Podžupan občine Postojna Andrej Berginc, se je v Fiumicellu udeležil srečanja z begunci
Občina Postojna se je že pred časom vključila v projekt »Nice to meet you« (»Lepo te je spoznati«) in pričela sodelovati s furlansko občino Fiumicello ter tako poglabljati izmenjavo izkušenj glede vključevanja beguncev v okolico.
Celodnevno srečanje v Fiumicellu je potekalo v soboto, 30. septembra. Poleg podžupana občine Postojna Andreja Berginca se je srečanja udeležil tudi Miran Žitko, višji svetovalec za družbene dejavnosti na Občini Postojna. Udeležili so se ga tudi drugi predstavniki z občine Postojna (dijaki, upokojenci in drugi), ki se jih je nabralo kar za cel avtobus. V uvodnih pozdravih v dvorani Bison so vsem udeležencem srečanja predstavniki obeh občin in koordinatorji projekta na kratko predstavili pomembnost takih srečanj.
Predstavnik občine Fiumicello Fabio Luongo je poudaril pomembnost le-tega in izpostavil, da so taka srečanja odgovor na vprašanje, kako se razumeti med seboj glede na različnost kultur in jezikov ter tudi na različnost generacij. Pojasnil je, da vsi predsodki in strahovi pred tujci izhajajo iz nepoznavanja omenjene problematike.
Glavna koordinatorka srečanj Mateja Vekar iz Postojne je poudarila, da prav taka srečanja pripomorejo k »podiranju zidov« in tabujev glede begunske problematike. K temu pozitivno prispevajo tudi razne delavnice in okrogle mize, ki so jih pripravili, pa festival vizualnih umetnosti, ogled znamenitosti bližnjega Ogleja, športne aktivnosti, izmenjevanje receptov raznih jedi, delavnice z raznimi diskusijami (npr. o gostoljubnosti) in podobno. S someščani, šolami in mladino ter tudi z uporabo inovativnih metod, kot sta umetnost in multimediji, želijo vpeljati nove prakse vključevanja v okolje. Povedala je, da so pri projektu sodelovali še: Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna, ki kot gostiteljica migrantov mladoletnikov izvaja ta projekt v Postojni, Osnovna šola Antona Globočnika Postojna, Dnevni center ŠENT (kjer so poleg lokalnih varovancev k udeležbi pozvali tudi kolege iz Ajdovščine in Nove Gorice) ter Društvo upokojencev Postojna.
Poleg tega je Mateja povedala še, da je bil sobotni dogodek namenjen predstavitvi oz. otvoritvi širše oblikovane vizije. V Fiumicellu bo namreč cel teden ostalo pet dijakinj, prostovoljk iz SGLŠ na multimedijskih delavnicah in produkciji gledališke predstave (pri kateri bodo sodelovali migranti, Italijani in Slovenci). Premierno bo predstavljena v soboto, 7. oktobra, v sklopu festivala 'Contaminazioni digitali' (Digitalno onesnaženje). Bistvo projekta so namreč trenutki, ko so ljudje skupaj in soočajo poglede, ideje in rešitve.
Soorganizatorka projekta iz Fiumicella Chiara se je opravičila, da se srečanja niso uspeli udeležiti tudi šoloobvezni otroci iz njihove občine, kjer bi lahko spoznali svoje vrstnike begunce. Me drugim je povedala, da se že veselijo izvedbe gledališke delavnice z naslovom »Nice to meet you«, ki bi jo radi v bodočnosti izvedli tudi v Postojni.
Podžupan občine Postojna Andrej Berginc ima že večletne izkušnje na področju problematike z begunci in je poudaril, da je današnjega srečanja zelo vesel in najavil nujnost sodelovanja tudi v bodoče. Dejal je, da si nikakor ne smemo zatiskati oči pred dejstvom, da tovrstna problematika ne obstaja. Je prisotna in le z skupnimi močmi in sodelovanjem na področju reševanja begunske Problematike lahko dosežemo cilj v dobro vseh. Zahvalil se je predvsem nevladnim organizacijam za njihovo strokovnost in organiziranost, obe mesti pa pozval k nadaljevanju sodelovanja, ki je primer dobre prakse in vodilo za naprej pri ohranjanju skupnega interesa pri reševanju begunske krize.
Text Miran Žitko
Foto Miran Žitko in Mateja Vekar