Femact-Cities: Za enakost in boljše duševno zdravje mladih v Postojni
Občina Postojna je v okviru projekta Femact-Cities izvedla strokovni dogodek »Duševno zdravje mladih iz druge perspektive,« ki se je osredotočil na temo duševnega zdravja mladih in vpliva spolnih stereotipov. Dogodek je bil namenjen zaposlenim v izobraževalnih ustanovah in vsem, ki so v vsakodnevnem stiku z mladimi.
Osrednji poudarek je bil na preseganju družbenih pričakovanj, ki omejujejo osebno izražanje mladih, in na iskanju rešitev za izboljšanje njihovega duševnega zdravja. Predstavljena so bila gradiva in metode, ki omogočajo preseganje stereotipov in gradnjo podpornega okolja za mlade.
Vpliv spolnih stereotipov na mlade
Na dogodku so sodelovali Ana Pavlič z Inštituta za proučevanje enakosti spolov (IPES), dr. Andrej Naterer in dr. Rudi Klanjšek z Univerze v Mariboru ter Meta Lavrič, s Slovenskega centra za raziskovanje samomora na Univerzi na Primorskem. Strokovnjaki so na okrogli mizi razpravljali o različnih vidikih vpliva spolnih stereotipov, od družbenih pritiskov do sistemskih izzivov. Izpostavili so, da spolni stereotipi ne vplivajo le na vedenjske vzorce mladih, temveč tudi na njihovo samozavest in duševno počutje. Omejujoča družbena pričakovanja namreč pogosto ustvarjajo dodatne pritiske.
Posebno pozornost je pritegnila osebna izkušnja Aljoše Bagole, avtorja knjižne uspešnice Kako izgoreti in vzeti življenje v svoje roke, ki je z iskrenimi refleksijami o vplivu stereotipov in družbenih pričakovanj na duševno zdravje spodbudil globlje razmisleke med udeleženkami in udeleženci.
Orodja za boljšo podporo mladim
Dogodka so se udeležili zaposleni v izobraževalnih ustanovah, mladinski in svetovalni delavci ter drugi strokovnjaki, ki so želeli pridobiti znanja in orodja za bolj učinkovito delo z mladimi. Prejeli so smernice in metode za delo z mladimi, prilagojene izzivom sodobnega časa, in pridobili nove vpoglede v metode za preseganje stereotipov ter ustvarjanje bolj spodbudnega in vključujočega okolja.
Postojna kot zgled vključujoče skupnosti
Občina Postojna s projektom Femact-cities stremi k enakopravni in vključujoči prihodnosti, kjer ima vsak posameznik možnost, da izrazi svojo edinstvenost, ne glede na spol. Z različnimi aktivnostmi spodbuja večjo povezanost in solidarnost ter ustvarjanje varnega okolja za vse generacije.
Projekt Femact-Cities se izvaja v okviru programa URBACT IV in je sofinanciran s strani Evropske Unije.