Prihodnost vključevanja priseljencev v Občini Postojna: Priprave na strokovno oceno trenutnih praks
Občina Postojna se v okviru evropskega projekta MILEstone aktivno posveča področju vključevanja priseljencev v naše lokalno okolje. Trenutno se aktivno pripravlja na prihajajoče strokovno srečanje (t.i. »Peer Review«). Na tem srečanju bodo projektni partnerji iz Španije, Poljske in Nemčije pogledali in ocenili prakse, ki jih Občina izvaja na tem področju.
Kot priprava na ta dogodek je Občina Postojna organizirala srečanje predstavnikov Upravne enote Postojna, Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje, Mladinskega centra Postojna, Ljudske univerze Postojna, Podjetniškega inkubatorja Postojna, Nastanitvenega centra Postojna in Logatec in Sprejemnega in namestitvenega centra za mladoletnike brez spremstva Postojna. Na srečanju so razpravljali o pripravi programa za obisk in se dogovorili o ključnih aktivnostih ter terminih.
»Srečanje in priprave na strokovno srečanje so pomemben del širšega prizadevanja Občine Postojna za ustvarjanje okolja, ki spodbuja vključujočo in raznovrstno družbo. S sodelovanjem z evropskimi partnerji in lokalnimi deležniki Občina gradi strategije, ki bodo dolgoročno koristile celotni skupnosti,« poudarja Maja Piškur, vodja projekta.
Priložnost za predstavitev praks in pridobivanje strokovnih predlogov za izboljšave
V okviru strokovnega srečanja, ki bo potekalo februarja 2025, bo Občina projektnim partnerjem predstavila trenutne prakse, ki jih izvaja za lažje vključevanje priseljencev v lokalno okolje. Prav tako bo predstavila Temeljno študijo, ki zajema celovito analizo trenutnega stanja in izzivov, s katerimi se v Postojni soočamo pri vključevanju priseljencev na trg dela in v družbo. Strokovno srečanje bo tako pomembna priložnost za pridobivanje novih znanj in konkretnih rešitev, ki bodo krepila prizadevanja za vključevanje priseljencev in oblikovanje bolj vključujoče skupnosti v Postojni.
Poleg predstavitve študije bodo partnerji med obiskom imeli priložnost spoznati postopke vključevanja v praksi. Izveden bo obisk lokalnih institucij, ki delujejo na tem področju, ter intervjuji z deležniki, ki imajo neposreden stik s priseljenci. Na podlagi naše Temeljne študije in ogledov praks bodo projektni partnerji podali predloge za izboljšave. S tem bomo v Postojni pridobili konkretna priporočila iz drugih evropskih držav. Povratne informacije bodo temelj za pripravo Lokalnega programa za mladino 2025–2031, ki bo vključeval tudi strategije za boljšo integracijo mladih priseljencev.
Projekt MILEstone se izvaja v okviru programa Interreg Europe in ga sofinancira Evropska Unija.