Obnova Ravbarjevega stolpa: Splet lokalnega znanja, tradicije in sodobne tehnologije
Obnova Ravbarjevega stolpa v Planini se nadaljuje, za seboj pa pušča izjemen dosežek, ki združuje lokalno znanje, tradicionalne obrtniške tehnike in sodobne konstrukcijske rešitve.
Medtem, ko je jekleno konstrukcijo v notranjosti stolpa izdelalo podjetje GIB gradnje d.o.o. iz Grosuplja, je izdelava lesenih podestov in stopnic predstavljala poseben izziv, ki ga je z izjemno spretnostjo in natančnostjo uspešno premagal samostojni podjetnik Aleš Zelenec iz Mizarstva Zelenec v Hotedršici. Občina Postojna je z njegovim delom in sodelovanjem izjemno zadovoljna, tako z izvedbo kot z odličnim odnosom.
Za izdelavo notranjih lesenih delov je bil uporabljen smrekov les, pridelan v neposredni bližini Hotedršice, na območju Travnega vrha. "V našem mizarstvu se trudimo uporabiti les iz okolice, saj je ta najbolj prilagojen na lokalne vremenske in klimatske vplive ter razmere," pojasnjuje Zelenec, poudarjajoč pomen podpore lokalnemu gospodarstvu in ohranjanja tradicije obdelave lesa. Les, po sečnji in zračenem sušenju, je bil dodatno posušen v sušilnici, kar je zagotovilo minimalna nihanja v raztezanju in krčenju ob nadaljnji uporabi. Po previdnem žaganju in obdelavi so bile deske impregnirane in ročno barvane s čopičem – tehnika, ki omogoča globlji vdor barve in posledično daljšo življenjsko dobo izdelka.
Posebna zahtevnost obnovitvenih del je bila v nepravilni okrogli obliki stolpa (približno 10 x 11 metrov), kar je zahtevalo individualno prilagoditev vsake lesene letve. "V samem stolpu smo morali prilagoditi dolžino vsake letve posebej," pojasnjuje Zelenec. "Ni bilo mogoče vnaprej pripraviti narezanih kosov v delavnici. Sledili smo ideji, da bi videz položenega poda izgledal tako, kot da bi se ob nadaljevanju končal v sredinski točki sredi stolpa." Uporabili so letve širine 12 cm in 8 cm ter debeline 43 mm, vedno dolžine 4 metre (pero-utor sistem).
Izdelava je zahtevala improvizirano delavnico znotraj stolpa, kar je pomenilo prenos materiala po 115 stopnicah in prilagoditev električnih naprav. Ekipa je morala skozi vse faze projekta, od transporta materialov, obdelave lesa do montaže, usklajeno sodelovati, s posebnim poudarkom na prenašanju lesenih elementov – 19 nastopnih ploskev na enem in 21 na drugem stopnišču. Delo se je odvijalo v poletni vročini in dežju, kar je dodalo dodatne izzive. V času del so stolp obiskovali številni obiskovalci, delavci so ob tem z njimi z veseljem delili izkušnjo obnove.
Zaključek del predstavlja ne le uspešno obnovo stolpa, temveč tudi pohvalo lokalnemu znanju in obrtniškim spretnostim. Obnova je spoštovala zgodovinsko vrednost stavbe hkrati pa vpeljala moderne tehnike in materiale. Več o prenovi Ravbarjevega stolpa, vključno s prispevkom odgovornega projektanta, Postojnčana Tomaža Biščaka, si lahko preberete na https://outsider.si/biro-biscak-prenova-ravbarjevega-stolpa/.
Foto: Miran Kambič