvenem centru v Postojni. Na ta način so se želeli zahvaliti za pomoč, ki so jo prejeli v času bivanja pri nas. V pestrem programu so z veliko ljubezni predstavili svojo domovino in se ob tem dotaknili tudi vojne in razdejanja, ki ga pušča za seboj. »Vpeljali so nas tudi v svet njihove glasbe, besede, ročnih spretnosti in kulinarike. Na koncu pa so nam postregli z njihovimi značilnimi jedmi,« pravi prostovoljka Karitasa. »Ta večer je bil več kot le dogodek. To je bila naša zahvala, izražena iz globine srca. Skupaj s Karitas Postojna smo ustvarili prijetno vzdušje, polno topline, enotnosti in razumevanja,« so po dogodku zapisali Ukrajinci.