Predavanje Društva Projekt Človek, Sprejemni center Piran
Mesec november je mesec preprečevanja zasvojenosti, ki letos poteka pod geslom »Skupaj zmoremo več: Starši kot temelj zdrave družbe.« Namen meseca preprečevanja zasvojenosti je spodbujati strokovno in laično javnost, da aktivno prispeva k osveščanju ljudi glede zasvojenosti, spodbuja dialog in odpira ter rešuje pereča vprašanja na to temo.
V Društvu Projekt Človek v okviru meseca preprečevanja zasvojenosti organiziramo različne aktivnosti o katerih si lahko več preberete na naši e-strani: www.projektclovek.si ali FB profilu. Eden izmed številnih dogodkov, je bilo v četrtek, 21.11.2024, tudi predavanje, ki ga je organiziral Sprejemni center Piran v sodelovanju z Mestno knjižnico Postojna. Delavka Sprejemnega centra Piran, Maja Cubr, univerzitetna diplomirana kulturologinja in socialna antropologinja ter certificirana transakcijska analitičarka, je pripravila zanimivo in po mnenju občinstva, tudi zelo aktualno predavanje z naslovom »Vplivi kontekstov družine na razvoj zasvojenosti« .
Predavateljica je v prvem delu spregovorila o splošnih adiktoloških spoznanjih, kjer je predstavila koncept zasvojenosti oziroma spregovorila o dinamiki omamljanja zavesti, ki lahko vodi v različne oblike zasvojenosti. Za tem pa je podrobneje spregovorila o vplivih kontekstov družine na sam razvoj zasvojenosti – t.i. »ubijalce samostojnosti«. Poudarila je, kako je koncept družinske/odnosne psihopatologije eden najpogostejših vzrokov za razvoj zasvojenosti. Prav zato je zelo pomembno, da svojci zasvojenih oseb dobijo uvid v krepitev varovalnih dejavnikov in da se opolnomočijo za prevzemanje zdrave odrasle vloge ter krepitev družinske strukture. Zadnji del pa je bil namenjen vprašanjem slušateljev, ki so dodobra napolnili čitalnico Mestne knjižnice Postojna. V prijetnem vzdušju smo se poslovili s pomembnim spoznanjem, da je ključnega pomena, da svojci zasvojenih oseb poiščejo podporo, da se lahko srečajo s seboj, s svojimi vprašanji, strahovi… in poskusijo živeti drugače, s sočutjem in mejami.
Helena Boštjančič Škrlj, univ. dipl. soc. del. , Strokovna vodja Mreže Sprejemnih centrov