Praljudje v Postojni
Danes je v Notranjskem muzeju Postojna potekala skupna novinarska konferenca Zavoda Znanje Postojna in Zavoda Furman. Želja obeh je organizirati, izpeljati in nadgrajevati Festival postojnskega pračloveka, ki se bo premierno odvijal jutri na Titovem trgu, skupaj z mestom Krapina in občino Cerkno.
»Zavod Furman je bil ustanovljen konec januarja tega leta z namenom promocije postojnskega pračloveka. Ustanovitelji si prizadevamo za popularizacijo neandertalca in kromanjonca na našem področju,« so organizatorji izpostavili na začetku. Tako je ideja ponovno oživiti poglavje lokalne zgodovine, ko je na naših prostorih prebival pračlovek. Bogata zgodovina pradavne poselitve, o kateri pričajo obsežne najdbe, je po krivici precej zapostavljena. Želja Notranjskega muzeja Postojna, ki deluje v okviru Zavoda Znanje Postojna, in Zavoda Furman je, da se Betalov spodmol in ostala najdišča ponovno uvrstijo v šolski učni program ter da se ta, zelo zanimiva tema vrne v nabor ponudbe postojnskega kulturnega turizma.
Prvi del projekta predstavlja oživitev učne in turistične poti Betalov spodmol z imenom Po poteh naših prednikov. Celotna pot bo povezovala Notranjski muzej Postojna z najdišči v dolini Risovec. Po uvodni predstavitvi v muzeju in predstavitveni galeriji bo pot peljala preko Soviča mimo najdišč Lekinka, Risovec, Spodnji Risovec in Vilharjeve jame do Lahinke in Betalovega spodmola. Predel ob obstoječi poti bo namenjen izvedbi učnih in predstavitvenih delavnic ter kot izhodišče za obisk spodmola. Vodenje bodo izvajali turistični vodniki. Programi bodo prilagodljivi in se bodo prilagajali različnim starostnim in interesnim skupinam.
Za naslednje leto pripravljamo vzpostavitev predstavitvene galerije, v kateri bomo s pomočjo sodobne tehnologije predstavili življenje pračloveka, njegovega orodja in orožja ter živalstva, ki ga je obdajalo. S pomočjo Arheološkega inštituta SAZU, Notranjskega muzeja Postojna in Občine Postojna želimo vzpostaviti multimedijski center, ki bo z interaktivno tehnologijo pričaral delček oddaljenega obdobja.
V letošnjem letu smo izvedli prve dejavnosti na poti do uresničitve zamisli. Po pridobljenem soglasju Zavoda za kulturno dediščino, smo julija s prostovoljsko akcijo in očistili najdišči Risovec ter Betalov spodmol. V okviru poletnih delavnic smo predstavili pot osnovnošolskim otrokom ter skupini otrok in mladostnikov iz programa Children without borders (Otroci brez meja). Pridobili smo veliko pozitivnih izkušenj in nadaljnjih idej za pripravo programov šolskih in turističnih predstavitev.
18. junija smo predstavniki Zavoda Furman, Notranjskega muzeja Postojna in Občine Postojna prvič neformalno obiskali Krapino. Ogledali smo si prireditev Noč krapinskega pračloveka. Naš namen je bil vzpostaviti stike z Občino Krapina, Turistično zvezo mesta Krapine ter Krapinskega muzeja neandertalca. Sestali smo se s podžupanom Dragutinom Kozino, predsednico zveze Nedeljko Vodoljšek ter vodjo muzeja Jurico Sobolja. Povabili so nas, da se z uradno delegacijo udeležimo glavne kulturnega dogodka v Krapini, Dnevov kajkavske kulture. Vabilu smo se z veseljem odzvali in jih ponovno obiskali 9. septembra na zaključni prireditvi. Tokrat se je ekipi pridružila tudi predstavnica Zavoda Znanje Špela Gacin, vodja OE Turizem, ki je poiskala skupne točke povezovanja. Na sestanku smo se pogovarjali o možnostih čezmejnega sodelovanja ter pripravi mednarodnih projektov, sporazum o partnerstvu pa bosta župana podpisala v soboto, 30. septembra.
30. septembra pripravljamo tudi prvi Festival postojnskega pračloveka. Prireditev je zamišljena kot predstavitev življenja pračloveka na našem področju ter drugje. Festival se začenja danes ob 18. uri v predavalnici Notranjskega muzeja Postojna, kjer pripravljamo strokovni predavanji o piščali iz Divjih bab dr. Matije Turka iz Arheološkega inštituta SAZU ter o Krapinskem najdišču Jurice Sabola iz Krapinskega muzeja neandertalcev. Jutri, v soboto, 30. septembra, pa bomo ob 9. uri najprej obiskovalce popeljali skozi muzejsko predstavitev življenja pračloveka, nato pa ob 9.30 na pohod preko Soviča do najdišč Risovec in Betalov spodmol, kjer bomo skozi poučno in zabavno popotovanje predstavili učno in turistično pot Po poteh naših prednikov. Ogledali si boste netenje ognja na pradavne načine. Ob 13.15 bo avtobus obiskovalce prepeljal iz Risovca do Titovega trga kjer bosta ob 14. uri svojo ponudbo predstavila tudi mesti Krapina in Cerkno. Dogajanje bo zaokrožil nastop Mestnega pihalnega orkestra Krapina. Predstavitev bo zanimiva tudi za otroke, saj obe mesti pripeljeta skupini pravih praljudi, oblečenih v krzno in oboroženimi s kostmi in gorjačami.
Pohodnikom priporočamo lažjo pohodno obutev. Zaželene so prijave po elektronski pošti info@notranjski-muzej.si ali telefonu 05 72 11 090. V primeru dežja pohod odpade, predstavitve se bodo preselile v Notranjski muzej Postojna in koncert v dvorano Glasbene šole Postojna.
Želimo si, da bi prireditev postala tradicionalna. Vsako leto nameravamo gostiti različne kraje, kjer so najdišča praljudi. Obiskovalcem festivala želimo približati davna obdobja iz naše preteklosti in obenem predstaviti kulturo ljudi, ki živijo ob najdiščih.