V Prepihu beremo: 70 let lovske družine Javornik Postojna
Prepihova rubrika: Jubileji
70 let lovske družine Javornik Postojna
besedilo: Mateja Jordan
Skrb za ohranjanje naravnega okolja bo v prihodnosti še večji izziv kot danes, je na slovesnosti ob praznovanju 70-letnice Lovske družine (LD) Javornik Postojna poudaril starešina Jernej Žgur ter izpostavil pomen stalnega izobraževanja in prenašanja znanja na naslednje generacije. Lovci, ki so močno vpeti tudi v številne (mednarodne) raziskovalne projekte, so obletnico praznovali ob svoji lovski koči Golobičevec, jubilej pa so obeležili tudi z zbornikom in izdajo spominske značke.
Lovska družina Javornik Postojna, ustanovljena leta 1954, danes združuje 57 lovcev in pripravnikov. Poleg trajnostnega upravljanja z divjadjo in varovanja narave je njihova dolgoletna stalnica tudi sodelovanje v mednarodnih projektih pod okriljem Zavoda za gozdove in Biotehniške fakultete (BF). Kot nenadomestljivi so se izkazali predvsem pri lanskem monitoringu rjavega medveda in v projektu Life Lynx za ohranitev dinarsko-alpske populacije risa, zaključenem pred leti.
Postojnski lovci so sodelovali pri zbiranju genetskega materiala, ki so ga raziskovalci BF potrebovali pri izdelavi analiz za določitev številčnosti medvedje populacije. Žgur ocenjuje, da v Sloveniji živi okoli 1000 medvedov, dobršen del prav na območju Javornikov, kjer se zadržuje tudi eden največjih tropov volkov v Sloveniji. Populacija jelenjadi je v zadnjem desetletju preštevilčna in povzroča veliko škode v gozdovih, na obrobje pa izrinja skoraj dobesedno zdesetkano srnjad. Za zmanjševanje njihovega števila krivijo lovci še zelo prilagodljive šakale, ki so se k nam priselili pred sedmimi leti, in tukaj živeča risa.
Na območju Javornikov se je namreč ustalil tudi ris Blisk, priseljen k nam iz Karpatov. Občasno se mu pridruži po vsej verjetnosti avtohtona samica. Zadnjih sedem let lovci spremljajo doseljene rise s pomočjo foto pasti in raziskovalcem BF posredujejo vse podatke o njihovem gibanju. »Mreža lovcev je tako v ta projekt kot v monitoring medveda vložila nešteto ur prostovoljnega dela,« poudarja Žgur. Spomni še, da so morali lovci že predlani zmanjšati populacijo divjih prašičev, zdaj pa zaradi nevarnosti širjenja afriške prašičje kuge izvajajo po nareku države vse potrebne ukrepe.
Lovišče LD Javornik Postojna obsega 5.130 hektarjev, od tega 4.862 hektarjev lovnih površin in se razteza čez del flišnega ravninskega dna Spodnje Pivške kotline do jelovo-bukovih vrhov Javornikov. Skoraj tri četrtine lovnih površin predstavlja gozd.
Žgur opominja tudi na dolžnost vseh lovcev, da se nenehno izobražujejo in so tako zgled mlajšim generacijam. Znanje o naravi in lovstvu predajajo lovci tudi vrtčevskim otrokom in osnovnošolcem, nekateri opravljajo celo vlogo vodnikov v centru Dina Pivka.
O nastanku LD Javornik Postojna priča zapis sestanka iz leta 1946, na katerem so lovski izvedenci okrajnega področja sporazumno določili meje lovišč. Takrat bi morali biti v Postojni ustanovljeni dve lovski družini, a je do leta 1954 kot predhodnica današnje LD Javornik Postojna in LD Črna Jama delovala le LD Postojna.
Slovesnost na Golobičevcu so ob zvoku roga lovskega rogista Andreja Uhlja in petju članov Lovskega okteta Javorniki pospremili tudi praporščaki domače in sosednjih ter pobratenih lovskih družin. Kot slavnostni govornik je članom LD Javornik čestital tudi predsednik Lovske zveze Slovenije Alojz Kovšca. Na prireditvi so najzaslužnejšim članom lovske družine podelili lovska priznanja, po slavnostnem delu praznovanja pa se je prijetno druženje nadaljevalo ob domači glasbi. Za kulinarično doživetje sta poskrbela Gasilsko društvo z divjačinskim golažem in Tjaša Žgur s tradicionalnim jazbečjim golažem, ki je za današnje čase prava posebnost.
LD Javornik Postojna je praznovanje 70-letnice kronala z izdajo zbornika, v katerem so na 180 straneh strnili zgodovino lovske družine.
Lovska koča Golobičevec, v kateri je potekala prireditev, je bila za to priložnost obnovljena in posodobljena tako v notranjosti kot tudi zunaj. S svojo notranjo kapaciteto 45 ljudi je za osebna praznovanja in obletnice na voljo tudi zunanjim obiskovalcem.